Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 11.7.2005
Svátek má Olga
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Svobody se vzdát nesmíme
 >POLEMIKA: Slavný Zavahrí
 >MIMOCHODEM: Chvála kaváren
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dvě návštěvy výstavy (1)
 >PRAHA: Vyzáblá miss a ostýchaví tučňáci
 >VZPOMÍNKA 1: Škoda sedan 1201 - sanitka
 >PSÍ PŘÍHODY: Znovu Bílý Fantom
 >CHTIP: Černý koule
 >PENÍZE.CZ: Bydlení s ODS pod střechou, nebo pod mostem?
 >PRÁVO: Krátká lekce praktické angličtiny
 >MOBY DICK: Jak zajistit spokojenost zaměstnanců
 >POVÍDKA: Jak psát milostný dopis
 >BODYPAINTNG: Světový festival (2.)
 >MEJLEM: Silné výroky, žádná práce
 >CHTIP: Ze života

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
11.7. POLEMIKA: Slavný Zavahrí
Lubomír Ptáček

Novinářka Petra Procházková napsala pro Lidové noviny (LN, 9.6.2005) komentář nazvaný Bůh i Alláh s námi vztahující se k čvrtečnímu teroristickému útoku v Londýně. Vážím si paní Procházkové pro její mimořádnou odvahu, s níž už mnoho let pravidelně pobývá v rizikových oblastech válečných konfliktů, teroristických aktů a vůbec nejrůznějších nepokojů, odkud nám podává cenné a důvěryhodné informace. O to víc je mi líto, jak často nemohu souhlasit jejím hodnocením událostí.

Ve zmíněném komentáři hned v úvodu tvrdí, že teroristům se daří zahnat nás, tedy demokratickou část světa, do kouta. Snad paní Procházková napsala svůj komentář poněkud unáhleně, aniž vyčkala reakce bezprostředně postižených Londýňanů. Celý svět vidí, že zahnání se nekonalo a skutečnost je zcela jiná. Neumím si představit statečnější postoje než ty, jichž jsme svědky v případě hrdých Britů od prostého obyvatelstva přes záchranáře až po královnu a premiéra. Sdělují světu, že je nikdo nepřinutí změnit jejich způsob života a myslím, že už z historických důvodů jim to můžeme věřit. Řekl bych naopak, že dosud nikdy nebyli právě teroristé zahnáni do kouta tak jako po londýnském útoku.

Dále se v komentáři hovoří o tom, že mezi jednotlivými buňkami Al Kajdy pravděpodobně neprobíhají žádné kontakty, každá skupina operuje na vlastní pěst, o ničem se neradí a "prostě jenom konají". Jsou tak údajně nepolapitelní a tento stav vydává paní Procházková za dílčí vítězství taktiky. Znovu bych k tomu jen poznamenal, že jsem přesvědčen o pravém opaku. Zpřetrhání kontaktů mezi teroristy je důsledkem tvrdého tlaku civilizovaného světa na jejich organizaci, která už není schopna svoji činnost koordinovat. Jejím údajným cílem, jak praví autorka komentáře, je "donutit nepřítele zcela změnit svůj (správně "jeho") způsob života". Rozsáhlá a nezbytná opatření proti zbabělým teroristům nelze považovat za změnu způsobu života, jak by si oni přáli.

A už vůbec nerozumím větě "... podřídíme se diktátu teroristů a politiků, kteří boj proti němu neváhají zneužít ve vlastní prospěch". Promiňte, paní novinářko, ale buď skutečně nerozumím, anebo se dopouštíte obyčejného sprosťáctví. Hovoříte o demokraticky zvolených politicích anebo o diktátorech?

Zcela nechutná je v komentáři poznámka o "slavných" teroristech Usámovi a Zavahrím. Byl Hitler slavný válečný zločinec a Osvětim slavný koncentrák? Určitě by se našlo vhodnější označení.

Nejobtížnější je pochopit hlavní myšlenku paní novinářky, jíž je zřejmě věnován závěr komentáře. Civilizovaná společnost dělá údajně tu chybu, že a) je vyspělá, vzdělaná a tolerantní a b) brání se terorismu silou, čímž jen provokuje část světové populace k nenávisti a vybízí teroristy k novému vraždění nevinných. Dalšími neuváženými činy můžeme prý terorismus jen přiživit, a pak Bůh i Alláh s námi. Které neuvážené činy to jsou? Rozvoj civilizace a obrana proti terorismu? A co by tedy paní redaktorka navrhovala?

Snažím se odehnat od sebe dojem, že vůdčí myšlenkou komentáře je skrytý obdiv k teroristům a nedejbože pochopení pro pohnutky k jejich hrůzným činům.
Další články tohoto autora:
Lubomír Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku