Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 25.6.2005
Svátek má Ivan
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Po bouři a před bouří
 >REAKCE: Stanovisko MF DNES k nepravdivému tvrzení pana Mareše
 >EVROPA: Krize EU a softwarové patenty
 >MOBY DICK: Právní stát
 >PRAHA: Nárazová zkouška aneb České hlavy podruhé
 >BODYPAINTNG: Světový festival (1.)
 >GLOSA: Euro - trotl
 >CHTIP: V sauně
 >MÉDIA: Petice proti násilí ve filmech
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Attacusové si dali načas!
 >MEJLEM: Aktivisté ohrožují konzervativní hodnoty
 >DOKUMENT: Odpověď starosty Jindřichovic pod Smrkem ministru Sobotkovi
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Symbol W u pořadů ČT
 >POLITIKA: Stáleimunní Železný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
25.6. BOTANICKÁ ZAHRADA: Attacusové si dali načas!
Marcela Uhlíková

Attacus atlas opožděný
Dne 17. dubna 2005 oficiálně skončila velmi úspěšná Výstava tropických motýlů ve skleníku Botanické zahrady hl. města Prahy, kterou letos shlédlo 56.946 návštěvníků (Pozn.: V roce 2004 při zahájení činnosti skleníku jich na motýly přišlo 39.905 lidí).

Možná největší pozornost všech přitahoval Attacus atlas, noční motýl, který pochází z jihovýchodní Asie, kde se vyskytuje zejména v tropických pralesích velké části Indie a Číny, Srí Lanky, Malajsie a Indonésie. Mezi motýly si drží světový primát, protože jde o motýla s největší plochou křídel. U některých samic martináče může rozpětí křídel dosahovat téměř 30 centimetrů. Jeho příbuzní martináči žijí i u nás.

Právě v těchto dnech se ve vitrínách terasy tropického skleníku začaly doslova probouzet zhruba 8cm velké kukly tohoto motýlího obra. Ten na sebe v čase dospělosti kromě velikosti upozorňuje i kresbou svých křídel: Kresba na špičkách předních křídel připomíná hadí hlavu, která má zastrašit nepřátele.

U martináčů, stejně jako u většiny motýlů (pochopitelně existují rozdíly) probíhá vývoj v zásadě stejně: vajíčko – housenka – kukla – dospělý jedinec. Proto jsou motýli, stejně jako brouci nebo včely a vosy řazeni k okřídlenému hmyzu s dokonalou proměnou. Mnohým návštěvníkům, kteří jsou kromě trpělivosti vybaveni i jistou dávkou štěstí, se může naskytnout jedinečná možnost sledovat atlase při kladení vajíček. Právě u druhu Attacus atlas, kteří toho přes den příliš mnoho nenalétají, je šance na pozorování poměrně vysoká. Ostatně se má co ohánět: Je sice největší, ale zároveň patří mezi motýly, jejichž délka života je velice krátká, trvá přibližně jen 5 dní. Vůbec nejdéle u něj trvá fáze housenky (asi 60 dnů), zhruba 35 dní je z něj kukla. Během svého krátkého života nepřijímá žádnou potravu, ale žije ze zásob, které nashromáždil ještě jako housenka. Housenka se živí listím tropických dřevin, na nichž se nakonec i zakuklí. U nás se dá chovat například na ptačím zobu, topolu a vrbě. Housenka před zakuklením má více než 10 cm. Má zelenou pokožku a na zádech ji zdobí dlouhé výrůstky. Mezi svlékáním se postupně „obaluje“ tenkou, bílou vrstvou vosku.

V nejbližších dnech se určitě dočkáme dalšího živého přírůstku. Ve vitríně čekají „na oživení“ ještě 4 kukly!

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz


Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku