Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 25.6.2005
Svátek má Ivan
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Po bouři a před bouří
 >REAKCE: Stanovisko MF DNES k nepravdivému tvrzení pana Mareše
 >EVROPA: Krize EU a softwarové patenty
 >MOBY DICK: Právní stát
 >PRAHA: Nárazová zkouška aneb České hlavy podruhé
 >BODYPAINTNG: Světový festival (1.)
 >GLOSA: Euro - trotl
 >CHTIP: V sauně
 >MÉDIA: Petice proti násilí ve filmech
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Attacusové si dali načas!
 >MEJLEM: Aktivisté ohrožují konzervativní hodnoty
 >DOKUMENT: Odpověď starosty Jindřichovic pod Smrkem ministru Sobotkovi
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Symbol W u pořadů ČT
 >POLITIKA: Stáleimunní Železný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
25.6. TISKOVÁ ZPRÁVA: Symbol W u pořadů ČT
Martin Krafl

Česká televize uvádí od pondělí 27. června 2005, tedy od 26. kalendářního týdne, v programové nabídce ČT1 a ČT2 u pořadů nový symbol: W.

Symbol - W - uvedený u pořadu znamená, že zmíněný pořad vysílá Česká televize v širokoúhlém formátu 16:9. Písmeno W nebylo vybráno náhodně – souvisí s anglickým označením pro širokoúhlé vysílání widescreen.

Pro zobrazení pořadu vysílaného v širokoúhlém formátu 16:9 je pro diváka podstatný zdroj příjmu televizního signálu (pozemní nebo satelitní) a poměr stran obrazovky TV přijímače (4:3 nebo 16:9). Při vysílání pořadu ve formátu 16:9 je pro pozemní analogový příjem vytvořen již na straně České televize formát Letter-box, kdežto pro digitální satelitní příjem je ponechán plnohodnotný formát 16:9.

Pozemní příjem:

Divák, který vlastní TV přijímač s poměrem stran 4:3, uvidí pouze výše zmíněný Letter-box – tedy kompletní obrazovou informaci orámovanou dvěma vodorovnými černými pruhy v horní a spodní části obrazovky.

Divák, který vlastní TV přijímač s poměrem stran 16:9, má dvě možnosti:

- buď ponechá svůj TV přijímač v módu pro příjem pořadu 4:3 – tedy se dvěma svislými pruhy na pravém a levém okraji obrazovky (tzv. Pillar-box) – a v něm uvidí též pouze Letter-box

- nebo si manuálně přepne svůj TV přijímač do módu pro příjem pořadu 16:9 a uvidí takový pořad v plném rozměru, ovšem za cenu nižšího rozlišení ve svislém směru (tedy pořad je zobrazen menším počtem TV řádků)

Satelitní příjem:

Divák, který vlastní TV přijímač s poměrem stran 4:3, si na svém digitálním satelitním přijímači – set-top-boxu (STB) musí nastavit mód Letter-box, jinak bude ochuzen o část obrazové informace na pravém a levém okraji obrazovky.

Divák, který vlastní TV přijímač s poměrem stran 16:9, při správně nastaveném módu digitálního satelitního přijímače (STB) a TV přijímače uvidí pořad v plném rozměru.

Martin Krafl


Další články tohoto autora:
Martin Krafl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku