Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 5.7.2005
Cyril a Metoděj
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Referendum a "evropský lid"
 >PRÁVO: Dobré ráno politikům
 >POLITIKA: Je ODS pravicovou stranou?
 >FEJETON: Jak nakupovat zadarmo
 >POVÍDKA: Bublinky
 >CHTIP: Jó, to byly časy VI.
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Česká televize na 40. MFF Karlovy Vary
 >SVĚT: Falešné tóny Live 8
 >DLOUHÁ CESTA 3: Hříšné Macao
 >PRÁVO: Ta naše justice česká aneb Moudrost nejvyšších vezírů našich
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Že jim to není blbý
 >NÁZOR: Několik slov o zdravotnictví
 >MIMOCHODEM: Estetická záhada
 >FOTOREPORTÁŽ: Krejčíř je v Praze!
 >PSÍ PŘÍHODY: Obraz politické scény

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
5.7. POLITIKA: Je ODS pravicovou stranou?
Jan Ullwer

ODS se v poslední době pasovala do role jediného strážce pravicových, konzervativních a liberálních hodnot. Všichni, kdo si myslí něco jiného, mají jiné vidění světa, jsou přinejmenším levičáci.

Ačkoli se denně v médiích slova „levice“ a „pravice“ objevují nesčetněkrát, jejich samotný obsah je již méně čitelný a pokud bychom parafrázovali pana prezidenta, může být jejich obsah i „prázdný a falešný“ stejně tak, jako je, dle názoru pana prezidenta, předseda nejmenované politické strany. Proč? Protože představují jednoduché černobílé vidění, které velmi nepřesně pohlíží na svět, jenž je mnohoznačný.

Pan prezident označil za dva atributy levičáctví PET láhev a nošení baseballky. Kdybychom byli opravdu důslední, mohli bychom považovat za levicové spíše skleněné láhve, neboť levicoví „ekologisté“ upřednostňují používání těchto lahví před používáním neekologických PET lahví. O závislosti mezi nošením baseballky a politickou orientací nemůže soudný člověk snad ani uvažovat.

V krajském volebním magazínu ODS řekl současný hejtman Královéhradeckého kraje toto: „…pravicový politik bude vždycky sázet na podnikavost konkrétních lidí než na genialitu státu… Můžete si být jisti, že každý, kdo říká, že dělení na pravici a levici se už přežilo, je více či méně maskovaný levičák“.

A proto největší investice z krajského rozpočtu v tomto kraji, kterou odsouhlasili krajští zastupitelé ODS a KSČM, jde do rekonstrukce budovy, ve které bude sídlit úřednický aparát. Investice spolkne dle odhadů odborníků více než 1,5 miliardy Kč! Je to ve veřejném zájmu, říkají představitelé krajské ODS. Občané hovoří o novém „Kremlu“, budově, kde před šestnácti lety sídlila krajská buňka Strany. Po krajských volbách v roce 2004 byl hlasy členů ODS zvolen uvolněným (tedy z veřejných rozpočtů placeným) předsedou kontrolního výboru člen KSČM.

V jiných krajích upřednostnili představitelé ODS koalici s levicovou ČSSD před koalicí s pravicovými subjekty, jakými jsou např. Strana pro otevřenou společnost, která získala v Libereckém kraji 12,6% hlasů, nebo Evropskými demokraty, kteří mají své krajské zastupitele v Karlovarském, Královéhradeckém, Středočeském a Zlínském kraji. Je tedy vůbec ODS pravicovou stranou? Nebo je stranou oportunistů, které charakterizují pravicová slova a levicové činy?

Občané jsou znechuceni zabetonovanou politickou scénou, ve které se od Sametové revoluce drží stále ti samí lidé. Jsou znechuceni klientelismem, jánabráchismem, neprůhledností procesů ve veřejné správě, ale především laciným populismem z „pravicových“ i „levicových“ řad, který scvrkává komunikaci s voliči na sérii několika úderných novinových titulků, po kterých zůstává v hlavě zmatek, rozčarování a deziluze.

Autor je členem finančního výboru Zastupitelstva Královéhradeckého kraje (za ED)
Další články tohoto autora:
Jan Ullwer

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku