Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.6.2005
Svátek má Alois
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Evropská rada riskuje osud EU
 >SPOLEČNOST: Příležitosti optimismu, mrzutosti stárnutí
 >EVROPA: Je čas na britská řešení - prorocký článek
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zhanobená školačka a jiné zajímavé souvislosti
 >SPOLEČNOST: Vesničko má středisková
 >PRÁVO: Jak podvést majitele nemovitosti
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak si zachovat svobodu
 >ARCHITEKTURA: Tugendhat před opravou
 >GLOSA: Přepisování dějin a prožitkoměr milionů
 >MÉDIA: Největší Čech
 >ZVĚROKRUH: Rak (1. část)
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >MÉDIA: Plaťme si lepší veřejnou službu
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Seznamte se s léčivými rostlinami
 >PENÍZE.CZ: Poválečné nájmy - obludnost komunistických zásahů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
21.6. Co dál, doktore?
(JAG)

Nikoliv, řeč nebude o výborné filmové komedii z roku 1972, bude o truchlohře ze současnosti. Tuto otázku si totiž již skoro dva měsíce klade nejen Stanislav Gross, ale kladou si ji i jeho příznivci a odpůrci.
Bývalý premiér se po své rezignaci stáhl do ústraní a čas prý dělí jen mezi Lidový dům, rodinu a kamarády, s nimiž nedávno dokonce vyrazil na čundr. V domácí politice zmizel takřka úplně a přestože snad objíždí regionální organizace strany, nikdo o něm už takřka neví.
Poté, co se během uplynulých patnácti let postupně vypracovával parlamentními kuloáry a partajními schůzemi, aby se dostal až na vrchol popularity a politické kariéry, přišly kauzy Byt a Bordel, načež se Gross - po několikaměsíčním odmítání jakéhokoliv pochybení - najednou ocitl na periférii zájmu novinářů i veřejnosti. Pro člověka, který celou produktivní část svého života věnoval kariéře (a popularitě), to musela být rána velice těžká.
Nedosti na tom. Aby Gross předešel spekulacím, zda on je opravdu tím ideálním člověkem, který má vést stranu do příštích voleb, předstoupil raději před kamery a za budoucího volebního lídra označil premiéra Paroubka (aby zachoval zdání výběru, jmenoval ještě Bohuslava Sobotku). Tímto krokem se vytratil z očí veřejnosti ještě víc, ale protože ještě není definitivně utlučen a neleží v krvi na zemi, přichází další rána. Tentokrát bez obalu a rovnou z nitra strany. Někteří sociální demokraté se totiž nerozpakovali označit jej v dopise přímo za škůdce a vyzvali jej k rezignaci i na předsednický post.
Přestože Gross nad dopisem lhostejně mávl rukou a pro jeho spolustraníky je dopis pouze paskvilem vytvořeným několika odpadlíky, lze předpokládat, že tyto nálady budou v ČSSD postupně sílit. Koneckonců, Zdeněk Škromach již dříve naznačil možnost mimořádného sjezdu, který by opět volil vedení, a Jan Kavan stanovil i termín - podzim, kdy se budou sestavovat kandidátky. Tedy včas, aby měl Paroubek možnost upevnit své postavení uvnitř strany a navenek ji voličům ukázat jako stmelenou, fungující partaj bez vnitřních třenic, které stojí za to dát ve volbách hlas.
Definitivní konec jednoho našeho významného politika se tedy neodvratně blíží. Těžko předpokládat, že by se Grossovi, třebas ještě mladému, podařilo jakékoliv zmrtvýchvstání. Vlastní strana jej zavrhla, do jiné takovou zdiskreditovanou figuru nepřijmou a na nějaké spolustraníky, kteří by spolu s ním založili stranu novou, nelze ani pomyslet. Na to se "přátelům" daří pod Paroubkem příliš dobře.
Odpověď na titulní otázku je tedy nasnadě: Cokoliv, jen ne politiku, doktore. Je v tom ale potíž - na ještě nedávno uvažovaný studijní pobyt v Anglii nemůže Gross ani pomyslet, vždyť z čeho by jej zaplatil? O jediný příjem - předsednický plat - zřejmě záhy přijde, musí splácet hypotéku a dluh a musí jistě vynakládat i nemalé prostředky na udržení standardu, na který si s manželkou Šárkou zvykli. (Kde na to všechno bere, to ví jen Bůh a svatý Václav, jak říkával kapitán Exner, blahé paměti.)
Nicméně nemusíme hned ronit slzy nad neradostnou budoucností bývalého premiéra. Ze života v politice mu zůstalo mnoho kamarádů, kteří se o něj postarají. O kvalitě jeho právnického vzdělání sice můžeme mít určité pochybnosti, o jeho řečnickém umu - hovořit hodně dlouho o ničem - ale pochybovat nemusíme. Třeba ho tedy zaměstná jeho kamarád Janeček v agentuře GoJa. Takovým podomním prodejem cédéček s písničkami Karla Gotta si Standa určitě vydělá majlant!

JAG


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku