Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 14.7.2005
Svátek má Karolína
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Kam s evropskou ústavou?
 >DLOUHÁ CESTA 5: Darwin a seznamování s našinci
 >PRÁVO: Nepostradatelná
 >SPOLEČNOST: Berně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ostravak bloguje
 >PRÁVO: Causa Benešová
 >POVÍDKA: Světlo poznání
 >PSÍ PŘÍHODY: Není myš jako myš
 >CHTIP: Inzerát
 >PENÍZE.CZ: Bankovní sazebníky? Aby se v nich čert vyznal!
 >EKONOMIKA: Americký akciový trh čeká růst
 >SPOLEČNOST: Počátky povinných občanských průkazů u nás
 >MÉDIA: FITES a cenzura, morálka a anticharta
 >FOTOGALERIE: Průlet zvukovou bariérou
 >VZPOMÍNKA 2: Škoda sedan 1201 - hlídka VB

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
14.7. EVROPA: Kam s evropskou ústavou?
Stanislav Reiniš

Dítě, jehož ozvy bylo slyšet tu hlasitěji, tu ale zcela potichu, při svém porodu utrpělo vážné perinatální zranění tím, že si je neodhlasovali Francouzi a Holanďani. Také v Německu by podle průzkumů asi Evropská ústava neprošla. Nejen v celé Evropě, i v České republice se politická scéna rozdvojila, sociálně demokratická vláda chce v „kampani za ústavu“ pokračovat, ODS si myslí, že je to zbytečné. Jsem na rozpacích, jestli je tohle všechno dobré nebo špatné.

Na jedné straně je Evropská ústava asi potřeba, aby se dalo v Evropě klidně a produktivně žít. Ústava je pěkná věc, přísahá se na ni, je-li třeba. V Evropě je nutná, abychom nepokračovali v mnoha staletích bojů. Navíc je to velmi pečlivě psaný mnohasetstránkový dokument, kde je obsaženo skoro všechno, co se v minulých letech podařilo prohnat soukolím moci v Bruselu. Prakticky v jednou svazku tedy ústava shrnuje plejádu odhlasovaných norem a dobře se v ní listuje. Chammurapiho zákoník nebyl jasnější a přehlednější.

Na druhé straně je to velmi pečlivě psaný mnohasetstránkový dokument, který shrnuje spousty dávno odhlasovaných a zčásti neužitečných norem. Ty asi moc dlouho nevydrží a zmizí, nebo budou brzdou rozvoje. Byly používány ve zcela jiných podmínkách, kdy zemí Evropské unie bylo pár a byly na velmi sobě podobné politické a ekonomické úrovni. Ústava se tedy bude ob co chvíli měnit, bude se o ní zase hlasovat ve všech zemích, zas bude legrace. Ústava však má být něco jiného. Má obsahovat hlavní životaschopné téze, podle kterých chceme žít. Ústava by tedy měla v první řadě obsahovat základní pravidla, jak má být evropský stát zorganizován, že v něm má být méně byrokratických útoků na svobodné podnikání, protože jen tak se podaří na úroveň USA dostat. To je základní a principiální otázka, která zakyslou byrokratickou mocí pohne. Prováděcí nařízení a detaily mají být někde jinde.

Na jaře tohoto roku dlouho a rozvážně jednaly země Unie o tom, že by se měly začít ekonomicky přibližovat Spojeným státům. Tak dlouho jednaly, až došly k názoru, že dohnat USA není možno, že to situace nedovolí a že se to má nechat být. Čili, že Evropa bude i nadále skanzenem starých polozapomenutých a překonaných idejí o tom, jak má vypadat současný pokrokový stát. Euroústava tak, jak ji čteme, je tedy snem usedlých byrokratů, kteří se o změnu vůbec nesnaží, to, co je, jim vyhovuje.

Evropská unie je v ústavě kodifikována ve svých mnohaletých pravidlech, zákonech, omylech a nařízeních, podle kterých jsme Ameriku nepředehnali. Ta jsou nyní podávána k časově neomezenému použití. Budou platit stále, dokud se o nich zase nedohodnou jednotlivé země a nezruší je. To bude proces zdlouhavý a nepopulární. Radši tedy takto ne. Euroústava tohoto typu je na škodu.

A proto nechť moudré hlavy opět usednou a dají dohromady něco nového, perspektivního, inteligentního, podporujícího rozvoj Evropy tak, aby občané Unie nebyli ve světě druhořadými závistivými příbuznými, aby nevládli byrokrati a aby se Evropská unie mohla racionálně měnit a vyvíjet. Moudré hlavy, hledejte ideje.


Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku