Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.6.2005
Svátek má Alois
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Evropská rada riskuje osud EU
 >SPOLEČNOST: Příležitosti optimismu, mrzutosti stárnutí
 >EVROPA: Je čas na britská řešení - prorocký článek
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zhanobená školačka a jiné zajímavé souvislosti
 >SPOLEČNOST: Vesničko má středisková
 >PRÁVO: Jak podvést majitele nemovitosti
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak si zachovat svobodu
 >ARCHITEKTURA: Tugendhat před opravou
 >GLOSA: Přepisování dějin a prožitkoměr milionů
 >MÉDIA: Největší Čech
 >ZVĚROKRUH: Rak (1. část)
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >MÉDIA: Plaťme si lepší veřejnou službu
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Seznamte se s léčivými rostlinami
 >PENÍZE.CZ: Poválečné nájmy - obludnost komunistických zásahů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
21.6. BOTANICKÁ ZAHRADA: Seznamte se s léčivými rostlinami
Marcela Uhlíková

levandule lékařská

Pokud se domníváte, že nejlepší afrodiziakum je pěkná porce šťavnatého bifteku, pak je pro vás návštěva pátého cyklu Seznamte se s botanickou zahradou - tentokrát na téma Léčivé a magické rostliny venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy skutečnou ztrátou času.

Ve čtvrtek 23.6. se do zahrady v Troji určitě vedle těch seriózních návštěvníků dostaví i neméně seriózní novodobé čarodějky (-nice) a mágové. Od 16 hodin je Iveta Bulánková, kurátorka hlíznatých a léčivých rostlin provede a seznámí se všemi taji botanické sbírky.

Víte, že: Kopřivou naplněný sáček dokáže odrazit prokletí? Kopr se přidává také do očistné koupele a do vody pro očistu posvátného prostoru? Tři kaštany vás ochrání před lehkomyslností? Jasanové dřevo odpuzuje hady? O letním slunovratu se pije jahodové víno nebo čaj pro lepší kontakt s nadpřirozenými bytostmi? Jablko je symbolem nesmrtelnosti? Citroník vyrostlý ze semen citrónu, který jste snědli, je vhodný dárek pro milovanou osobu? Blín tupí bolest a vymazává vzpomínky a droga připravená z rostliny způsobuje šílenství nebo i smrt? Keř černého bezu rostoucí poblíž domácnosti napomáhá jejímu klidnému chodu? Kněží Rohatého Boha nosili snítku bazalky od svátku Lugnasadh (srpnová noc) do svátku Alban Elued (podzimní rovnodennost), protože dodává odvahu čelit smrti? Pokud trpíte nespavostí, můžete vypít půl hodiny před usnutím šálek čaje z levandule, nebo (což je, aspoň z hlediska chuti, lepší) vetřít si do spánků kapku levandulového oleje. Netřesk střešní je v magii považován za jednu z nejsilnějších obranných rostlin? Pampeliška lékařská je rostlina Slunce a života a čaj z jejich listů podporuje věštecké schopnosti? Okvětní lístky růže se dají použít do nápoje určeného k připoutání váhajícího nápadníka? Šeřík odhání zlo? Z květů a listů třezalky tečkované se vyrábí červený olej vhodný na pohmožděniny, křečové žíly, rány, vředy a sluncem popálenou kůži?

V našich poměrech (společenských i geografických) patří mezi nejčastěji používané léčivé rostliny různá koření, například kadeřavá petržel, pažitka, majoránka, vytrvalá naťová cibulka, dobromysl, bazalka, mateřídouška, meduňka, máta, saturejka. Z vonných druhů léčivých rostlin se pěstují především levandule, šalvěj, yzop, řepík, šanta a další.

V expozici léčivých rostlin Botanické zahrady hl. města Prahy je na ploše několika desítek metrů čtverečních soustředěno na 300 druhů léčivek. Přijďte si třeba přivonět, nebo se dozvědět, že sbírat kořeny rostlin je lépe, když měsíc "couvá", zatímco listy a květy trháme v měsíčním "dorůstání".

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz

Foto: Magii skrytou v rostlinách dnes obdivujeme a ke svému prospěchu využíváme. Levanduli třeba při léčbě nespavosti…


Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku