Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 30.6.2005
Svátek má Šárka
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Kondelíci nemají hrdiny rádi
 >POLITIKA: Několik nepůvodních postřehů...
 >MÉDIA: Vrtí Mladá fronta Dnes zeleným psem?
 >DLOUHÁ CESTA 2: Tehdy dosud britský Hongkong
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Milé hňupství
 >KNIHA: My pro svou pravdu budeme i lhát! aneb O knize, která pšoukne
 >GLOSA: Kozel zahradníkem
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: O koupání
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartův termometr
 >POVÍDKA: Kam zmizela druhá četa
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: ČT hlavním mediálním partnerem 40. MFF Karlovy Vary
 >EKONOMIKA: Amerika zvýší sazby
 >PENÍZE.CZ: Daňová reforma II - jak snížit odvody
 >EVROPA: Už vím, co bylo modelem Evropy dle UEU

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
30.6. Referendální patálie
(eff)

Dolní sněmovna schválila zákon o všeobecném referendu. To je něco, co nemá velkou šanci na to, aby prošlo v senátu. V něm mají většinu odpůrci zákona o všeobecném referendu. Je to zajímavá půtka.
Příznivci zákona se tváří, že referendum je něco víc demokratického než nereferendum, a na tom se staví propaganda ve prospěch referenda. Zatím jsme tímto způsobem schvalovali vstup do Evropské unie. Ale už rozpad Československa není založen na referendu ani celostátním, československém, ani republikovém, českém a slovenském. Neříkám, že je to nebo není to dobře - prostě, tak to je. A vzpomeňme, že to referendum o Československu ztroskotalo na tom, že poslanci tehdejšího federálního shromáždění se nedokázali shodnout na otázce, která má být předmětem referend.
Ano, právě ta otázka bývá předmětem velmi tvrdé manipulace. Celý problém má tedy několik rovin. Ta nejobecnější zní: je to pravda, že demokracie rovná se referendum? Je systém přímé demokracie demokratičtější než systém zastupitelské demokracie - ta otázka znamená totéž, co ta předešlá, jenomže jinak zní. Na to ať si každý odpoví sám.
Druhá rovina: co má být předmětem referenda? Zajímavé je, že i příznivci referenda si nepřejí, aby se předmětem referenda stalo to, co chtějí (evidentně) prakticky všichni. Kupříkladu trest smrti. Už toto je manipulace s referendem. Když už jsem takový fanatik referenda a hoří mi uši vzrušením nad myšlenkou všelidového hlasování, tak tedy o všem: pověsit lumpy ano/ne? Pustit do země cizáka ano/ne? Zdanit každého, kdo má lepší auto než já ano/ne? Zvednout každému plat o 100% ano/ne? A tak dál.
Toto nikdo soudný nechce. Jenže jsme se jaksi nedozvěděli, co ti soudní od referend čekají. V čem se zlepší zákonodárný proces. Ten proces, který je zatížen hloupostí a leností poslanců, kteří návrhy nečtou a když je čtou, nechápou (volně podle Stanislawa Lema). Nebo jakýkoli jiný proces.
V současné době, kdyby zítra bylo vyhlášeno referendum stran euroústavy, skončilo by, podle odhadů rešeršních agentur, fiaskem. Kdyby byl zákon o obecném referendum (co to vlastně je?), konalo by se euroreferendum už příští týden? Nebo za měsíc? Nebo za rok? Přitom - jeho otázka je nabíledni: chcete ústavu, nebo nechcete?
K tomu podotýkám, že já bych hlasoval ano, ale to se problému obecného referenda opravdu vůbec, ale vůbec netýká.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku