Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 9.7.2005
Svátek má Drahoslava
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Krátká lekce praktické angličtiny
 >MOBY DICK: Jak zajistit spokojenost zaměstnanců
 >POVÍDKA: Jak psát milostný dopis
 >BODYPAINTNG: Světový festival (2.)
 >MEJLEM: Silné výroky, žádná práce
 >CHTIP: Ze života
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: TV Nova žádá omluvu od Marie Benešové
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Nezávislá kamera České televize 2005
 >SVĚT: Amerika a Evropa
 >SPOLEČNOST: Odložená neodložená kauza
 >EVROPA: EU integrace - proč to nejde
 >PRÁVO: O přepisování zákonů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Spartakiáda
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (8)
 >MEJLEM: Inzulin

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
9.7. MEJLEM: Silné výroky, žádná práce
Karel Vašta

Namísto práce jen silné a prázdné řeči. To slyšíme od našich politiků neustále. Naposledy od předsedy ODS, Mirka Topolánka, který mluvil o noci dlouhých nožů po příchodu ODS k moci. Bombastický výrok, který dobře zní a evokuje nejasnou představu rázného řešení. Každý ať si sám představí dle vlastní libosti a vůle, jaké to řešení bude. Zda to znamená očištění státní správy od členů ČSSD, očištění ODS od karieristů či očištění naší společnosti od příživníků. Každému podle jeho gusta.

Je to pokračování zřetelného trendu užívání silných bezobsažných výroků, se kterými se posluchači mohou ztotožnit, protože jsou jen pojmem, který si každý posluchač doplní podle své libosti. Kvalita obdobných výroků se na politické scéně liší - od sofistikovaných provokací Václava Klause, přes prvoplánové výroky Topolánka či reklamní hesla Grose až k vulgárním výrokům některých dalších. Ve všech případech však tyto výroky nahrazují a mají zakrývat prázdnotu ideí, nedostatek zpracovaných vizí a návrhů řešení. A dlouho to fungovalo. Zemana tato metoda vynesla na vrchol, Klausovi zajišťovala a zajišťuje příznivce (a nepřátele). Po jejich vzoru i další politici doufají v získání přízně voličů a předhánějí se v efektních výrocích. Kvalita politického života a vlastně i našeho občanského života však upadá a lidé jsou politickým životem znechuceni.

Naštěstí zdá se, že množství voličů preferuje řešení problémů, projevy konkrétní práce, před velkořečnou prázdnotou. I tomu se dá přičítat vzrůstající obliba nového předsedy vlády Paroubka, který svým jednáním a obrazem ukazuje - hle, problémy řeším, spory urovnám, nenechám se zdržovat malichernostmi. Jsou za ním vidět konkrétní skutky, ne výroky o tom co chtějí, ne prázdné sliby. A jeho vzrůstající obliba je možná tím vzkazem voličů politikům - mlácení slámy nestačí - sejte, pracujte a sklízejte zrno. Pro ODS například to může znamenat ukázat opravdové alternativní řešení daňového systému s konkrétními návrhy a variantami, může to znamenat opravdovou osvětovou práci s drobným přesvědčováním namísto bezobsažných politických šou při kterých tak lehce ujede jazyk.

Karel Vašta
karel.vasta@email.cz

Názory v tomto článku nevyjadřují stanovisko redakce.


Další články tohoto autora:
Karel Vašta

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku