Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 2.7.2005
Svátek má Patricie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: O Unii, kde zítra znamená již včera
 >USA: Happy Birthday, America! Ohňostroj nad prérií
 >MOBY DICK: Evropský VUML
 >ZÁBAVA: Noc dlouhých nožů
 >ÚVAHA: Svítící křídy a padesátikorunová účtenka
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >BODYPAINTING: Oblečení
 >CHTIP: Z komentářů
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Ve skleníku vykvetlo afrodisiakum
 >ZOO PRAHA: Léto plné novinek
 >MEJLEM: Bojujme za Evropu!
 >DOKUMENT: Otevřený dopis ministerstva životního prostředí
 >POLITIKA: Tak už dost, paní ministryně!
 >EVROPA: "Sociální" euroústava vs. právo
 >SPOLEČNOST: Referendum - pro a proti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
2.7. BOTANICKÁ ZAHRADA: Ve skleníku vykvetlo afrodisiakum
Marcela Uhlíková

Turnera diffusa var aphrodisiaca

Listy střídavé, kopřivovité, květy asi 5 cm velké, s 5 žlutými korunními plátky, 5 tyčinkami a 3 čnělkami, na konci s třásnitými bliznami... Tak zní popis nejdůležitějších znaků rostliny, která v těchto dnech vykvetla ve skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. města Prahy.

Jako okrasná rostliny nebo i plevel se vyskytuje ve všech tropických oblastech, jejím domovem je tropická Amerika. „Nejrozšířenější je zřejmě v Mexiku, kde se též nejvíce používá, a to už od doby Mayů,“ upřesňuje Klára Kalfiřtová, kurátorka tropických léčivek. Lidé pro ni vymysleli celou řadu jmen, anglicky: Bahama Buttercup, Sage Rose, Large-Leaf Damana, West Indian Holly, Yellow Alder, francouzsky: La Coquette, portugalsky Albina, Chanana, španělsky Marilope. Našla by se ovšem i úžasnější jména, která svědčí o jejích schopnostech (podobně jako to pěkné francouzské…): v Mexiku se jí říká „María Lopéz“, „Salvia amarilla“ (žlutá šalvěj) a lidově též „Rompe Camisa Macho“ (čili něco jako „ta, která svléká mužům košili“)! V češtině je trošku známá i pod ošklivým označením „pastala“. Toto označení patří jediné bylince s latinským názvem Turnera diffusa.

Čaj z lístků damiány má údajně posilující, močopudné a křeče uvolňující účinky, již odpradávna se používal k léčbě astmatu. V USA se prodávají kapsle z drcených listů jako tonikum, prostředek zvyšující soustředění a jemné afrodisiakum. Ve směsi s dalšími „bylinami lásky“ se používá jako afrodisiakum snad odnepaměti. V Mexiku se i kouří.

Rostlina byla kvůli svým údajným léčivým účinkům zasvěcena svatému Damiánovi, patronu lékařství, lékárníků a lazebníků. Podle některých zdrojů jí jméno „damiana“ dal údajně křesťanský misionář Juan María del Salvatierra, který zaznamenal její hojné využívání v indiánské medicíně (je trošku paradoxní, že má jméno po světci a přitom slouží mj. jako afrodisiakum, ale to asi Juan María nevěděl)

Skleník Fata Morgana bude z důvodu nadcházejících svátků mimořádně otevřen i v pondělí 4. července od 9 do 19 hodin. O státních svátcích 5. a 6. července zůstává otevírací doba v botanické zahradě nezměněna: denně od 9 do 19 hodin.

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz


Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku