Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 2.7.2005
Svátek má Patricie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: O Unii, kde zítra znamená již včera
 >USA: Happy Birthday, America! Ohňostroj nad prérií
 >MOBY DICK: Evropský VUML
 >ZÁBAVA: Noc dlouhých nožů
 >ÚVAHA: Svítící křídy a padesátikorunová účtenka
 >CESTOVÁNÍ: Jižní Afrika
 >BODYPAINTING: Oblečení
 >CHTIP: Z komentářů
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Ve skleníku vykvetlo afrodisiakum
 >ZOO PRAHA: Léto plné novinek
 >MEJLEM: Bojujme za Evropu!
 >DOKUMENT: Otevřený dopis ministerstva životního prostředí
 >POLITIKA: Tak už dost, paní ministryně!
 >EVROPA: "Sociální" euroústava vs. právo
 >SPOLEČNOST: Referendum - pro a proti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
2.7. Na ústavu - pal!
(eff)

Jsme svědky malého školení v oboru fungování demokratického systému. Ten stojí a padá na síti vzájemně provázaných pojistek a záruk. Ty pak chrání občany před vůlí a zvůlí jednotlivců či skupin, odhodlaných jim vnucovat svoji vůli či zvůli. A nemusí to být vždy z pohnutek nízkých a nečestných. Ono školení se týká vzniku sítě neziskových spádových nemocnic. Myšlenka je to na první pohled ušlechtilá. Po bližším ohledání však koliduje se zájmy a úmysly samospráv a při úplně blízkém ohledání schvalovací proces narazil na regule stanovené ústavou. Na což upozornil ústavně-právní výbor sněmovny.

Happy end? Ne tak docela. Pikantní na tom všem totiž je, že hlasující poslanci si byli během rozpravy vědomi ústavní problematičnosti projednávané předlohy a přesto pro ni hlasovali. Ústava neústava, třeba to projde, řekli si sociální demokraté ruku v ruce s komunisty. Od komunistů se dá takové počínání čekat, ti svoje cíle tradičně nadřazují i přírodním zákonům. Ale u sociálních demokratů je to smutné a alarmující zároveň, zvlášť při pomyšlení na projekty společného vládnutí.

Sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský je po 219 dnech na svobodě, zase kvůli přehmatu soudů, kvůli jejich neústavnímu postupu. Jde o případ údajného zneužívání nezletilých dívek, jistě jste o něm slyšeli. Kulínského pustili, ne proto že ho shledali nevinným. Pustili ho, protože naše soudnictví se dopustilo protizákonných přehmatů proti němu a pustit ho muselo, protože Kulínského práva chrání naše ústava. Jeho další osud je tedy ve hvězdách. Případy, kvůli kterým seděl za mřížemi tři čtvrti roku, sahají až do roku 1984. Případ vyvolal tolik otazníků a tolik pochyb, že věznění pana Kulínského samo o sobě budí pochybnosti. Už principiálně: jak chcete dokázat vinu nebo nevinu - v sexuálním případě starém dvacet let? A právě tato absurdita je v Kulínského případě tvrdou realitou.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku