Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.6.2005
Svátek má Květa
  Výběr z vydání
 >EVROPA: "Totální krize" Evropské unie
 >MÉDIA: Arbitráže - historie se opakuje
 >PRÁVO: Lidská svoboda? Bezcenný šmejd!
 >POLITIKA: Lidovecká superstar hejtman Juránek
 >EVROPA: 23 x 0 x 0 = ?
 >MIMOCHODEM: Než po mně skočí
 >ÚVAHA: Grafika ovlivňuje řidiče!
 >SPOLEČNOST: Proč se studenti na univerzitě nedozví to nejlepší?
 >CESTOVÁNÍ: Way to Norway (4)
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Ke kauze bývalého náměstka ministra financí Zelinky
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Proč odmítnout zdražování MHD
 >PENÍZE.CZ: Finanční arbitr - on-line škodu klienta zaplatí banka
 >ÚVAHA: Země se otáčí a peníze taky
 >EVROPA: Volba rozumných lidí
 >PRAHA: České hlavy v ulicích

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
20.6. MÉDIA: Arbitráže - historie se opakuje
Petr Štěpánek

Zpráva Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny pro zjištění skutečností v souvislosti s arbitrážním řízením ve věci CME vs. Česká republika, 28. 1. 2005:

Komise doporučuje Ministerstvu financí ČR, aby nechalo zpracovat nezávislý audit, který by zhodnotil okolnosti výběru právního zástupce ČR v tomto sporu a jeho postup při obhajování zájmů republiky. Považuje za vhodné požádat Nejvyšší státní zastupitelství, aby se seznámilo se závěry Komise i s důkazy, které byly před ní provedeny a posoudilo, zda případně nelze na základě těchto dokumentů odvodit odpovědnost konkrétních osob.

Zpráva ČTK, 15. 6. 2005:

Náměstek ministra financí Ladislav Zelinka (49) ve středu rezignoval na svoji funkci. Reagoval tak na předběžné výsledky auditu, které nechal ministr financí Bohuslav Sobotka provést v oblasti, kterou měl Zelinka na starosti ... Zelinka měl na ministerstvu na starosti majetkoprávní vztahy, tedy například řešení zahraničních dluhů nebo arbitráže proti České republice. Náměstkem byl od roku 2000. "Předběžná zjištění interního auditu považuji za natolik závažná a natolik se mě osobně dotýkají, že se jim musím věnovat, a proto nemohu stoprocentně vykonávat funkci náměstka ministra financí," řekl Zelinka, který však zatím v resortu zůstává.

Není jisté, zda Zelinkovo odstoupení je pouze reakcí na aktuální odhalení MF Dnes (17. 6. 2005) o podvodu za 46 milionů korun či zda souvisí také s výše zmiňovaným auditem. Tak či tak, informace, respektive možné souvislosti to jsou rozhodně zajímavé.

Zpráva Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny pro zjištění skutečností v souvislosti s arbitrážním řízením ve věci CME vs. Česká republika, 28. 1. 2005:

Komise je velmi překvapena skutečností a považuje za chybu, že mezi svědky nebyla českou stranou navržena osoba, která bezpochyby měla k dispozici řadu relevantních informací a měla k dispozici i řadů důkazů, které mohla předložit, totiž osoba bývalého generálního ředitele protistrany Vl. Železného. Ten by s ohledem na svoji bývalou funkci mohl uvést řadu skutečností, které by pozici české strany mohly jen posílit. Neuvedení tohoto svědka vzbuzuje pochybnosti Komise o zájmu zástupců státu na řádném objasnění věci.

V současné době probíhá pokus rozpoutat další arbitráž, tentokrát ve věci TV 3. Českou republiku opět zastupuje ministerstvo financí. Jak před Stálou komisí Senátu pro sdělovací prostředky 2. 6. 2005 vypověděl Martin Kindernay (coby držitel licence jeden z hlavních aktérů této kauzy), ministerstvo financí ho za tři roky, co se případ vleče, vůbec nekontaktovalo, ačkoli by mu mohl poskytnout svědectví a dokumenty, které výrazně hovoří ve prospěch České republiky. Náměstek ministra financí Ladislav Zelinka naopak před komisí 15. 6. 2005 vypověděl, že ministerstvo financí se bude snažit s navrhovatelem arbitráže, lucemburskou společností EMV, "vyjednávat a hledat rozumné řešení". Jinými slovy: Daňoví poplatníci budou opět platit.

A pak že se historie neopakuje!

Petr Štěpánek, 16. 6. 2005, www.petrstepanek.cz
Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku