Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 27.6.2005
Svátek má Ladislav
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Svět podle FITES
 >MIMOCHODEM: Pod pokličkou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Podger s Podgerovou na cestách
 >HÁDANKA: Vila
 >FOTOREPORTÁŽ: Praha v rytmu salsy
 >ÚVAHA: Vzhůru do velehor!
 >CHTIP: Palírna
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >PENÍZE.CZ: Za hranice autem
 >MEJLEM: Reakce na veřejnou debatu Jakou (post)demokracii chceme?
 >EVROPA: Po bouři a před bouří
 >REAKCE: Stanovisko MF DNES k nepravdivému tvrzení pana Mareše
 >EVROPA: Krize EU a softwarové patenty
 >PRAHA: Nárazová zkouška aneb České hlavy podruhé
 >MOBY DICK: Právní stát

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
27.6. MEJLEM: Reakce na veřejnou debatu Jakou (post)demokracii chceme?
Luděk Konopáč

Reakce Ladislava Jakla je na můj vkus příliš korektní z pohledu přímého účastníka dotčené diskuse. (Dopis na www.klaus.cz a průběh besedy zde.) Pan Ješ mohl vytknout Ladislavu Jaklovi to, že než se dostal k jádru problému, řekl mnoho nepodstatných slov. To by měl stoprocentní pravdu. Jinak ale tato beseda ukázala, že sami vůdci všech možných sdružení nevědí, co se děje mimo jejich zorné pole. Nejen, že nečetli slova Václava Klause a spolehli se pouze na útržkovité zprostředkované podání, ale ani nevědí, že existují spolky s jiným zaměřením, než oni sami hájí.

Při této besedě se ukázalo, že názory na to, co bylo řečeno, jsou mnohdy podbarveny tím, kdo to řekl. Část zástupců jednotlivých uskupení hájila legitimnost diskutovaného názoru a druhá část byla zásadně proti. Nebyl tam žádný střed, který by byl schopen vést konstruktivní diskusi.

Zlatou třešničkou na pomyslném dortu byl Vrchní zemský rabín Karol Sidon. Jeho odpovědi, pokud byly myšleny vážně a to asi ano, připomínaly dětské reakce na otázky, kterým dítě nerozumí vzhledem k svému věku. Co ale věděl a na co určitě odpovídal vážně, byla otázka zda chodí k volbám a proč. Odpověď byla myšlena vážně, ale o to je horší. Odpověděl: "Nechodím, a to kvůli vepřínu v Letech." Pokud si to mám přeložit, tak mi vychází pouze jedno. Dělejte si co chcete, mne tak i tak bude platit stát a říct Vám můžu, co chci. Působil tam spíše jako komická figurka, než jako reprezentant vážené skupiny obyvatelstva.

Paní Milena Černá, ředitelka Výboru dobré vůle, na přímou otázku, zda si myslí, že některá sdružení představují nebezpečí, i na několikrát opakovaný dotaz odmítla odpovědět. Tím řekla ano. Mimo diskusi mi sdělila, že neví o tom, že by se někde zakládaly sdružení účelově se záměrem hájit zájmy jen několika málo jedinců. Že neví o sdruženích, která mohou působit pouze jako lobistické skupiny. Buď žije v úplně uzavřeném světě, nebo, což je pravděpodobnější, nechce vidět problémy, které se mimo její zorné pole odehrávají.

Z celé diskuse vyplynulo několik bodů:
1. Ti ,co chtějí otevřenou diskusi, nevidí ve slovech prezidenta žádný problém.
2. Ti, co vidí jenom svoje, se cítí ohroženi, protože nemají pojem o okolním světě.
3. Ti, co vidí pouze vidinu svého zviditelnění, klidně podepíšou i opačný protest, protože účel světí prostředky.

Ladislav Jakl mluvil zbytečně dlouho, ale na rozdíl od některých hlavních hostů k věci. Ono se totiž ani paní politoložce Vladimíře Dvořákové nedá upřít, že z jejích vystoupení zaznívalo určité jednostranné podbarvení výkladu všech problémů.

Kritiku si zasloužila většina reprezentantů občanských sdružení za nedemokratický přístup k diskusi a ne zrovna pan Jakl.
Další články tohoto autora:
Luděk Konopáč

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku