Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.7.2005
Svátek má Jindřich
  Výběr z vydání
 >EVROPA: EU v bezpečnostním testu
 >USA: Prezident Reagan a český exil
 >POLITIKA: Noc dlouhých nožů už proběhla aneb O novinářském pokrytectví
 >EVROPA: Ztuhlé jádro unie je k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Premiér Paroubek to zařídil
 >SPOLEČNOST: Zmrazení privatizace obecních bytů
 >GLOSA: Omluva
 >VZPOMÍNKA 3: Škoda 1200/1201 - dobrácký sedan a podivný příbuzný
 >PSÍ PŘÍHODY: Ema hraje fotbal
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (10)
 >ZÁBAVA: Hymna moravských geologů
 >ZOO PRAHA: Otevření venkovní expozice orangutanů a gibonů
 >EKONOMIKA: Sazby jsou stabilní
 >PENÍZE.CZ: Hypotéka s IŽP - třetina peněz vyletí oknem
 >EVROPA: Kam s evropskou ústavou?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
15.7. GLOSA: Omluva
Gentleman

Masakr 8 tisíc muslimských mužů a chlapců před deseti lety ve Srebrenici, jehož se dopustili bosenští Srbové za nečinného přihlížení vojsk OSN, použil L. Palata ke značně kulhajícímu příměru a apelu na naše odpuštění násilností při odsunu sudetských Němců (LN 12. 7. 2005).

Stejně jako Srbové ve většině dodnes nechápou, že se stalo něco neskutečného, nechápeme prý ani my, po 60 letech, že bychom se měli omluvit. Mělo zahynout 13 - 20 tisíc Němců, aniž v to počítáme zabité německé vojáky. Údajně jde o společný údaj německých a českých historiků vzniklý na základě "věrohodných dokumentů - nechci nic zpochybňovat, ale věrohodnost číselného údaje si představuju trochu jinak. Pokud jde o násilnosti a zvěrstva těsně po skončení války, už jsem se zmiňoval o tom, že jsem při letošní oslavě 60. let od konce války čekal otevření archivů a seznámení veřejnosti s tím, co se dělo. Bez toho lze jen těžko volat po sebereflexi a omluvě, když o tom většina nic neví.

Násilnosti pro Němcům byly podle Palaty o to horší, že už bylo po válce. A tady právě je problém jeho a jemu podobných: událost v Srebrenici je přece nesrovnatelně horší. O to, že už bylo dávno po válce, o to, že slavná OSN nedokázala zabránit nejen násilnostem, ale ani událostem, jež k nim vedly. Zjitřená atmosféra a vyřizování účtů u nás byly důsledkem právě skončené války, ale čeho důsledkem byly 50 let po válce boje a genocida v Bosně?

Musíme proto mluvit o tom, co se dělo u nás i v Bosně, v kontextu událostí předtím. Nechat to být a věnovat se jen mrtvým, jak navrhuje Palata, je zrádný nesmysl spočívající v manipulaci se zapomněním. Ani naše omluva Němcům nic nevyřeší: nebylo to už uzavřené? Jak to máme udělat, aby to konečně skončilo? Omluva musí být přece vzájemná, nikdo u nás jen tak z plezíru nevyhnal miliony lidí a tisíce nezavraždil, nebo snad ano?

Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku