Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 8.7.2005
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Amerika a Evropa
 >SPOLEČNOST: Odložená neodložená kauza
 >EVROPA: EU integrace - proč to nejde
 >PRÁVO: O přepisování zákonů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Spartakiáda
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (8)
 >MEJLEM: Inzulin
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s bílým fantomem
 >NÁZOR: Královskou večeří proti chudobě
 >ZOO PRAHA: Otevření expozice tučňáků a voliér „Příroda kolem nás“
 >EKONOMIKA: Fed zvýšil sazby, dolaru to svědčí
 >PENÍZE.CZ: Trh s nemovitostmi je největší bublina v historii
 >EVROPA: Jak dál po krachu Ústavy
 >POLITIKA: Havlův polibek smrti Paroubkovi?
 >PRÁVO: Potlačená zpráva

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
8.7. SVĚT: Amerika a Evropa
Stanislav Reiniš

Je to vlastně taková smutná historie. Amerika je, jak známo, především země bílých přistěhovalců, kteří kdysi šli za lepším životem a podařilo se jim, všem dohromady, jej skutečně vybudovat. Nebylo to snadné, a v knihách vzpomínek starých přistěhovalců najdete popisy bídy a nedostatku, který si dnes už ani nedovedeme představit. Četl jsem o "drňácích", zemljankách z hlíny a drnů, v kterých první osadníci bydleli. Lehké to nebylo, v létě záplavy nebo hadi, v zimě mráz. Vydrželi, pak jezdili domů na návštěvu jako bohatí strýčkové z Ameriky. Miliony jich byly, hlavně v devatenáctém století.

Teď všude čtu a od mnoha lidí slyším, jak jsou naši bratranci špatní, jak se snaží ovládnout svět a dominovat. A mám na to názor.

Je toho moc, co se mnohým nelíbí. Předně, Amerika dvakrát zasáhla do evropského dění, jednou za první světové války, kterou vyhrála, když demokracii bylo úzko, a podruhé za druhé světové války, kterou také pro demokracii vyhrála a nacisté světovládu nezískali. .Dnes jí to mnozí nemohou zapomenout. Nemohou jí to zapomenout poražení Němci ani “vítězní“ Angličané a Francouzi.

Pak ještě vyhráli pro Evropu rekonstrukci po druhé světové válce, a to jí zase nemohou zapomenout země Východní Evropy, které z toho byly vyloučené. Někteří Východoevropané jí také nemohou zapomenout porážku komunismu, za kterého se tak krásně kradlo a hnilo.

Mnozí jiní jí také nemohou určité věci zapomenout. Kanaďané nemohou zapomenout na války na začátku devatenáctého století a na jejich negativní vztah k monarchii, nad kterou Američané dodnes kroutí hlavou. Bývalí majitelé kolonií nemohou zapomenout, že USA nikdy nevlastnily kolonie a přinutily koloniální mocnosti jejich panství po druhé světové válce rozpustit, postkoloniální domorodí mocipáni neodpouštějí, že Američané posílají málo finanční pomoci, která se tak snadno dá ulít do švýcarských bank, muslimové jim nemohou zapomenout serii porážek, které sice podle koránu pocházejí od Allaha, ale uskutečnili je Američané.

A tak se nadává a šíří se fámy. Jednu říká skoro každý, že Amerika je na tom špatně, ekonomicky se hroutí a brzy se zhroutí. Prý se to děje už od sedmdesátých let, tedy od dob předpočítačových, a bude se to dít, až se USA ekonomicky sesují. Jinak však hovoří fakta. V prvním čtvrtletí tohoto roku stoupl hrubý domácí produkt o 3.8 procenta, a za posledních osm kvartálů vždy v průměru o 4.4%. Velmi zajímavé to hynutí, a probíhá už dlouho. Komu by se podařilo USA dohnat?

Lidé, kteří jezdí do USA pracovat načerno, nadávají nejvíc, že je tam nezaměstnanost a inflace, vykořisťování a dřina. Přesto tam jezdí, a je jich mnoho. Proč tam tedy jezdí? Vždyť by mohli sedět doma v Mexiku, Kanadě, v České republice, všude jinde. Oni se raději nechají udřít zlými Američany.

Druhá fáma říká, že Amerika nemá žádnou pořádnou kulturu. Filmy jsou mizerné, i hudba, a imperialisté je šíří po celém světě, že se nestydí. V každé zemi, v každém národě existuje však kultura dobrá i špatná. Proč se ti kritici dívají na odpadky kultury a ne na to, co opravdu má cenu a přežije? Nejsem také nadšen filmem Star Wars III, přes všechnu reklamu je to spíš hloupý dětský film než průlom do kultury, ale ani Američané na tento film nechodí v očekávaných počtech a zájem o něj je nízký. To je ve všech zemích, podívejte se na české filmy, kolik je jich dobrých a kolik horších.

Antiamerikanismus v Kanadě i v jiných zemích má primitivní charakter závisti a pomsty za minulá pochybení. Problém je, že se jej naše děti učí ve škole od našich kanadských učitelů.
Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku