Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 28.6.2005
Svátek má Lubomír
  Výběr z vydání
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Více méně zapomenuté filmy školních let
 >DLOUHÁ CESTA 1: Příprava, kádrování
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pravda o cestě do Chartres
 >MÉDIA: Tento způsob přijímání zákonů zdá se býti poněkud nešťastným
 >ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letenských sadech
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Filmové chuťovky pro každého na ČT
 >NÁZOR: Paní Davouze a Evropa
 >EVROPA: Waterloo Eropské komise a maličkost ze zákulisí
 >EVROPA: Mor nebo cholera
 >MEJLEM: Zdeněk Hovorka, starosta
 >SPOLEČNOST: Duševní choroby "nežádoucím" pod supervizí i ČLK
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: "Zrovnoprávnění postavení podnikatelů" aneb Účtenky
 >MÉDIA: Svět podle FITES
 >MIMOCHODEM: Pod pokličkou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
28.6. ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letenských sadech
Zdeněk Lukeš

V sobotu jsme absolvovali Psí vycházku - poprvé v náhradním termínu, protože v tom původním pršelo. Navázali jsme na tu, která se konala na Mikuláše před rokem a půl po hradčanských baštách (viz tady), a další, ještě starší, po ulicích Letné. Trasa vedla od Kramářovy vily k Bruselské restauraci. Přišlo asi 50 lidí.

Kramářova vila stojí na posledním bastionu sv. Máří Magdalény. Ten zaplácl namísto řadových domků jeden objekt pro politika Karla Kramáře. Projektoval ho vídeňský architekt a profesor Friedrich Ohmann v lehce barokním stylu s nábytkem ve stylu carského Ruska, což bylo přání jeho ruské ženy. Dnes patří vila vládě, ale premiérům ze soc-dem se tam jaksi nechce bydlet, dávají přednost menším hnízdečkům… Stavba je dokončena v roce 1919.

O kus dál jsme na chvíli zakotvili u Hanavského pavilonku - klenotu Jubilejní výstavy 1891, díle arch. Otto Hiesera. Dnes je tu sice restaurace, ale nevyužili jsme ji, neb pivo tam stojí 90 korun.

Další cesta nás vedla Letenskými sady pod někdejší Stalinův pomník. Sochu tu projektovali už Janák nebo Engel v soutěži 1908/9, tehdy ovšem nikoli JVS, ale Fügnera Tyrše, resp. Libuši (viz zde). Generalissimus od sochaře Otakara Švece a arch. Jiřího a Vlasty Štursových tu stál jen v letech 1955-62. Teď tu má být akvárium a jezdící schody na Letnou. Hovořili jsme ovšem o mnoha dalších skutečnostech spojených s pomníkem i jeho nástupci - až po dnešní kyvadlo prof. V. K. Nováka.

Další zastavení bylo u pěkně upraveného parku (viz zde), což ocenili i přítomní psi (pítko), pověděli jsme si o Kozákově klubovně LTC, kolotoči, lanovce i Letenském zámečku (příležitost k občerstvení na trase), prohlédli si nové hřiště s keramickými draky a došli až k Bruselské restauraci (viz zde), kde jsou dnes bohužel dnes kanceláře.

Počasí vyšlo skvěle. Další vycházka bude někdy v září, decentně oznámím kdy. Za dnešní obrázky děkuji účastníkovi expedice ing. A. Zimovi.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Bruselská restaurace Expo 58 Bruselská restaurace Expo 58 Altán u Zámečku Bruselská restaurace v dubnu 2001 Hanavský pavilon Kramářova vila Kramářova vilaDalší články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku