Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 28.6.2005
Svátek má Lubomír
  Výběr z vydání
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Více méně zapomenuté filmy školních let
 >DLOUHÁ CESTA 1: Příprava, kádrování
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pravda o cestě do Chartres
 >MÉDIA: Tento způsob přijímání zákonů zdá se býti poněkud nešťastným
 >ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letenských sadech
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Filmové chuťovky pro každého na ČT
 >NÁZOR: Paní Davouze a Evropa
 >EVROPA: Waterloo Eropské komise a maličkost ze zákulisí
 >EVROPA: Mor nebo cholera
 >MEJLEM: Zdeněk Hovorka, starosta
 >SPOLEČNOST: Duševní choroby "nežádoucím" pod supervizí i ČLK
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: "Zrovnoprávnění postavení podnikatelů" aneb Účtenky
 >MÉDIA: Svět podle FITES
 >MIMOCHODEM: Pod pokličkou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
28.6. EVROPA: Mor nebo cholera
Petr Robejšek

Když jde do tuhého, nasaďte ženy, tvrdil diplomatický bonviván Charles Maurice de Talleyrand. Německu jde teď o všechno. Euro dusí jeho ekonomiku, bývalá NDR polyká miliardy, sociální stát je finanční černá díra a navrch se bortí společná Evropa. V nouzi nejvyšší se z mlhy na horizontu vynořuje postava... Ano, skutečně - je to žena, možná dokonce budoucí kancléřka - Angela Merkelová. Už za pár dní položí strany na stůl volební programy a volič si smí vybrat „Pest oder Cholera“ (Mor, nebo choleru), jak se v Německu říká. Nevolí se menší zlo, nýbrž ten, kdo zemi provede očistcem. Pro tento účel bychom potřebovali burcující Janu z Arku, nebo rovnou slitovnou matku Terezu. Ale kdo je Angela Merkelová?

Narozená na Západě, vyrůstala na Východě. Otec pastor, podruhé provdaná, za tři týdny jednapadesátiletá. Vystudovala fyziku, pracovala v Akademii věd, dočasně měla osobního fízla od Stasi. Dvanáct let v Ústavu pro fyzikální chemii, po sjednocení patnáct let v celoněmecké politice. V NDR se naučila čekat a taktizovat (ti starší z nás vědí, o čem je řeč).

Hodnoty? Nejasné. "Je Margaret Thatcherová váš vzor?" Tuhle častou otázku jasně nezodpoví. Ví, že by ji příbuznost se Železnou lady uškodila. Jednoznačnost se v jejím životě moc nevyplácela, proto je nezávazná, vyčkávající, přizpůsobivá. Názorová aerodynamičnost pomůže při vzestupu, jenže co dál? Taktizovat neznamená vést. V nedávném výzkumu prohlásilo přes padesát procent špičkových osobností z hospodářství a státní správy, že Angela Merkelová nemá vůdcovský formát. Vládu pod vedením Merkelové považovala jen čtvrtina elit za první volbu, Schröderův tým preferuje 61 procent.

Jistě, Angela Merkelová chce nahoru. A co pak? Při oznámení své kandidatůry řekla: „Chci sloužit této zemi.“ To zní dobře a nejasně zároveň. Sloužit dnes Německu znamená dělat konkrétní a radikální změny. Přesně to, co by Merkelová musela prosadit, voliči razantně odmítají. 63 procenta jsou proti zrušení příspěvku na stavbu bytů a rodinných domků, 67 procent odmítá zrušení daňového zvýhodnění práce v noci a o svátcích, 69 procent je proti snížení paušálních plateb za cesty do práce a celá 74 procenta jich odmítá zvýšení věkové hranice odchodu do důchodu. A to je teprve začátek.

Výzkumníci veřejného mínění už nevědí, nač se občanů ptát. „Koho ze špičkových politiků byste s sebou vzali na dlouhou cestu?“ Jen 13 procent dotázaných by se dalo dohromady s Angelou Merkelovou; přesto všechno nasvědčuje tomu, že se s ní na trnité cestě ocitne celá země. Síla Angely Merkelové dnes spočívá ve slabosti vládnoucí sociální demokracie. Čím ale bude silná v kancléřském úřadě? Budou si pod jejím vedením Němci utahovat opasky, budou ochotně strádat, nebo ji brzy pošlou na dlouho cestu samotnou?

Psáno pro Týden
Další články tohoto autora:
Petr Robejšek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku