Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.7.2005
Svátek má Jindřich
  Výběr z vydání
 >EVROPA: EU v bezpečnostním testu
 >USA: Prezident Reagan a český exil
 >POLITIKA: Noc dlouhých nožů už proběhla aneb O novinářském pokrytectví
 >EVROPA: Ztuhlé jádro unie je k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Premiér Paroubek to zařídil
 >SPOLEČNOST: Zmrazení privatizace obecních bytů
 >GLOSA: Omluva
 >VZPOMÍNKA 3: Škoda 1200/1201 - dobrácký sedan a podivný příbuzný
 >PSÍ PŘÍHODY: Ema hraje fotbal
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (10)
 >ZÁBAVA: Hymna moravských geologů
 >ZOO PRAHA: Otevření venkovní expozice orangutanů a gibonů
 >EKONOMIKA: Sazby jsou stabilní
 >PENÍZE.CZ: Hypotéka s IŽP - třetina peněz vyletí oknem
 >EVROPA: Kam s evropskou ústavou?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
15.7. POLITIKA: Noc dlouhých nožů už proběhla aneb O novinářském pokrytectví
Petr Štěpánek

Čeští novináři se zase jednou hromadně zbláznili. Rozebírají Topolánkův výrok o "noci dlouhých nožů" a vesměs se nad ním pohoršují. Ale řekl Topolánek něco tak strašného? Vždyť podobná přirovnání jsou naprosto běžnou součástí naší mluvy. Navíc je přece používáme v přeneseném významu. Pohoršuje se snad někdo nad metaforou o sarajevském atentátu? Jen blázen za ní může vidět chlapíka s revolverem z roku 1914. Proč se tedy tolik lidí najednou pohoršuje nad výrokem z obdobného ranku a barvitě připomíná rok 1934? Dokonce nejen novináři, ale i předseda vlády Jiří Paroubek. A úplnou záhadou zůstává, proč se do tohoto pokryteckého třeštění o jedině správném politicky korektním slovníku nechávají zatahovat i lidé z ODS, konkrétně třeba Vlastimil Tlustý v Pressclubu na Frekvenci 1 (12. 7. 2005).

To je jeden aspekt věci, nazvěme ho třeba jazykozpytným. Ale pak je tady ještě věcná stránka. A tady je to ještě horší. Novinářům nedá spát Topolánkova budoucí - hypotetická - "noc dlouhých nožů" (ve skutečnosti ovšem předseda ODS hovořil o nahrazení stranických kamarádíčků na úřadech odborníky), ale reálná "noc dlouhých nožů", tedy politická čistka nikoli hypotetická, nýbrž skutečná, která již proběhla, českým novinářům za pozornost nestála. Přesně na způsob "dlouhých nožů" totiž současná vládní koalice na čele s ČSSD ovládla mediální rady. Na Českých médiích to už připomněl Pavel Foltán v článcích Když dva nemedializují totéž (zde a tady).

Foltán některé věci a osoby jen naznačuje, ale není třeba z útlocitných důvodů chodit okolo horké kaše. Autorem tehdejších výroků o "noci dlouhých nožů" a "krevní mstě" byl ministr kultury Pavel Dostál, toho času prý nejpopulárnější český politik. Ale nezůstalo jen u slov. V roli politického Viktora Čističe byl Dostál rovněž hlavním osnovatelem a organizátorem likvidace tehdejší politicky nepohodlné Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ve které jsme s Foltánem zasedali, to vše v přímém přenosu České televize. Záminkou byla prohraná arbitráž se CME. Navzdory výsledkům šetření parlamentní vyšetřovací komise Dostál dodnes nenalezl odvahu vyslovit alespoň prostou větu: Promiňte, pánové!

Spíše pro pořádek připomínám, že podrobně a s veškerou faktografií jsem všechno popsal v materiálu Špidlův rok dlouhých nožů. Novinářské pokrytectví je zde demonstrováno na srovnání všeobecného pohoršení nad Mečiarovou "nocí dlouhých nožů" na Slovensku a mlčením nad Špidlovým postupem v Česku.

Suma sumárum: Vůbec nejde o nějaký Topolánkův výrok. Jde o politický boj a Paroubkovo polínko pod ohýnkem všeobecného pohoršení to jen potvrzuje. Jediná věc, která proto skutečně stojí za zamyšlení, je rozsah onoho všeobecně sdíleného novinářského pokrytectví.

Dobré ráno, páni novináři! "Noc dlouhých nožů" v České republice již proběhla. Kde jste byli? A jak se vám spalo?

Petr Štěpánek, 14. 7. 2005, www.petrstepanek.cz


Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku