Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 24.6.2005
Svátek má Jan
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Stáleimunní Železný
 >POLEMIKA: Článek, který má úvod, stať i závěr
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (4)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Chrousti
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >HUDBA: Elton John v Praze aneb Dvě hodiny kvalitní muziky
 >ZÁBAVA: Bedna s Windowsy
 >PSÍ PŘÍHODY: Vítáme vítáním
 >DOKUMENT: Otevřený dopis sdružení Mallorn
 >CHTIP: Jó, to byly časy V.
 >ZOO PRAHA: Den Evropy 26. 6. 2005
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Krumpáče po dlouhé době zase na veřejnosti
 >EKONOMIKA: Sníží ČNB sazby?
 >PENÍZE.CZ: Vládní snížení daní: měl by přijít další krok
 >POLITIKA: Od koho se učí sociální demokracie?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
24.6. HUDBA: Elton John v Praze aneb Dvě hodiny kvalitní muziky
Jan Bartoň

Po svém příchodu na vysokou školu v roce 1970 jsem „objevil“ pro sebe muziku Eltona Johna. Sám jsem klavíristou (dnes již velmi nevalné úrovně) a písničky Eltona Johna, v nichž zejména na počátku sedmdesátých let měl klavír téměř hlavní roli, mne neobyčejně zaujaly. V první polovině sedmdesátých let se mi podařilo sehnat téměř všechna jeho tehdy vydaná alba. Elton John u nás poprvé koncertoval ještě v době husákovského režimu v roce 1984. Tehdy jsem jeho koncert propásl. Proto jsem se již po své padesátce dostal na koncert Eltona Johna v pražské Sazka aréně poprvé ve svém životě. A po mém boku byla již dospělá dcera, která ráda využila mé nabídky. Poprvé v životě jsem také kupoval lístky „přes internet“ a vzal jsem si sedadla přímo proti pódiu „na balkóně“. Znalí diváci si na tato místa berou dalekohled. Já byl rád alespoň za to, že jsem si nezapomněl vzít své brýle na dálku.

Elton John vystoupil v Praze se svou pětičlennou kapelou. V závěru vystoupení se potom k této kapele přidal na posledních několik písní osmičlenný pěvecký sbor. Elton John přišel na pódium přesně v 20 hodin 30 minut a zahájil dvouhodinový koncert svých skladeb. Z „elpíček“, které mám doma a ze kterých mám skladby Eltona Johna zafixovány v paměti, vím, že v jeho skupině hrají muzikanti, kteří ho doprovázeli již na počátku je kariéry. Zvuk jeho kapely byl proto dostatečně věrný a kvalitní. Koncert pro mne přinesl nejedno překvapení. Svůj hit „Rocket Man“ předvedl Elton John ve zcela pro mne neznámém provedení jazz-rocku s vynikajícími klavírními improvizacemi. Ve skladbě „Funeral For My Love (Lies Bleeding In My Hands)“ ,která je neobyčejně košatá se spoustou motivů, se Elton John se svou kapelou předvedl jako vynikající interpret svého díla, které mám jako většina posluchačů zafixované z jeho provedení na albu. Prostě lahůdky. S nástupem pěveckého sboru Elton zahrál v řadě několik svých rokenrolů (Bitch Is Back, Saturday Night’s All Right For Fighting, Crocodile Rock), kde se již přece jenom projevila únava z předcházejících minut a jeho hlas už spíše zanikal. Málo platné, i Elton má už svých pár křížků.

Když koncert krátce před 23 hodinou skončil, Sazka arénu opouštělo mnoho tisíc jistě spokojených diváků. Viděli kvalitní profesionální výkon Eltona i jeho skupiny bez výrazně hluchých míst a to ještě celá řada hitů zůstala v zásobě. Závěrem si neodpustím jednu výtku, neboť Sazka aréna nemá do dnešního dne vyřešeny parkovací místa pro takový počet diváků, kteří se na koncert sjedou auty doslova z celé republiky. Díky disciplinovanosti návštěvníků a práci dopravních policistů se tak řada parkovacích míst našla i tam, kde se normálně parkovat nesmí. Je to škoda, protože se tak opět nepodařilo dokončit jinak velmi pěkné dílo tak, aby bylo stoprocentně připravené na očekávané dvacetitisícové návštěvy.
Další články tohoto autora:
Jan Bartoň

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku