Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 12.7.2005
Svátek má Bořek
  Výběr z vydání
 >USA: Rozkvétání politicky korektní komunikace
 >POLEMIKA: K článku Slavný Zavahrí
 >PRÁVO: Fraška s Frašem
 >ÚVAHA: Adrenalinový sport pro mladé a staré
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dvě návštěvy výstavy (2)
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Amerika, bůh a svět
 >NÁZOR: Terror - v čem je problém
 >ARCHITEKTURA: Splněné přání - Einsteinturm
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten pes je pěknej
 >HUMOR: Od nás z Evropy...
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyhráli jsme
 >ÚVAHA: Tajemná poselství o budoucnosti?
 >HUDBA: Reggae Ethnic Session 05
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Kytice k nakousnutí
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma: srovnání návrhů ODS a KDU-ČSL

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
12.7. POLEMIKA: K článku Slavný Zavahrí
Dušan Neumann

Petra Procházková viděla v životě dost hrůz na to, aby měla právo se k problému terorismu, přesněji islámskému terorismu, vyjádřit. V jediném bodě s ní souhlasím: cílem islamských fundamentalistů je změnit náš styl života a vnutit nám jejich. Jinak její konstrukce kulhá na obě nohy. Není jen Al-Kajda, ale řada dalších teroristických organizací typu Islámský Jihad, Hamas,Hezbollah. Patří k nim i síť ideologicky obzvláště krutých a přitom primitivních fundamentalistů Al-Zarqawiho, který po zranění v Afganistánu našel útočiště v Saddámově Baghdádu, i bin Ladinova pobočníka Al-Zawahrího, který byl namočen už v atentátu na Anwara Sadata. Jednotlivé buňky a jejich operační šéfové mezi sebou komunikoují tím nejmodernějším způsobem - mobilními telefony, a nesnaží se nás vyhubit saracenskou ocelí, ale usilují o naši vražednou technologii.

Pravdu má autorka v tom, že naše atlantická společnost, která je civilizačně nejvyspělejší a doposud i nejtolerantnější, ještě nenašla odvahu vypořádat se s islámským terorismem likvidací jeho kořenů. A těmi jsou instituce, které vštěpují věřícím do hlavy, že zemřít pro větší slávu Alláhovu a zabít přitom co nejvíce nevěřících psů je tím nejsvatějším posláním muslima. Netvrdím, že tak jednají všichni muslimští duchovní a jejich madrásy, ale těch wahabistických podporovaných saudskými šejky, které přijímají malé chlapce z chudých rodin a neučí je nic, jen jim vymývají mozky militantními výklady koránu, je dost na to, aby vychovaly pár set ke všemu odhodlaných fanatiků za slib věčného blaha a obcování se 72 pannami

Válka s islámským terorismem nazačala po zářijovém atentátu, tehdy ji teprve USA začaly brát vážně a dodnes se učíme za pochodu a přes řadu omylů, jak tuto válku vést a vyhrát. Prvním předpokladem je zbavit teroristy materiálního zázemí - financí a základen. Nikdo nemůže podporovat teroristy v takové míře jako sympatizující státy. Jen ty mohou poskytnout, ochraňovat nebo aspoň tolerovat výcvikové tábory na svém území. Cílem invaze do Iráku je vybudování centrální protiteroristické základny uprostřed muslimského světa. Z čistě pragmatického hladiska, ale politicky neprůstřelně, bylo okupovat Saudskou Arabii. Irák však sliboval více výhod a byl "legálně" napadnutelným už vzhledem k nedodržení rezolucí OSN a k pravidelnému ostřelování spojeneckých letadel protileteckou obranou. Skladování ZHN bylo jen nešikovně neověřenou politickou záminkou, která se sojencům vymstila mohutným řevem morálních relativistů v pokrokovém tisku.

Na povrchu sekulární, jak se ukázalo vynuceně, irácká společnost dále slibovala rychlejší vytvoření muslimského nárazníku v této válce. Nakonec k němu dojde, ale bude to trvat déle než si mnozí experti představovali (myslel jsem si to také). Teprve vytvoření takové základny, nebo základen nejen v Iráku - v omezené míře k tomu dochází i v dalších zemích Afghanistánu, Pakistánu, Indonesii, a ve větší v Kuvajtu, Jordánsku a pomalu i v Egyptě a Libanonu - umožní zaútočit na ideové podhoubí islámského terorismu vnitřními muslimskými silami; na militantní wahabismus na jedné straně a ajatoláhský fundamentalismus na druhé. Musejí to ale udělat muslimové sami, byť s naší podporou. Postupně bude třeba zavřít všechny madrásy vyučující netoleranci, nenávist a nadřazenost islámu. Západ se též bude muset zbavit respektu k místům bohoslužeb, pokud se v nich bude vyzývat k "náboženským principům" vraždění a sebeobětování jako předstupňům posmrtné odměny. Takové instituce, mešity nevyjímaje, je třeba zlikvidovat jako nádor, včetně imámů a indoktrinových posluchačů. Soucit tady není na místě. Však oni si to zbývající imámové přeberou. Zároveň je třeba v těchto oblastech udržovat, a to za naše peníze, aspoň minimální funkční infrastrukturu a investovat do vzdělání budoucích generací v našem civilizačním konceptu. Jedině tak můžeme do budoucna zajistit, že ve státech s jakousi formou muslimské quasi-demokracie, budou mít místní vlády i obyvatelé zájem na tržním styku s naší civilizací a o extremisty tento vtah narušující se pak s námi společně postarají.
Další články tohoto autora:
Dušan Neumann

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku