Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 24.6.2005
Svátek má Jan
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Stáleimunní Železný
 >POLEMIKA: Článek, který má úvod, stať i závěr
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (4)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Chrousti
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >HUDBA: Elton John v Praze aneb Dvě hodiny kvalitní muziky
 >ZÁBAVA: Bedna s Windowsy
 >PSÍ PŘÍHODY: Vítáme vítáním
 >DOKUMENT: Otevřený dopis sdružení Mallorn
 >CHTIP: Jó, to byly časy V.
 >ZOO PRAHA: Den Evropy 26. 6. 2005
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Krumpáče po dlouhé době zase na veřejnosti
 >EKONOMIKA: Sníží ČNB sazby?
 >PENÍZE.CZ: Vládní snížení daní: měl by přijít další krok
 >POLITIKA: Od koho se učí sociální demokracie?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
24.6. POLITIKA: Stáleimunní Železný
Jiří Wagner

Na naší politické scéně se objevuje další blikající hvězdička. Jsou jí Nezávislí demokraté mající logo Nezdem. Je otázka, zda tuto stranu vůbec můžeme stranou nazvat, protože zatím nám byla představena pouze její zakladatelka, bývalá sociálnědemokratická poslankyně Jana Volfová.

S programem jí pomáhal europoslanec a někdejší ředitel TV Nova Vladimír Železný, který sice dosud členem není, ale nevyloučil, že za ni bude příští rok kandidovat do Sněmovny. Přestože je tedy stranický program zřejmě hotov, uveřejněn má být až o prázdninách, během okurkové sezóny, kdy všechna média po novém politickém subjektu ze zoufalství chňapnou, aby bylo vůbec o čem psát. Jana Volfová nicméně prozradila aspoň jednu velice závažnou informaci, a to že nechtějí být napravo ani nalevo, oni chtějí být vpředu a nebudou prý druhořadou ODS ani druhořadou ČSSD. Vskutku vyhraněná politická vize a všem zřetelný cíl...

Vladimír Železný se svým vstupem čeká, jak dopadne jeho soudní spor s hnutím Nezávislí, které jej obvinilo, že nikdy nebyl právoplatným členem strany. Pokud by se Železný členem Nezdemu stal, pak nevylučuje, že by kandidoval příští rok do Sněmovny - v případě svého zvolení by své místo ale údajně přenechal dalšímu straníkovi na kandidátce a dál se věnoval práci v europarlamentu. Takovému tvrzení můžeme, ale také nemusíme věřit, navíc v tuto chvíli není příliš jasné, jak to s jeho europoslanectvím vlastně je.

Je to možná přitažené za vlasy, ale člověk se nemůže bránit pocitu, že pan Železný je prospěchář, který se svým přestupem ze Senátu do europarlamentu jenom vyhnul soudu. Když už byla jedna parlamentní komora ochotna zbavit jej imunity, Železný včas přestoupil do komory jiné, evropské. I tam ale časem o imunitu může přijít, dokonce je to velmi pravděpodobné, a musel by tedy v Praze před soud. Jenže v europarlamentu taková ztráta imunity taky nějakou dobu trvá, a tak pan Železný může v klidu vstoupit do další strany, díky níž by mohl získat poslanecký mandát a členstvím v Poslanecké sněmovně získat další odklad svého stíhání i případného odsouzení - přinejmenším do doby, než se bude otázka jeho imunity znovu projednávat. Tou dobou by už ale mohl poslední stranu opustit a kandidovat jako nezávislý znovu do Senátu...

Nabízí se tedy otázka: Je pan Železný skutečně tak oddaný politické práci, že pořád někam kandiduje, nebo je možno jeho jednání označit jako (ne)obyčejnou vyčůranost?


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku