Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 16.7.2005
Svátek má Luboš
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Euronedůslednost pana Gabala
 >POLITIKA: Dobrý začátek aneb Kdo čemu nerozumí
 >MOBY DICK: VUML po španělsku
 >POVÍDKA: Jak jsem ztratil hlas
 >BODYPAINTING: Šílenosti
 >FEJETON: Jak očekávat odpověď na milostný dopis
 >CHTIP: Perfektní penis
 >ESEJ: O životní energii
 >MEJLEM: Poučení z londýnských útoků?
 >FINANČNÍK.CZ: Nový trend investování v USA
 >EVROPA: EU v bezpečnostním testu
 >USA: Prezident Reagan a český exil
 >POLITIKA: Noc dlouhých nožů už proběhla aneb O novinářském pokrytectví
 >EVROPA: Ztuhlé jádro unie je k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Premiér Paroubek to zařídil

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura  
 
16.7. FEJETON: Jak očekávat odpověď na milostný dopis
Petr Kersch

Drahý Valentýne! Cože? Od své vzdálené milé Kateřiny jsi ještě neobdržel žádnou odpověď? Jak dlouho čekáš? Týden? Co je týden? Sedm lehkých závažíček nemůže zvrátit váhu Tvé opravdové lásky. Kdyby ano, pak nebyla opravdová, závažná, stálá, nýbrž falešná, lehkomyslná a přelétavá.

Mám vymyslet z fleku aspoň sedm scénářů, proč Tvoje Katka neodpovídá? Nebudu Tě mučit, básníci mívají představivost obžernou... Málokdo je schopen ji využít. Boty nadměrné velikosti si taky každý neopatří... Píšeš: Jsem obyčejný, poctivý člověk, ale mám svou hrdost... Schovej si hrdou duši pod košili, mládenče, v životě přicházejí jinší příležitosti, při kterých svoji hrdost prokážeš. Zbytečně není od hrdosti odvozeno slovo hrdina!

Napsal a odeslal jsi svůj dopis podle mé rady z osmého července? Pak můžeš zůstat klidný, Tvůj miláček nemůže odpovědět, protože Tvé psaní čte stále znovu a znovu. Na daném místě, kde teď Káťa setrvává, má dost času. Nemáš ponětí, co se v jejím srdci děje. Dostala skutečný dopis! Umí ho takřka zpaměti... Luští jinotaje, skryté mezi řádky. Říkáš: Žádné jinotaje jsem tam nevkládal... Byl dopis dobře napsán? Psal jsi o tom, co ji zajímá? Psal si tak, aby snadno pochopila, že na ni myslíš, že znáš její starosti a obavy, že víš o jejích nadějích? Jestliže ano, pak Tvoje milenka nachází mezi každými dvěma řádky ještě jeden utajený. Jako kdybys neviditelným inkoustem tam vpisoval, aby se nebála, že nakonec všechno dobře dopadne, že se snadno domluvíte, až se zase shledáte, že se na Tebe může spolehnout, že jí pomůžeš, že nechceš, aby byla nešťastná...

Když jsi sliboval, že jí budeš posílat dopisy bez ohledu na to, co se stalo, moc tomu nevěřila... Myslela si - z toho nebude nic... Pravda... Měla své zkušenosti... Ti toho naslibují... Hory doly... Skutek utek, však víme... Všechny ženy mají obavy, že nakonec zůstanou opuštěny a na všechno samy... O tom jsi nevěděl?

Nezbývá Ti než navléci drátěnou košili trpělivosti. Dopis přijde, za to Ti ručím, jako že se Hippolyt jmenuji. Papír možná bude všelijaký a dopis bude psán obyčejnou tužkou, pár slov bude rozmazáno, jako kdyby na ně cosi ukáplo, některé věty budou přeškrtány a razítek na obálce bude přehršle. Nad kostrbatým písmem se nepozastavuj, chvíli to trvá než se člověk do čitelnějšího rukopisu vpraví. Nemusím Ti připomínat, že na pravopis v těchto dobách se moc nemyslí, vypovídá to o lecčems, ale žádná hrubka lásku Kateřininu k Tobě nezkrátí, o tom jsem přesvědčen. Stejně tak jsem přesvědčen, že mi pošleš zprávu, jakmile dopis obdržíš. Aby ses brzy dočkal Ti přeje Tvůj strýc Hippolyt

(Předchozí fejeton zde)


Další články tohoto autora:
Petr Kersch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku