Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.7.2005
Svátek má Jindřich
  Výběr z vydání
 >EVROPA: EU v bezpečnostním testu
 >USA: Prezident Reagan a český exil
 >POLITIKA: Noc dlouhých nožů už proběhla aneb O novinářském pokrytectví
 >EVROPA: Ztuhlé jádro unie je k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Premiér Paroubek to zařídil
 >SPOLEČNOST: Zmrazení privatizace obecních bytů
 >GLOSA: Omluva
 >VZPOMÍNKA 3: Škoda 1200/1201 - dobrácký sedan a podivný příbuzný
 >PSÍ PŘÍHODY: Ema hraje fotbal
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (10)
 >ZÁBAVA: Hymna moravských geologů
 >ZOO PRAHA: Otevření venkovní expozice orangutanů a gibonů
 >EKONOMIKA: Sazby jsou stabilní
 >PENÍZE.CZ: Hypotéka s IŽP - třetina peněz vyletí oknem
 >EVROPA: Kam s evropskou ústavou?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
15.7. SPOLEČNOST: Zmrazení privatizace obecních bytů
Miroslav Beneš

V reportáži z 12.7.2005 upozornili reportéři Událostí České televize, že se bruselští úředníci ohradili proti tomu, jak jsou v České republice prodávány obecní byty do soukromého vlastnictví. Ministerstvo pro místní rozvoj v návaznosti na to vyzvalo obce, aby pozdržely nebo změnily způsob odprodeje bytů. Obecní nemovitosti prý podle evropských pravidel nemají být prodávány za výrazně nižší cenu, než je cena tržní.

Vzniká tak falešný dojem, že obce dlouhodobě pomáhají družstvům nájemníků levně získat majetek. Skutečnost je však jiná. Obce prodávají obsazené byty a jejich cena se výrazně odlišuje od ceny bytů neobsazených. Neochota vlád sociální demokracie deregulovat výši nájemného, aby bylo možné pokrýt náklady spojené s údržbou bytových domů, nedává obcím jinou možnost, než své bytové domy odprodat. Jedině tak opravdu vznikne trh s byty.

Podle Ministerstva pro místní rozvoj považuje unijní legislativa družstvo za podnikatelský subjekt, který nesmí být podporován z veřejných rozpočtů. Použít tato ustanovení na družstva nájemníků je klasickou ukázkou „bruselské přezíravosti“. Jejich účelem přece není podnikání s byty, ale možnost správy společného majetku.

Pozastavení privatizace obecních bytů, ke kterému v některých městech v současné době dochází, je špatným a především ukvapeným signálem. Evropská komise jednak teprve začíná prověřovat, zda skutečně dochází k nedovolené veřejné podpoře. Jednak to přináší nejistotu těm, kteří podstoupili nemalé úsilí a rozjeli privatizaci „svého” domu.

Privatizace byla a je moudré řešení. Přesvědčit se o tom můžeme například v Českých Budějovicích nebo Teplicích, kde byla provedena masová privatizace obecního bytového fondu. Došlo tam jak k poklesu tržního nájemného (až o 25 %), tak k poklesu cen bytů na trhu (až o 30 %). Navíc se v těchto obcích výrazně omezil černý trh s nájemními byty.

Třeba i bruselští byrokraté uznají svou chybu, pokud se jim naše vláda postaví.

Ing. Miroslav Beneš, poslanec PS PČR

Webová stránka Miroslava Beneše


Další články tohoto autora:
Miroslav Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku