Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 9.7.2005
Svátek má Drahoslava
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Krátká lekce praktické angličtiny
 >MOBY DICK: Jak zajistit spokojenost zaměstnanců
 >FEJETON: Jak psát milostný dopis
 >BODYPAINTNG: Světový festival (2.)
 >MEJLEM: Silné výroky, žádná práce
 >CHTIP: Ze života
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: TV Nova žádá omluvu od Marie Benešové
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Nezávislá kamera České televize 2005
 >SVĚT: Amerika a Evropa
 >SPOLEČNOST: Odložená neodložená kauza
 >EVROPA: EU integrace - proč to nejde
 >PRÁVO: O přepisování zákonů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Spartakiáda
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (8)
 >MEJLEM: Inzulin

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura  
 
9.7. FEJETON: Jak psát milostný dopis
Petr Kersch

Drahý Valentýne! Jsem nadšen, že ses opět svému strýci Hippolytovi po tak dlouhé době ozval. Konečně se Ti podařilo najít ženu, která se Ti líbí a která - jak píšeš - Tě nadevše miluje. Blahopřeji Ti.

Půl roku se nyní neuvidíte a chceš poradit, jak to udělat, aby na Tebe nezapomněla. Nezapomenout - to by bylo málo. Po půlročním odloučení by Tě měla Tvá milenka mít ráda ještě víc než dnes, celý ten čas by měla po Tobě toužit a nakonec, při šťastném opětovném shledání, by se Ti měla, rozechvělá a vášnivá, vrhnout do náruče. Na ženy v jejím věku není ovšem

v dnešní době spolehnutí. Jsou-li ponechány samy sobě, mají kolem sebe příliš mnoho svodů. Bude zapotřebí, aby ses pravidelně připomínal a protože je vyloučeno, abyste se v příštích šesti měsících setkávali osobně, doporučuji psát dopisy.

Pochopitelně můžeš také telefonovat, esemeskovat, emailovat - ovšem, věř, milý synovče, při delším odloučení milenců není pro udržování opravdové lásky nic lepšího než posílání dopisů. Ta radost milenčina, ta její nedočkavost a zvědavost, když spatří v průzoru domovní schránky vhozený dopis, čekající jako věrný bílý psík na svou paní, to jsou ty správné přísady do nápoje lásky, jak my, básníci, říkáme.

Milostná korespondence musí být ovšem vedena zkušeným perem. Ano, perem - nebo chceš-li, pak nějakou propisovací tužkou a nebo čímkoliv, co za sebou zanechává na papíře čitelnou stopu pisatelova rukopisu. Žádný internet, žádná tiskárna, mobil si strč do šuplíku. Ručně psané písmo totiž neodrazuje tak, jak to vnímáme u neosobního, chladného strojopisu. Opatři si krabici dopisních papírů, najdeš tam i obálky. Budeš potřebovat taky poštovní známky; nekupuj známky s nějakými politickými hlavouny, nýbrž s obrázkem květiny, s nějakým portrétem známého umělce, prostě něco ušlechtilého, co by bylo v souladu s čistotou a krásou vašeho citu. Nezdob dopisní papír žádnými samolepkami se srdíčky, ptáčky nebo jinými rádobyvtipnými erotickými symboly. Nezapomeň, že Tvá jediná a milovaná sedí nad Tvým dopisem daleko od Tebe, stýská se jí, těší se na Tvé inteligentní a zamilované věty. Když místo toho dostane papír s několika řádky, se širokými okraji nevyužitými ke psaní, ale k pochybné výzdobě, zamyslí se: Je to hezké - řekne si adresátka - dal si

s tím práci - to má tolik volného času? Tak mohl napsat o pár řádek víc. Třeba jak vzpomíná na náš seník letos v máji... Ty krátké řádky mezi nalepenými volovinkami jsou nějak trapné... Už mě nemiluje tolik jako dřív.

Tak, milý Valentýne, sedni si a piš! O čem? Hlavně o tom, co zajímá ji a ne jen Tebe, to je běžná začátečnická chyba. Nejseš si tím jistý, co že Tvou milou vlastně zajímá? Vidíš, k tomu je právě milostná korespondence vhodná: nutí člověka přemýšlet o tom druhém, naučí Tě vcítit se do duše milované, ukáže, co všechno by se ještě mělo přiznat, objasnit, poznat, doplnit, najít.

To se ví, adresátka touží přečíst si i o sobě něco milého, protože každá žena o sobě tajně pochybuje. Přidat jí na sebedůvěře nemůže nikdy škodit a lichotky znamenají ve světě žen to, co bižuterie v módě - když jsou nenápadné, zdobí.

Nakonec jedno varování, drahý synovče: pozor na závěr dopisů! Posílej pusy, líbej, líbej nastotisíckrát, objímej, vroucně přitiskávej... Pro mě za mě - napiš i "Tvůj Valentýn"... Ale nikdy "Navždy"!

Rád jsem Ti poradil a taky rád si přečtu v Tvém příštím dopise, zda jsi se mou radou řídil a jak celá záležitost se vyvíjí dál. Myslí na Tebe Tvůj strýc Hippolyt.
Další články tohoto autora:
Petr Kersch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku