Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.6.2005
Svátek má Květa
  Výběr z vydání
 >EVROPA: "Totální krize" Evropské unie
 >MÉDIA: Arbitráže - historie se opakuje
 >PRÁVO: Lidská svoboda? Bezcenný šmejd!
 >POLITIKA: Lidovecká superstar hejtman Juránek
 >EVROPA: 23 x 0 x 0 = ?
 >MIMOCHODEM: Než po mně skočí
 >ÚVAHA: Grafika ovlivňuje řidiče!
 >SPOLEČNOST: Proč se studenti na univerzitě nedozví to nejlepší?
 >CESTOVÁNÍ: Way to Norway (4)
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Ke kauze bývalého náměstka ministra financí Zelinky
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Proč odmítnout zdražování MHD
 >PENÍZE.CZ: Finanční arbitr - on-line škodu klienta zaplatí banka
 >ÚVAHA: Země se otáčí a peníze taky
 >EVROPA: Volba rozumných lidí
 >PRAHA: České hlavy v ulicích

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
20.6. I po Bruselu je to 23 : 2
(JAG)

Bruselský summit skončil fiaskem, to je neoddiskutovatelná skutečnost. Stále tu máme výsledek 23 ku 2 ve věci schvalování euroústavy, a to ani těch 23 není jistých. Termín fiasko podtrhuje fakt, že nejenže se představitelé zemí Evropské unie nedokázali dohodnout, jak a jestli vůbec pokračovat v ratifikaci euroústavy, ale nedospěli ani k žádné, pro všechny přijatelné podobě rozpočtového výhledu EU na období 2007-2013.

Přesto premiér Paroubek po návratu tvrdí, že jednání byla úspěšná a v ratifikaci se bude pokračovat. Ostatně, má k dispozici 200 milionů a to by v tom byl čert, kdyby je koaliční vláda (rozuměj: ČSSD) nedokázala rozfofrovat - pochopitelně ještě před volbami. Jen musí donutit jednu z opozičních stran, aby její poslanci zvedli ruku pro zákon o referendu (nejspíš komunisty, občanští demokraté už referendum odmítají, euroústava je pro ně mrtvá). Lidové hlasování by se pak uskutečnilo současně s parlamentními volbami, ovšem i kdyby se mělo hlasovat až na přelomu let 2006 a 2007 (Paroubkova varianta č. 2), je více než jisté, že ony dvě stovky milionů budou utraceny ještě na jaře příštího roku. Lepší dárek si od daňových poplatníků nemohla ČSSD přát, bylo by totiž bláhové se domnívat, že kampaň za euroústavu nespojí s vlastní kampaní předvolební, zejména když její lídři prohlásili euroústavu za svou "superprioritu" a pokud premiér z peněz na kampaň přenechá pár drobtů i zbylým dvěma koaličním stranám.

Ve skutečně důležitých věcech však od vládní koalice nečekejme nic. Nebude žádná důchodová reforma, nebude ani podstatná změna ve zdravotnictví (leda tak papírové zdravotní knížky ministryně Emmerové). Pravda, do převratných změn se asi žádná vláda rok před volbami nepustí, jenže ta sociálně-demokratická si na nic netroufla celých sedm let, nečekejme tedy, že se odváží v (doufejme) posledním roce svého vládnutí. V Česku tudíž nebude v příštích měsících vláda skutečná, ale udržovací. Bude mít úkol jediný - přežít do voleb bez větších malérů a pomocí vznešeně se tvářících úplatků nasbírat co nejvíc voličských hlasů.

JAG


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku