Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 11.7.2005
Svátek má Olga
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Svobody se vzdát nesmíme
 >POLEMIKA: Slavný Zavahrí
 >MIMOCHODEM: Chvála kaváren
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dvě návštěvy výstavy (1)
 >PRAHA: Vyzáblá miss a ostýchaví tučňáci
 >VZPOMÍNKA 1: Škoda sedan 1201 - sanitka
 >PSÍ PŘÍHODY: Znovu Bílý Fantom
 >CHTIP: Černý koule
 >PENÍZE.CZ: Bydlení s ODS pod střechou, nebo pod mostem?
 >PRÁVO: Krátká lekce praktické angličtiny
 >MOBY DICK: Jak zajistit spokojenost zaměstnanců
 >POVÍDKA: Jak psát milostný dopis
 >BODYPAINTNG: Světový festival (2.)
 >MEJLEM: Silné výroky, žádná práce
 >CHTIP: Ze života

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
11.7. PRAHA: Vyzáblá miss a ostýchaví tučňáci
Jiří Wagner

V pátek mě zaujala tisková zpráva pražské zoologické zahrady o otevření venkovní expozice tučňáků a voliér nazvaných Příroda kolem nás. Uvědomil jsem si, že jsem v zoo nebyl už nejméně dva roky, že bych svou nedbalost měl považovat za téměř trestuhodnou a že je tedy nejvyšší čas se do zoo vypravit.

Bylo takřka ideální počasí, žádné vedro a oproti předpovědi ani žádný déšť, mohl jsem fotit dle libosti. Ještě před slavnostním otevření exteriéru pro tučňáky jsem se podíval do Indonéské džungle, což je nový, moderní pavilon pro faunu a flóru indonéských ostrovů, vyfotil jsem pár dravců v mohutné ocelové voliéře pro ptáky a z výšky se podíval i na jednoho slona a poblíž něho se vyvalujícího hrocha.

Nakonec jsem došel k expozici určené tučňákům Humboldtovým. Udivilo mě, proč se tito ptáci neprohánějí v jezírku a ani se okolo něj neprocházejí, proč jsou shromážděni v interiéru, ale to mi objasnil o chvíli později tiskový mluvčí Vít Kahle ve svém zahajovacím proslovu - tučňáci si den předtím svůj výběh už vyzkoušeli a natolik si jej oblíbili, že ráno je ošetřovatelé nemohli zahnat zpátky, aby návštěvníci viděli exteriér nejprve prázdný. (Dva tučňáky se ovšem přemluvit nepodařilo ani rybičkami, tito dva vzpurníci se tedy po novém území promenovali celý den.)

Pásku přestřihla česká Miss 2005 Kateřina Smejkalová (při její takřka anorektické postavě člověk soudil, že by ji taky někdo měl nalákat na nějakou stravu, vydatnější než jsou makrobiotická semínka a sojové nápoje) a mohli jsem se k výběhu podívat blíž. Zároveň s přestřihnutím pásky bylo tučňákům povoleno vydat se ven, ale těm se teď až na několik výjimek paradoxně zase nechtělo. Jak jsem si ověřil o půldruhé hodiny později, nechtělo se jim pořád, asi se před tolika sobotními návštěvníky ostýchali vylézt.

O hodinu později byly za účasti zástupkyně Českého svazu ochránců přírody v Dětském koutku slavnostně otevřeny ještě dvě nevelké voliéry nazvané Příroda kolem nás - pro Pražáky docela zajímavý nápad. Možná poprvé v životě jsem spatřil třeba "obyčejného" hýla obecného a - protožeže už léta nejezdím na chalupu - po dlouhé době jsem zase spatřil "obyčejné" ještěrky. Velmi poučné pro děti vyrůstající ve velkoměstě a vhodné i pro nás, kteří z města nevytáhneme paty jak je rok dlouhý - na dlážděném frekventovaném chodníku se ještěrky obyčejně nevyhřívají, o užovku člověk taky nezakopne a místo, aby hleděl v parku do korun stromů, jestli nezahlédne straku, kouká radši na chdník, aby nešlápl do něčeho nevábného.

V celém to zajímavém odpoledni mě zaujaly ještě dvě další věci - jsme v zoo, a tak je tu pečováno nejen o zvířata vlastní, ale i o zvířata dovedená na vodítku. Návštěvníci si mohou koupit na každém rohu limonádu, ale co chudáci pejsci? Pražská zoo pamatuje i na ně a umístila u cestiček množství vodovodních kohoutků a misek, aby i psi doprovázející své pány mohli zahnat žízeň. Kromě toho je tu pamatováno i na malá dítka, či spíš na jejich rodiče - za malý poplatek si mohou pronajmout malý čtyřkolový vozík s ojí, unavené robátko do něj posadit, táhnout je po celou dobu prohlídky a nemusejí je nosit na umdlévajících pažích.

Myslím, že obě vymoženosti by ocenili návštěvníci i jiných pražských lokalit. Jak majitelé psů, tak rodičové, kteří musejí každou chvíli usednout na lavičku či zabrousit do cukrárny nebo restaurace, aby se děťátko náhodou příliš neunavilo.

Hýl obecnýDalší články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku