Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 1.7.2005
Svátek má Jaroslava
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Tak už dost paní ministryně!
 >EVROPA: "Sociální" euroústava vs. právo
 >SPOLEČNOST: Referendum - pro a proti
 >MÉDIA: RRTV - Od Mackové k Mackové
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Spartakiáda
 >GLOSA: Polévka Gaspacho
 >MIGRACE: Na nelegálech může stát vydělat
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (6)
 >PSÍ PŘÍHODY: Nekompromisní Artuš
 >VÝSTAVA: Opojné průsečíky tvarů
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >HUDBA: Smog alias Bill Callahan v pražské Akropoli
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Z tiskové konference na téma Nová ústava
 >PENÍZE.CZ: Výherní hádanka o výherní vkladní knížku
 >EKONOMIKA: Sazby zůstanou stabilní

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
1.7. HUDBA: Smog alias Bill Callahan v pražské Akropoli
Petr Vlasák

Už dvanácté album, které devětatřicetiletý Bill Callahan, čerstvě přestěhovaný z Chicaga do venkovské prostředí Austinu v Texasu, vyprodukoval pod hlavičkou Smog, je na hony vzdálené rozvrzanému lo-fi z jeho alb typu "Forgotten Foundation" ze začátku 90. let stejně jako indie-folk-rocku jeho nejaplaudovanějšího opusu "Knock Knock" z konce tisíciletí nebo garážovému bigbeatu teď už předposlední desky "Supper".

Deset nových písniček, které vyšly 31. května na albu "A River Ain´t Too Much To Love" (tradičně na labelech Drag City/Domino), by mohlo na první poslech zapadnout do zavádějící škatulky folk+country. K takovému dojmu může přispět i faktická informace, že vznikalo ve studiu Spicewood Willieho Nelsona. Ale pozor: tohle je country jak ji neznáte!

Poslechněte si jízlivé, dojemné, kruté i poetické texty, nezúčastněně deklamované Callahanovým barytonem a soustřeďte se na vesměs decentní hudební doprovod, na kterém se podíleli například bubeník Jim White (člen Dirty Three, hrál s Ninou Nastasiou, Nickem Cavem a Cat Power) nebo nadaná harfenistka, pianistka a současná Callahanova múza Joanna Newsom.

Tohle album je záležitostí zásadního významu pro příznivce alternativy, kteří netrpí žánrovými předsudky. Živá verze intimní "A River Ain´t Too Much To Love" ("Tohle je první album, který když poslouchám, můžu říct: jo, to jsem já," řekl Callahan v rozhovoru pro Billboard.com) doplněná o to nejlepší z jeho víc než patnáctileté kariéry v podání kapely, kterou vedle Callahana tvoří Jim White za bicími, Colleen Burke na basu a Jason Dezember na kytaru, vás přesvědčí o tom, že osobní setkání se Smog je událost, na kterou nezapomenete.

Jak píše Petr Vizina v středečních LN, Smogovu hudbu kdosi kdysi trefně označil za "soundtrack k házení ručníku do ringu".

Na www.dominorecordco.com najdete kromě ukázek hudby i video.

Takže už dnes, 1.7. od 19,30hod večer v pražské Akropoli! Na vrstevníka Smoga jsem moc zvědav : - )
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku