Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 25.6.2005
Svátek má Ivan
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Po bouři a před bouří
 >REAKCE: Stanovisko MF DNES k nepravdivému tvrzení pana Mareše
 >EVROPA: Krize EU a softwarové patenty
 >MOBY DICK: Právní stát
 >PRAHA: Nárazová zkouška aneb České hlavy podruhé
 >BODYPAINTNG: Světový festival (1.)
 >GLOSA: Euro - trotl
 >CHTIP: V sauně
 >MÉDIA: Petice proti násilí ve filmech
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Attacusové si dali načas!
 >MEJLEM: Aktivisté ohrožují konzervativní hodnoty
 >DOKUMENT: Odpověď starosty Jindřichovic pod Smrkem ministru Sobotkovi
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Symbol W u pořadů ČT
 >POLITIKA: Stáleimunní Železný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
25.6. MÉDIA: Petice proti násilí ve filmech
Tomáš Franke

Po Petici za omezení prezentace násilí a zločinnosti v médiích zveřejňuje redakce Neviditelného psa ještě Petici proti násilí ve filmech. Jde prý o podobnou, leč trochu odlišnou petici:

Se znepokojením sledujeme, jak se na našich televizních okruzích neustále zvyšuje počet pořadů založených na násilí. Přitom ubývá pořadů pro ty, kterým se násilí nelíbí. Zvláště privátní televize se chovají tak, jako by 8 z 10 diváků toužilo vidět každý den páchání fyzického či psychického náslilí. Poukazují přitom na vysokou sledovanost právě pořadů tohoto typu. Bohužel při tom srovnávají věci nesrovnatelné: Rodinný pořad je uveden jednou, v lepším případě dvakrát týdně. Pořad zabývající se násilím 3 i vícekrát denně. Vyšší sledovanost násilných pořadů je zčásti způsobeno nedostatkem kvalitních pořadů jiného druhu. Diváci prostě nemají šanci zvolit si pořad jiného charakteru, tak se dívají na to, co je jim předkládáno. Podobné tendence není poslední dobou ušetřena ani Česká televize. Ještě před 3 lety vysílala každou středu a sobotu odpoledne seriál rodinného charakteru. Ať už z vlastního archívu, nebo z dovozu. Dnes už tak bohužel nečiní.

Chování člověka a zvláště dítěte je v první řadě ovlivněno prostředím, v kterém žije. Genetické předpoklady, například sklony k násilí, jsou až na druhém místě. Takže si sami vychováváme své šílené střelce a dětské vrahy. Důkaz o pravdivosti tohoto tvrzení nechť si každý najde ve své paměti. V dobách, kdy se u nás nezobrazovalo tolik násilí, mohli jsme šílené střelce a vraždící děti vidět jen ve zpravodajství z USA. Pokud v USA chtějí vychovávat vrahy školou povinné a vymýšlet pro ně stále rafinovanější filmové zločiny, ať tak činí pokud uznají za vhodné, ale at tak nečiní u nás.

Naše země bývala uznávanou velmocí ve výrobě filmů a seriálů s rodinnou a dětskou tématikou. O filmy natočené v přůběhu 70. a 80. letech je v zahraničí stále velký zájem. Proč se tedy nevrátit k zavedené tradici?

Z těchto důvodů žádáme následující

1) Každý pořad, který zobrazuje návod na zabití člověka, musí být označen jako mládeži nevhodný.

2) Obzvláště brutální zločiny, jako např. likvidace dítěte by neměly být vysílány před 20 hodinou. Ve dnech, po kterých následuje den volna by měla být tato hranice posunuta na 22h.

3) Žádáme Českou televizi aby byla obnovena činnost redakce pro děti a mládež, a vlastní tvorba pro tuto skupinu diváků. Dále žádáme aby byla obnovena odpolední pásma pro mládež, obsahově i časově obdobná někdejším pořadům Vega a Magion.

4) Výrazné omezení pořadů zobrazujících násilí v době kdy se děti vracejí domů a usedají k televizi. To znamená odpoledne pracovních dnů. V tuto dobu by měl alespoň jeden z celoplošných TV kanálů vysílat pásmo pořadů pro tuto kategorii diváků. Máme 4 celoplošné okruhy, takže není problém aby se stanice střídaly, například podle následujícího schématu:
PondělíPrima
ÚterýČT (Vega)
StředaNova
ČtvrtekČT (Magion)
Pátek-nic-

Poznámka: ČT vysílá 2 kanály, proto má také 2 dny.

Své podpisy můžete připojit zde.


Další články tohoto autora:
Tomáš Franke

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku