Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 7.7.2005
Svátek má Bohuslava
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Jak dál po krachu Ústavy
 >POLITIKA: Havlův polibek smrti Paroubkovi?
 >PRÁVO: Potlačená zpráva
 >DLOUHÁ CESTA 4: Zezadu do Klokánie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Piknikový pytlík
 >ÚVAHA: Státní svátky a složitost věcí
 >FOTOREPORTÁŽ: Dračí lodě na Vltavě
 >POVÍDKA: Výchovný koncert
 >PSÍ PŘÍHODY: Proti gustu...
 >CHTIP: Dvakrát z mejlů
 >DOKUMENT: Dopis Jany Hybáškové prezidentu Klausovi
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Zuzana Roithová vítá zamítnutí směrnice o SW patentech
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Poslanci EP z nových členských zemí prohráli bitvu o peníze
 >PENÍZE.CZ: Nový registr ochrání věřitele i dlužníky
 >POLITIKA: Co by přinesla velká koalice?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
7.7. TISKOVÁ ZPRÁVA: Zuzana Roithová vítá zamítnutí směrnice o SW patentech
Zuzana Roithová

Zuzana Roithová, poslankyně za KDU-ČSL a místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, vítá výsledek včerejšího hlasování o návrhu směrnice o softwarových patentech. Ten včera poslanci Evropského parlamentu zamítli 648 hlasy ze 680 přítomných.

"Celá naše skupina byla rozhodnuta návrh odmítnout, pokud se nepodaří prosadit změny," prohlásila Roithová. Koalice, která vznikla v EP napříč frakcemi, chce podle Roithové zajistit pro spotřebitele snadnější interoperabilitu a zamezit patentování triviálních nápadů. "Cena za patent je nejméně 30 tisíc eur a celá procedura trvá 4 roky," upozorňuje Roithová. "Obojí je překážkou pro dynamický rozvoj informačních technologií, přitom návrhem nejvíc ohrožené malé a střední firmy představují 70 procent obratu a 80 procent zaměstnanosti v tomto odvětví," dodává.

Evropa podle Zuzany Roithové potřebuje moderní všeobecnou směrnici o Evropském patentu, což Evropská komise podcenila. Teprve pak je možné diskutovat o specifické směrnici o softwarových patentech, která by chránila software pouze jako součást technických zařízení a naopak by zamezila patentování čistých softwarů. "Mým cílem - a celé koalice napříč parlamentními frakcemi - je umožnit patentovou ochranu firmwarů, tedy řídících programů pro technická zařízení - ale jen jako součást celého vynálezu," říká Roithová. "Záměr patentovat některé softwary je jako stavět zimní zahradu, aniž by stál dům."

"O tom, co je a není patentovatelné, dnes bohužel rozhodují národní patentové úřady a posléze soudy," podotýká Roithová. Evropa potřebuje v oblasti informačních technologií jasná pravidla, dnes zamítnutý návrh je ale podle Roithové nejednoznačný a nekoncepční.

Zuzana Roithová, poslankyně za KDU-ČSL

www.roithova.cz


Další články tohoto autora:
Zuzana Roithová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku