Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.6.2005
Svátek má Petr a Pavel
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Už vím, co bylo modelem Evropy dle UEU
 >PENÍZE: Je to pravda, nebo je to...?
 >POLITIKA: Co s Hojdarem a Šarapatkou?
 >EVROPA: Život v Evropě na počátku 21. století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je to škandál, ale tleskám mu
 >SPOLEČNOST: Registrační pokladny – vítězství hlav nad mozkem
 >ÚVAHA: Co s těmi důchodci
 >KNIHA: Promyšlená skutečnost architektury
 >POVÍDKA: Černý příběh
 >GLOSA: Jak to bylo aneb Už jim zase někdo zdrhnul
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (5)
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: WWW demonstrace proti softwarovým patentům
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Evropa pro ústavu dozrála
 >PENÍZE.CZ: Žádný hrad není nedobytný, je-li pán navíc u moře

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
29.6. PENÍZE: Je to pravda, nebo je to...?
Tomáš Haas

Nezdá se vám také, že cosi je na tom případě trochu jinak, než by se na první pohled zdálo?

Policisté u krátce zadrženého pana Krejčíře zabavili asi 3 miliardy korun. Asi 50 milionů byly podle údajů ministra Bublana v pravých bankovkách, z toho část ve švýcarských francích. Zbytek, stále téměř tři miliardy korun, byly falešné bankovky.

Pan ministr Bublan nám oznamuje, že policejní akce úspěšně zabránila podvodu, ke kterému měly být falešné bankovky použity. A dále ministr uvedl, že není důležité, zda peníze byly falešné či pravé, důležité je to, že policie nedovolila podvod uskutečnit.

Možná si pan ministr neuvědomuje, co říká a co se, pokud mluví pravdu, vlastně stalo.

Podle pana ministra nezáleží na tom, zda bankovky byly falešné. Nezáleží patrně na tom, že existuje penězokazecká dílna, která je schopna vyrobit a zaplavit trh falešnými bankovkami v řádu miliard. Policie si pochvaluje, že zabavila tři miliardy.

Kdo vyrábí tyto falešné peníze, kolik jich bylo vyrobeno, kolik jich bylo úspěšně vloženo do oběhu? Má policie alespoň mlhavou představu? Co tato zpráva udělá s hodnotou české koruny na peněžních trzích? Ví vůbec ministr, který tuto zprávu s takovým zadostiučiněním oznamuje, kolik škody může takové oznámení napáchat, pokud nejsou peněžní trhy uspokojeny ruku v ruce jdoucím oznámením o zastavení penězokazecké operace, zadržení výrobců a vyčíslení rozsahu škody?

A kde je ministr financí Sobotka, proč mlčí? I on pokládá oznámení pana minístra vnitra za konec "úspěšné operace"? Ani jeho nezajímá odkud se vzaly miliardy korun ve falešných bankovkách? A ani on se nenechá vyrušit z klidu?

Pokud by k tak rozsáhlému případu falšování bankovek došlo v kterémkoliv jiném státě, následovala by okamžitě opatření k ochraně měny a ke stabilizaci měnového trhu. Potenciální škoda by totiž byla daleko vyšší, než tři miliardy.

Přiznám se, že o tak rozsáhlé penězokazecké operaci jsem nikdy neslyšel, nevím o jediném případě, kdy by se na trhu objevily falešné bakovky v řádu miliard korun a domnívám se, pokud je to pravda, že jde o jednu z největších, pokud ne vůbec největší penězokazeckou operaci v historii.

Znamenalo by to začátek nevídané policejní operace směřující k odhalení a zadržení padělatelů. Padaly by hlavy, miliardy korun ve falešných bankovkách naznačují rozsáhlou, téměř průmyslovou operaci. Padaly by hlavy jak u policie, tak i v resortu financí. A při aféře takového rozsahu, s takovým dopadem, by padaly nejen hlavy, ale padla by pravděpodobně i vláda.

A to je důvod, proč mi zde něco nesedí.

Ministr oznamuje národu objev falešných bankovek v hodnotě několika miliard korun a nic. Klid a mír.

O to víc jsem znepokojen.

Obávám se, že nám nekdo prodává nejen falešné bankovky.

-------------

Teď jsem se právě díval na pořad "Reportéři ČT" na ČT1 (27.6.2005).

V pořadu je, pokud jsou to opravdu záběry na peníze zadržené u Krejčíře, jasně vidět, že to nebyly falešné bankovky, ale nezaměnitelné bezcenné papíry.

Pořád ale čekám na prohlášení ministra Bublana nebo Sobotky nebo guvernéra Státní banky, kteří by oficiálně dementovali tvrzení ministra vnitra, že byly zadrženy falešné bankovky. Pořád je tedy v oběhu sdělení ministra vnitra, že policie zadržela falešné peníze v celkové sumě jdoucí do miliard.

Pořád je v oběhu poplašná zpráva, kterou rozšířil ministr vnitra. A nikdo ji ještě neuvedl na pravou míru, kromě jednoho publicistického pořadu.

To, jakým způsobem se zprávy tohoto druhu publikují, není vysvětlitelné jinak, než jako neschopnost a neuvěřitelná lehkomyslnost ministra vnitra a dalších činitelů.

Ministr oznámil že

1. Jeho policisté zadrželi 3 až 5 miliard korun, většinou ve falešných bankovkách.
2. Oznámil, že bankovky prověřuje Státní banka a prověřuje jejich pravost.
3. Neřekl nic o "papírcích".
4. Záběry údajných bankovek přinesla Česká televize. Pan ministr je dosud nijak nekomentoval.
5. Jeho tvrzení je tedy stále oficiální verzí ministerstva vnitra. Vše ale nasvědčuje tomu, že o falšované bankovky nejde.
6. Ministr by měl být vzhledem k těmto skutečnostem stíhán za zveřejňování poplašné zprávy, která by, vzhledem k tomu, že ji oznamuje člen vlády odpovědný za resort bezpečnosti, mohla způsobit velmi vážné škody.


Další články tohoto autora:
Tomáš Haas

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku