Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 13.7.2005
Svátek má Markéta
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Počátky povinných občanských průkazů u nás
 >MÉDIA: FITES a cenzura, morálka a anticharta
 >VZPOMÍNKA 2: Škoda sedan 1201 - hlídka VB
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na motorce v dešti
 >FOTOGALERIE: Průlet zvukovou bariérou
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (9)
 >CHTIP: To by bylo...
 >PSÍ PŘÍHODY: Bání se bouřky
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Lilie - květina skautů
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: První ADSL bez paušálu za telefonní linku
 >PENÍZE.CZ: Pořiďte dětem byt, který ze dvou třetin zaplatí jiní
 >USA: Rozkvétání politicky korektní komunikace
 >POLEMIKA: K článku Slavný Zavahrí
 >PRÁVO: Fraška s Frašem
 >ÚVAHA: Adrenalinový sport pro mladé a staré

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
13.7. MÉDIA: FITES a cenzura, morálka a anticharta
Petr Štěpánek

Nejprve je třeba konstatovat, že nepochybně platí pravidlo, že na vlastní internetové stránky si každý může dávat to, co uzná za vhodné. Na druhé straně ovšem také platí nepsaná zásada, že slyšena má být i druhá strana. Člověk by předpokládal, že tuto zásadu budou na prvním místě ctít právě ti, kteří se obvykle nejvíce zaklínají svobodou slova.

Internetový deník Česká média s úplnou samozřejmostí zveřejňuje i články, které jsou kritické k jeho majiteli, redaktorům i externím spolupracovníkům. Někteří samozvaní strážci morálky a svobody slova ovšem postupují jinak.

Když Filmový a televizní svaz (FITES) vydal v souvislostí s dovolbou pěti členů Rady České televize své prohlášení, někteří lidé na to zareagovali. Kupříkladu Jana Dědečková pro Virtually napsala komentář My vám tu televizi nedáme, ozval se Miloslav Kučera (zde), já jsem zveřejnil dva texty - Kulturní "ýbrmenšové" z FITES a Svět podle FITES.

Ačkoli FITES na svých internetových stránkách přetiskuje leccos, hlasy kritické vůči sobě svým čtenářům nedopřává. Speciálně článek Kulturní "ýbrmenšové" z FITES jsem pánům a dámám z Filmového a televizního svazu zaslal přímo na redakční adresu. Aby jim snad neunikl. Článek se pak na www.fites.cz na chviličku objevil, aby obratem zase zmizel. Cenzura to jistě není, jen taková drobná selekce informací.

Nechybí zde naopak trvalý odkaz na seznam osob, které prohlášení FITES podpořily. Nic proti tomu, ať si každý podepisuje, co chce. Ale když tu kupříkladu za Hereckou asociaci vidím podpis Václava Postráneckého, napadá mne, že někteří lidé už poztráceli veškerou soudnost.

Nemám proti panu Postráneckému osobně vůbec nic. Nikdy bych si nedovolil mu vyčítat tu plejádu prorežimních socialistických rolí, kterou v minulosti ztvárnil. Koneckonců dělal svoji práci. Je herec, a tak hrál. Stejně jako mnozí jiní. Dokonce bych se neodvážil hercům ani nikomu jinému vyčítat jejich podpisy pod antichartou. Doba byla hnusná.

Jenom nechápu, kde se v nich dnes bere ta odvaha hrát si na morální autoritu a mentorovat druhé.

Petr Štěpánek, 11. 7. 2005, www.petrstepanek.cz


Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku