Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.7.2005
Svátek má Bořek
  Výběr z vydání
 >USA: Rozkvétání politicky korektní komunikace
 >POLEMIKA: K článku Slavný Zavahrí
 >PRÁVO: Fraška s Frašem
 >ÚVAHA: Adrenalinový sport pro mladé a staré
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dvě návštěvy výstavy (2)
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Amerika, bůh a svět
 >NÁZOR: Terror - v čem je problém
 >ARCHITEKTURA: Splněné přání - Einsteinturm
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten pes je pěknej
 >HUMOR: Od nás z Evropy...
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyhráli jsme
 >ÚVAHA: Tajemná poselství o budoucnosti?
 >HUDBA: Reggae Ethnic Session 05
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Kytice k nakousnutí
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma: srovnání návrhů ODS a KDU-ČSL

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
12.7. ARCHITEKTURA: Splněné přání - Einsteinturm
Zdeněk Lukeš

Vždycky jsem si přál vidět na vlastní oči Einsteinovu věž v Postupimi, významnou stavbu moderní architektury z roku 1920. Teď se mi konečně přání splnilo a stálo to zato. Věž stojí na vrcholu kopce, kde je vědecký institut s mnoha hezkými pavilony a observatoří z přelomu XIX. A XX. století. Einsteinturm je až na konci, krásně opravená, protože se slaví Einsteinovo výročí. Znal jsem ji z mnoha fotek, ale teprve u ní vidíte, že to není velká stavba. Tuto observatoř pro geniálního fyzika si kreslil mladý Erich Mendelsohn (1887-1953) už za války. Byl tehdy ovlivněn pracemi Wagnerových žáků, zejména studiemi Emila Hoppeho a darmstadtskými realizacemi Josefa Marii Olbricha, rodáka z Opavy. Věži dal dynamické tvary, takže působí i dnes velmi moderně. Bývá řazena k raným příkladům německého architektonického expresionismu. Konstrukce je železobetonová, vyzdívaná (původně měla být celá z betonu).

Mendelsohn byl nicméně takový vlk samotář, nestýkal se příliš s představiteli německého expresionismu. V Německu navrhl řadu dynamicky tvarovaných obchodních domů, mnohé však byly za války zničeny. Krásný najdete dodnes ve Vratislavi (dnes Polsko) a jeho zmenšeninu v podání Adolfa Foehra i v Praze - na rohu Havířské a Provaznické ulice (dnes sídlo cestovky Fischer - viz zde). Před válkou působil M. také v Anglii a v Izraeli, později pracoval v USA. Jeden dům navrhl také na našem území - je to obchodní dům Bachner v Ostravě (viz zde).

Až pojedete do Berlína, udělejte si výlet do Postupimi. Je tam krásný park - památka UNESCO a taky ta Einsteinova věž na kopci nad nádražím. Areál výzkumných ústavů je otevřen pro veřejnost i o víkendu.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku