Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.6.2005
Svátek má Alois
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Evropská rada riskuje osud EU
 >SPOLEČNOST: Příležitosti optimismu, mrzutosti stárnutí
 >EVROPA: Je čas na britská řešení - prorocký článek
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zhanobená školačka a jiné zajímavé souvislosti
 >SPOLEČNOST: Vesničko má středisková
 >PRÁVO: Jak podvést majitele nemovitosti
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak si zachovat svobodu
 >ARCHITEKTURA: Tugendhat před opravou
 >GLOSA: Přepisování dějin a prožitkoměr milionů
 >MÉDIA: Největší Čech
 >ZVĚROKRUH: Rak (1. část)
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >MÉDIA: Plaťme si lepší veřejnou službu
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Seznamte se s léčivými rostlinami
 >PENÍZE.CZ: Poválečné nájmy - obludnost komunistických zásahů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
21.6. MÉDIA: Plaťme si lepší veřejnou službu
Lukáš Jelínek

Červnová schůze Poslanecké sněmovny se opět stala místem střetu o navýšení koncesionářských poplatků veřejnoprávních médií. Zatímco nároky Českého rozhlasu na posílení rozpočtu zpochybňuje málokdo, Česká televize dosud sklízí plody vzpoury z počátku století, kdy o ni a její nezávislost byl doslova a do písmene sveden politický boj.

Ačkoli je zřejmé, o kolik se zvedly od roku 1997 provozní náklady, povolit Kavčím horám opasek od té doby zákonodárci neumožnili. A tak se šetřilo, redukovalo, racionalizovalo. Přesto Česká televize s vypětím všech sil své veřejnoprávní poslání naplnit zvládla: točily a točí se původní seriály i dokumenty, pozornost je věnována menšinám, diváci nebyli ochuzeni o sportovní přenosy (zejména štábu vyslanému na hokejové mistrovství světa patří absolutorium). Ba co víc: ČT rozjela čistě zpravodajský kanál a pustila se též do důsledného (a nepopulárního) výběru koncesionářských dávek od neplatičů.

Důvodů, proč si Česká televize zaslouží zvýšení poplatků a jejich pravidelnou valorizaci opřenou o míru inflace, je evidentně spousta. Za samostatnou zmínku stojí ale jeden stěžejní, kterému by politici mohli rozumět: nejvlivnější veřejnoprávní médium by mělo mít dostatek prostředků, aby dokázalo zaměstnávat vskutku špičkové novináře. Tak se totiž zatím zhusta neděje.

Pomiňme obvyklé skuhrání ministrů, poslanců a senátorů na objektivitu televizního zpravodajství. O té má každý vlastní představu, odvíjející se namnoze od toho, kdy komu reportéři šlápli na kuří oko. Existují však i průkazné případy zásadních věcných pochybení, absence etiky a zjevné politické manipulace.

Za odstrašující příklad lze považovat shrnutí vládní krize, o které se 13.5. postaral v Událostech komentářích Daniel Takáč. Nejprve „zevrubně“ popsal Libuši Barkovou jako podnikatelku, „která měla mít co do činění s erotickým podnikem“. Vrcholným číslem parlamentního zpravodaje pak bylo tvrzení, že Grossova menšinová vláda ve Sněmovně přežila hlasování o důvěře proto, že komunisté odešli z jednacího sálu. Přitom o měsíc a půl dříve šlo v přímém přenosu sledovat, že komunisté v sále jsou a hlasování se zdržují.

15. května byl v Událostech připomenut den zasvěcený obětem nemoci AIDS. Z veřejnoprávní obrazovky jsme se plynule dozvěděli, že „nejhorší je situace na Ukrajině, kde statistiky uvádějí půl miliónu HIV pozitivních z celkem padesáti miliónů obyvatel“ a že „právě Ukrajinci jsou nejpočetnější skupinou cizinců, která v Česku žije a pracuje, ženy často jako prostitutky.“ Ať už schválně, nebo neúmyslně, divákům byla naservírována rovnice, na jejímž konci není nic jiného než formování xenofobních nálad.

Zvláštní kapitolou jsou rozhovory v rámci zpravodajství. Už snad nikoho nepřekvapí, když vládní krizi v ranním vysílání sarkasticky glosují „nezávislí politologové“ z institucí blízkých ODS (CEVRO, Liberální institut, CEP) nebo když investigativně se tvářící moderátorka Událostí komentářů se hostů ptá „Jaký je váš komentář“?, „Co tomu říkáte?“ a interview končí moudry o tom, že „uvidíme“ a „čas ukáže“.

Naposledy v Událostech, komentářích perlila Daniela Drtinová 14.6. v bloku o tzv. dni daňové svobody. Náměstkyně ministra financí, jíž moderátorka zpovídala coby reprezentantku ČSSD, jelikož přece „ministerstvo financí je sociálnědemokratické“, se paní Drtinové snažila vysvětlit, v čem je rozumování o dni daňové svobody scestné. Marně. „Pro lidi je to důležité, protože přesně to je mezník, od kdy si vydělávají na sebe, proto se vás na to ptám,“ nedala se statečná veřejnoprávní tazatelka. Co na tom, že hrátky s časovou hranicí jsou pouhým rituálem neoliberálních ekonomů. Co na tom, že když „vyděláváme na stát“, vyděláváme také na sebe a na rozličné dávky, které přímo nebo nepřímo od státu čerpáme. Hlavní je, že moderátorka se nehodlá rozptylovat „podružnostmi“ a fakta nám interpretuje „stručně a jasně“.

Česká televize zvýšení koncesionářských poplatků nutně potřebuje. Jinak se místo žurnalistických profesionálů budeme nadále setkávat s lacinou námezdní silou, jejíž kvalifikací patrně je, že umí číst, psát a papouškovat ideologické proklamace. Ovšem vydržovat si takto „sofistikovanou“ veřejnou službu by bylo přílišným luxusem.
Další články tohoto autora:
Lukáš Jelínek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku