Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.7.2005
Svátek má Jindřich
  Výběr z vydání
 >EVROPA: EU v bezpečnostním testu
 >USA: Prezident Reagan a český exil
 >POLITIKA: Noc dlouhých nožů už proběhla aneb O novinářském pokrytectví
 >EVROPA: Ztuhlé jádro unie je k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Premiér Paroubek to zařídil
 >SPOLEČNOST: Zmrazení privatizace obecních bytů
 >GLOSA: Omluva
 >VZPOMÍNKA 3: Škoda 1200/1201 - dobrácký sedan a podivný příbuzný
 >PSÍ PŘÍHODY: Ema hraje fotbal
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (10)
 >ZÁBAVA: Hymna moravských geologů
 >ZOO PRAHA: Otevření venkovní expozice orangutanů a gibonů
 >EKONOMIKA: Sazby jsou stabilní
 >PENÍZE.CZ: Hypotéka s IŽP - třetina peněz vyletí oknem
 >EVROPA: Kam s evropskou ústavou?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
15.7. Paroubek kontra prezident
(eff)

Na buben českého nacionalismu opět udeřil Václav Klaus. Podle jeho názoru premiér Paroubek otevírá Pandořinu skřínku, když navrhuje humanitární gesto vůči Němcům, bývalým československým občanům, kteří byli za války antifašisty. Zdůrazňuji, že jde o gesto vůči antifašistům. Pandořina skřínka, to je ta truhla s nejhoršími běsy světa. Hrozí nám podle Klause zkáza, pokud by Paroubkova vláda projevila vůči odpůrcům nacismu slušnost? Jistě se za tento v uvozovkách čin dostane Klausovi potlesku. Protože nacionalismus se v Čechách nosí. Mimo jiné i zásluhou Václava Klause. A když pak prezident prohlásil v televizi o ministerském předsedovi, že asi přišel o rozum, pak opravdu je zde oprávněná domněnka, že někdo přišel o rozum. Jiří Paroubek to ale asi není.

Povedená dvojka v rádiu
V poledních ozvěnách dne se sešli ke konfrontačnímu rozhovoru dva myslitelé. Jedním byl Mohamad Abbas, hlavní muslim v České republice, druhý byl David Hanák, politolog známý i čtenářům Neviditelného psa. Hanák pronesl myšlenku, nad kterou zůstává rozum stát a jeden žasne, jak někdo může takovou pitomost nahlas vyslovit, natož před zapnutým mikrofonem, že totiž islám není náboženství, nýbrž "gnostická hereze" a že by se s ním mělo u nás zacházet jako se sektou a měla by na tuhle sektu být nasazena policie, podobně jako na skinheady. Opravdu, blahoslavení chudí duchem!
Ovšem, že je islám interpretován krajně nebezpečnými lidmi, o tom zase přesvědčil posluchače Mohamad Abbas. Vyslovil hypotézu, že atentáty v Londýně nezpůsobili muslimové, ale že se staly v režii britské vlády, a ta že to udělala, aby odvedla pozornost od kritiky svého angažmá v Iráku. Kdo tedy pochyboval o nebezpečnosti lidí hovořících jménem islámu, ten může své pochyby odložit. Nehoráznost, kterou urazil Abbas české posluchače, se dá přirovnat k osvětimské lži. Ten člověk nemá stud a je úžasné, že ani zpovídající redaktor nebyl schopen na Abbasovu nestydatost reagovat a nechal ji z veřejnoprávního rozhlasu plynout, jako by se nechumelilo. Jenže ono se chumelilo a ty vločky byly zbarvené krví. Ostatně, vydatně mlží i Muslimské listy. Ani špetka pokory, ani špetka lítosti. Dnes už jenom slepý nevidí, že jsme opravdu konfrontováni s největší hrozbou odéry nacismu a komunismu a je třeba ji vnímat takovou, jaká je: je namířena na všechno, co máme rádi, čím žijeme, v co vkládáme naději, na naši minulost, přítomnost i budoucnost.
Ovšem islám "sekta" není, to opravdu není.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku