Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 28.6.2005
Svátek má Lubomír
  Výběr z vydání
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Více méně zapomenuté filmy školních let
 >DLOUHÁ CESTA 1: Příprava, kádrování
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pravda o cestě do Chartres
 >MÉDIA: Tento způsob přijímání zákonů zdá se býti poněkud nešťastným
 >ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Letenských sadech
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Filmové chuťovky pro každého na ČT
 >NÁZOR: Paní Davouze a Evropa
 >EVROPA: Waterloo Eropské komise a maličkost ze zákulisí
 >EVROPA: Mor nebo cholera
 >MEJLEM: Zdeněk Hovorka, starosta
 >SPOLEČNOST: Duševní choroby "nežádoucím" pod supervizí i ČLK
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: "Zrovnoprávnění postavení podnikatelů" aneb Účtenky
 >MÉDIA: Svět podle FITES
 >MIMOCHODEM: Pod pokličkou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
28.6. ŠAMANOVO DOUPĚ: "Zrovnoprávnění postavení podnikatelů" aneb Účtenky
Jan Kovanic

Tak už je to zase tady. Děti se těší na prázdniny a obchodníci na vydávání účtenek. Když byla nutnost vydávat účtenky za nákupy nad 20,- Kč vyhozena oknem, vrátila se nutnost vydávat účtenky nad 50,- Kč komínem. A to už od 1. července 2005. Komínem je tu nový zákon o registračních pokladnách. Jak jsem byl naiv, když jsem se radoval, že začne platit od 1.1. 2007, a že to té doby snad bude zrušen novým parlamentem. To ano, ale on tento zákonek rovněž novelizoval zákon o živnostenském podnikání.

Takže velká výhoda nastane od tohoto pátku. Bude "zrovnoprávněno postavení podnikatelů, neboť Zákon o registračních pokladnách stanoví povinnost vystavit a předat pokladní blok tištěný na pokladně jen vymezenému okruhu daňových subjektů, které provozují na základě živnostenského oprávnění maloobchodní nebo hostinskou činnost". A jak by k tomu přišli ostatní. Jestli tomu dobře rozumím, pak nebudou hospodští od 1.7. 2005 vydávat účtenky na základě zákona o registračních pokladnách, ale podle novelizace zákona o živnostenském podnikání, která je součástí zákona o registračních pokladnách.

Prostě budete vydávat účtenky od 50 korun, i vy trafikanti, i vy, lékárníci, i vy, kameloti, pokud pracujete podle živnostenského zákona. Jste si mysleli, že se vyhnete - ale nevyhnete. Taky bych se nevyhnul, kdybych i nadále ve svém volném čase připodnikával a prodával zboží u svého pultíku s barevnýma knihama. Jednou měsíčně, při berouse, v hale před jídelnou mého bývalého zaměstnavatele. Od 7:00 do 10:45 jsem rovnal knížky, v 11:00 se začal vydávat oběd. Do 13:00 jsem prodal tak asi 60 knih, jednu za dvě minuty, ale v náporu i několik za minutu. Kdybych měl vyplňovat paragony i těm, co o ně nežádali, pak teda nevím. Asi by mě zákazníci utekli, měli na oběd jen 30 minut. Ještěže jsem se na to... přestal prodávat.

A vy, kteříž jste se již dopředu vybavili pokladnami, na vás taky je pamatováno. Musíte si vyrobit vývěsku s tímto textem, tedy vy, kteří jste byli tak poctiví nebo potřební nebo blbí, že už pokladny máte (bezpokladní obchodníci nemusejí):

"Zákon o registračních pokladnách ukládá prodávajícímu povinnost předat o provedené platbě pokladní blok vystavený pokladnou tohoto pokladního místa nebo očíslovaný paragon, případně pokladní blok vystavený záložní pokladnou, v případě její poruchy."

A ještě si pod to napište:

"POZOR, ŽID, pardon, ŽIVNOSTNÍK!"

Psáno v Praze dne 27. června 1948, pardon 2005

Viz vysvětlení Ministerstva financí ČR: Informace k vydávání dokladů o prodeji zboží nebo poskytnutí služby v souvislosti s novelou živnostenského zákona a účinnosti zákona o registračních pokladnách


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku