Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 8.7.2005
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Amerika a Evropa
 >SPOLEČNOST: Odložená neodložená kauza
 >EVROPA: EU integrace - proč to nejde
 >PRÁVO: O přepisování zákonů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Spartakiáda
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (8)
 >MEJLEM: Inzulin
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s bílým fantomem
 >NÁZOR: Královskou večeří proti chudobě
 >ZOO PRAHA: Otevření expozice tučňáků a voliér „Příroda kolem nás“
 >EKONOMIKA: Fed zvýšil sazby, dolaru to svědčí
 >PENÍZE.CZ: Trh s nemovitostmi je největší bublina v historii
 >EVROPA: Jak dál po krachu Ústavy
 >POLITIKA: Havlův polibek smrti Paroubkovi?
 >PRÁVO: Potlačená zpráva

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
8.7. SPOLEČNOST: Odložená neodložená kauza
Vít Blaha

V květnovém vydání měsíčníku 51 PRO popisoval Jan Král v článku Svět mezi Bláhou a Frašem neuvěřitelnou atmosféru panující na ostravském státním zastupitelství v kauze Kořistka. Tak jako je případ Berdych názornou ukázkou poměrů panujících v české policiii, o tom jaká je praxe v oboru pod patronací Marie Benešové nejlépe svědčí právě případ poslance US-DEU.

8. listopadu 2004, několik dnů po krajských a senátních volbách, konstatoval Ivo Ištvan vrchní státní zástupce v Olomouci po provedení dohledové prověrky, že:

"…zadržení Marka Dalíka a Jana Večerka kvůli údajnému uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky bylo nezákonné. Shodli jsme se s Krajským státním zastupitelstvím v Ostravě, že v dané věci neexistovaly vazební důvody a nebyly splněny ani zákonné podmínky pro zadržení obviněných…"

Okresní státní zástupce v Ostravě Josef Bláha počátkem roku 2005 prodloužil policii o měsíc lhůtu pro došetření případu:

"…Není dostatek důkazů k opětovnému zahájení trestního stíhání, ale ani pro jiné rozhodnutí,…" uvedl tehdy Bláha.

Den po tom co policie předala vyšetřovací spis státnímu zastupitelství, nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová prohlásila:

"…Nechci dávat ultimata (do kdy by měl být případ uzavřen), ani mi to nepřísluší, ale jestliže se to bude nějak neúměrně protahovat...., což bych velmi nerada, museli bychom nějakým způsobem volit cestu přes vrchního státního zástupce (Iva Ištvána), aby sjednal nápravu,…"

Okresní státní zástupce v Ostravě Josef Bláha 25. března 20054 ukončil vyšetřování Marka Dalíka a Jana Večerka, neboť rozhodl, že odloží případ údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky.

Pak se ale objevil nový důvěryhodný svědek, co šel náhodou kolem a zrovna potřeboval poradit:

"…´Šel jsem asi před týdnem náhodou kolem policejní služebny na Masné. Zašel jsem se poradit, co mám dělat,´ vylíčil Ladislav Sommer. Proč se přihlásil až nyní? ´Když jsem si přečetl v novinách, že jediná oběť má být Kořistka a ti policajti, kteří do toho opravdu šli, padni komu padni, tak to už je hodně. To bylo na mě moc. Tak jsem si řekl, že moc toho sice nevím, ale že to věci pomůže. Tak jsem zašel na policii a řekl jim, co jsem slyšel,´ zdůvodnil své otálení…"

Paní Benešové svědek připadl asi věrohodný, protože nechala přerušit kontrolu spisu k případu Kořistka a požádala v půlce června o jeho výslech.

Mezitím jako drobná perlička dokreslující poněkud komický charakter unionistického poslance Zdeňka Kořistky přichází jeho oznámení o vedlejších příjmech a darech za loňský rok v němž uvedl jako dar bonus ve výši 28.000 korun od Jana Večerka, který využil na zaplacení části dovolené. Paradoxně vyznívá jeho přiznání zejména v konfrontaci s loňským prohlášením mluvčího cestovní kanceláře Fischer Dana Plovajka:

"…´Dovolená zadarmo není poskytována ani nejvěrnějším klientům,´ sdělil ve středu Plovajko. Zdůraznil sice, že cestovní kancelář Fischer si velmi váží svých věrných klientů, kterým poskytuje nadstandardní služby a servis, zároveň však prohlásil: ´Mezi tyto výhody ale rozhodně nepatří poskytování dovolené zdarma´…"

I když bylo zadržení Marka Dalíka a Jana Večerka shledáno jako nezákonné již 8. listopadu 2004 a odloženo v březnu letošního roku, zdá se, že někdo má eminentní zájem vytřískat z případu co nejvíce politického kapitálu. Koncem června totiž dochází k velmi zajímavé změně, která zůstala v tisku téměř bez odezvy:

"…Kauzu údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky už nebude posuzovat žalobce Josef Bláha, který letos v březnu případ odložil. Nadřízení Bláhovi dozor nad případem před dvěma týdny odňali. O dalším postupu v kauze rozhodne žalobkyně Tamara Kornasová, která počátkem měsíce nahradila Bláhu ve funkci šéfa Okresního státního zastupitelství v Ostravě. Krajské státní zastupitelství přitom chtělo případ nejdříve ponechat Bláhovi, a to i přes změnu jeho působiště, protože by bylo neekonomické, kdyby obsáhlý spis musel studovat nový žalobce. Bláha je od počátku června šéfem Okresního státního zastupitelství v Karviné…"

Měl jsem za to, že případ byl odložen a probíhala jen jeho kontrola, kterou paní Marie Benešová přerušila. Asi jsem se mýlil a něco přehlédl.

Vít Blaha, www.angle.cz, blaha@angle.cz


Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku