Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 8.7.2005
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Amerika a Evropa
 >SPOLEČNOST: Odložená neodložená kauza
 >EVROPA: EU integrace - proč to nejde
 >PRÁVO: O přepisování zákonů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Spartakiáda
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (8)
 >MEJLEM: Inzulin
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s bílým fantomem
 >NÁZOR: Královskou večeří proti chudobě
 >ZOO PRAHA: Otevření expozice tučňáků a voliér „Příroda kolem nás“
 >EKONOMIKA: Fed zvýšil sazby, dolaru to svědčí
 >PENÍZE.CZ: Trh s nemovitostmi je největší bublina v historii
 >EVROPA: Jak dál po krachu Ústavy
 >POLITIKA: Havlův polibek smrti Paroubkovi?
 >PRÁVO: Potlačená zpráva

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
8.7. Teror a stát, šance na vítězství
(eff)

Tentokrát to byli obyvatelé Londýna, kdo zakusil chuť teroru, tu chuť, kterou musejí obyvatelé Izraele chutnat několikrát do roka, často v rozmezí i několika dnů.
Je zřejmé, že se teror stane součástí naší reality přinejmenším na léta dopředu. Ono Churchillovo "není to začátek konce, ale konec začátku" je zatím ve hvězdách. Zítra to může být Paříž nebo Praha nebo kterékoli jiné místo na světě. Kamkoli je možno přinést v aktovce bombu a není vagón metra nebo autobus, který by se nedal odpálit.
Šance na vítězství pro jednu nebo druhou stranu, to je zásadní otázka. Vítězství pro islamisty, jaké by mohlo být? Přejí si vyklizení Středního východu a volnou ruku v sérii státních převratů, které nastolí islamistické diktatury jaké jsou v Íránu a jaká byla v Afghánistánu za vlády Talibanu (nikoli ovšem v Iráku, což je paradoxní). Budou to typické diktatury, které nemohou nabídnout nic, než násilí a jejich vítězství bude pravděpodobně znamenat vyústění do atomového konfliktu, protože bez nejmenších pochyb budou usilovat o atomové zbraně a jakmile je budou mít, použijí je. Pravděpodobnost pro toto řešení je značná, jelikož vůle k boji s nimi je malá, v Evropě bohužel omezená téměř jen na Británii, nyní zasaženou terorem. Pokud se islamistům podaří to, co se nepodařilo Hitlerovi, totiž s pomocí vnitřní páté kolony zlomit vůli Británie k boji, cesta k výše nastolenému scénáři bude otevřená.
Šance pro vítězství demokratické strany existuje. Vždyť jde o válku, byť ne válku jako bývaly v dějinách až dosud. Nepřítel není vázán na žádný státní útvar nebo území. Vyvinul "absolutní zbraň", totiž sebevražedného atentátníka. Zdá se, že proti němu lze s jakous takous vyhlídkou na úspěch nasadit jen výpočetní techniku v nejširším slova smyslu, což samozřejmě znamená - takřka automaticky - ustavení orwellovského státu absolutního dohledu nad všemi dvounožci s hlavou a ušima, o občanech už nemá smysl v této souvislosti mluvit. Státní mašinérie se rozhodně pokusí tohoto stavu dosáhnout a už dnes dosahují dílčích úspěchů. Už to je dílčí vítězství islamistických extremistů: demokracii dusí to, co je na ní nejcennější a nejproduktivnější, totiž svobodu.
Izrael ovšem prezentuje ještě další řešení. Společnost se naučí s terorem žít, jako se naučila žít s dopravními nehodami. Za rok u nás zahyne víc lidí, než kolik je zabito Američanů v Iráku, víme to a žijeme s tím. Zvykneme si, že to občas někde bouchne a pár desítek nebo set nebo dokonce tisíc lidí to odskáče a média si v tom budou pár dní bahnit. Naučíme se minimalizovat riziko. Naučíme se stavět "obranné zdi". Myslím, že toto východisko je nejpravděpodobnější, tedy, že nebude vítězství ani jedné, ani druhé strany.
A zvrat přinese zase jen technologie - až se naučíme obejít se bez té hnusné, vražedné, nanejvýš jedovaté a smrtící matérie, která se jmenuje ropa, budiž prokleta. Tento objev jednadvacátého století změní hospodářskou i politickou mapu světa a jistě nebude bez vlivu i na válku s terorismem.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku