Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 28.6.2005
Svátek má Lubomír
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Mor nebo cholera
 >DLOUHÁ CESTA 1: Příprava, kádrování
 >EVROPA: Waterloo Eropské komise a maličkost ze zákulisí
 >MÉDIA: Tento způsob přijímání zákonů zdá se býti poněkud nešťastným
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pravda o cestě do Chartres
 >SPOLEČNOST: Duševní choroby "nežádoucím" pod supervizí i ČLK
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Více méně zapomenuté filmy školních let
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: "Zrovnoprávnění postavení podnikatelů" aneb Účtenky
 >ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letenských sadech
 >MEJLEM: Zdeněk Hovorka, starosta
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >NÁZOR: Paní Davouze a Evropa
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Filmové chuťovky pro každého na ČT
 >PENÍZE.CZ: Daňová reforma: rovná daň nestačí
 >MÉDIA: Svět podle FITES

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
28.6. NÁZOR: Paní Davouze a Evropa
Lubomír Ptáček

V Lidový novinách dne 25.6. se sešly dva opravdu poučné a vkusně umístěné články. Jsou na společné straně přílohy Letní relax a shodou okolností jsou jejich protagonisty bývalí manželé Železní: Marta Davouze poskytla rozhovor redaktorce LN Jasně Sýkorové nazvaný Vraťte nám Evropu, zatímco Vladimír Železný pokračuje ve svém mnohadílném seriálu o víně.

Abychom nebyli na pochybách, s jakými dámami máme tu čest, lituje paní redaktorka hned v úvodu, že rozhovor se neuskutečnil v provoněné Bretani, nýbrž jen po telefonu. Jaká škoda, jistě by na povrch vytrysklo daleko více ryzích citů . Paní Davouze představuje paní redaktorka jako klidnou a elegantní ženu, která touží provokovat. Přiznám se, že v mém případě se jí to tentokrát podařilo. Příště snad budu odolnější. Taktéž paní redaktorka obdivuje v rozhovoru vkus, s jakým si paní Davouze dokáže vybírat své klobouky. Čtenář je naladěn na tu nejušlechtilejší strunu.

Obě dámy se v rozhovoru znovu zamýšlejí nad průměrností paní premiérové Paroubkové, kterou tak věrohodně popsala paní Davouze v článku v LN dne 3.6.05. Je to zřejmě pro ně neodbytné téma, které zaslouží hlubší a hlubší rozbory. I když to výslovně není řečeno, i méně chápavému čtenáři je jasné, že paní Paroubková určitě nenosí žádné klobouky, natož vkusné. Po této stránce paní premiérová nesahá paní Davouze ani po kotníky. Taktéž paní Davouze opravuje dvě slova, jimiž paní Paroubkovou ve zmíněném článku počastovala. Pejorativní "dobračku" by nahradila termínem "dobrá žena" a místo označení "líná" by použila "poněkud lenivá". Ihned jsem pochopil, že paní Davouze je opravdová dáma a mistrovsky vládne těmi nejjemnějšími jazykovými nuancemi.

Kupodivu se našla celá řada arogantních a nechápavých kritiků, kteří se do paní Davouze kvůli zmíněnému článku pustili, například Jiří Černý zde. S takovými si to paní Davouze vyřídila se zcela mimořádnou elegancí a dokonalým nadhledem. Paní Davouze si libuje, že "se strefila do jednoho z řady podebraných vřídků české nedospělé společnosti" a nepřestává doufat, že Češi mají na to, aby pochopili, že "se doba kamsi výrazně posunula, že už vážně píšeme rok 2005". Nikdo by nám to Čechům nedokázal říci lépe.

Dokonale mne ohromilo vysvětlení, jež nám paní Davouze v rozhovoru poskytla k francouzskému odmítnutí evropské ústavy a které dalo i název tomuto rozhovoru. Francie se podle paní Davouze tímto odmítnutím právem brání ztrátě identity a amerikanizaci. Myšlenka, že Ústavní smlouva EU by měla za následek amerikanizaci Francie je geniální. Například u dotací do zemědělství je tento názor naprosto neoddiskutovatelný. Taktéž je podle paní Davouze chybou nechat si od USA vnutit boj proti kouření, neboť jde o zjevné omezování osobní svobody a vynucování poslušnosti. Zejména tuto pasáž rozhovoru doporučuji k důkladnému prostudování, je prvotřídní ukázkou brilantní logiky.

Domnívám se, že rozhovor zcela zastiňuje ambiciózní seriál bývalého manžela paní Davouze pana Vladimíra Železného o víně, který je, jistě nedopatřením, otištěn na stejné straně přílohy. Redakce LN rozvržení příspěvků s panem Železným určitě nekonzultovala, protože na něco takového by tento ctižádostivý muž nemohl přistoupit. Takhle se nechat bývalou manželkou odstrčit na druhou kolej! Musí se cítit hůř, než kdyby se na jeho narozeninách servírovalo supermarketové víno z plastových lahví za 19,50 Kč za litr.

Kdyby se pan Železný neurazil, dokázal bych mu poradit, jak si napravit reputaci. Měl by napsat článek o významu poslanecké imunity pro dovoz uměleckých děl ze zahraničí.
Další články tohoto autora:
Lubomír Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku