Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 16.7.2005
Svátek má Luboš
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Euronedůslednost pana Gabala
 >POLITIKA: Dobrý začátek aneb Kdo čemu nerozumí
 >MOBY DICK: VUML po španělsku
 >POVÍDKA: Jak jsem ztratil hlas
 >BODYPAINTING: Šílenosti
 >FEJETON: Jak očekávat odpověď na milostný dopis
 >CHTIP: Perfektní penis
 >ESEJ: O životní energii
 >MEJLEM: Poučení z londýnských útoků?
 >FINANČNÍK.CZ: Nový trend investování v USA
 >EVROPA: EU v bezpečnostním testu
 >USA: Prezident Reagan a český exil
 >POLITIKA: Noc dlouhých nožů už proběhla aneb O novinářském pokrytectví
 >EVROPA: Ztuhlé jádro unie je k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Premiér Paroubek to zařídil

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
16.7. FINANČNÍK.CZ: Nový trend investování v USA
Tomáš Nesnídal

Pravděpodobně každý z nás se již setkal s pojmem podílové fondy nebo akcie. V současné době jsou podílové fondy a akcie nejznámějším a nejrozšířenějším způsobem investování finančních prostředků. V případě akciového obchodování se jedná dokonce i o způsob možné obživy - nemálo schopných a šikovných akciových spekulantů dokázalo vydělat doslova pohádkové jmění. Pokud se v rámci Evropského kontinentu podíváme blíže na další možnosti jak investovat nebo nechat zhodnocovat naše peníze, pravděpodobně kromě investic do realit mnoho dalších možností neodhalíme.

Poněkud jiná situace se zejména v posledních letech odehrává v USA. Zde nedávná splasknutá bublina akciových dotcom titulů stála mnohé Američany nemalé jmění a tak není divu, že se pozitivní nálada z konce minulého tisíciletí pomalu proměnila v nedůvěru až skepsi. Pověsti akciového trhu momentálně nenapomáhá ani recese ekonomiky v USA a tak bylo pouze otázkou času, kdy se drobní i velcí investoři začnou "poohlížet" po jiné možnosti zhodnocování svých finančních prostředků. Do popředí se tedy pomalu ale jistě začíná dostávat určité "alternativní řešení", kterým jsou v Evropě zatím nepříliš známé a rozšířené komodity.

Co tedy vůbec tento v našich končinách doposud nepříliš známý pojem znamená? O bližší představení komoditního spekulování jakožto dalšího možného způsobu investování nebo dokonce způsobu regulérního finančního příjmu se pokusíme v následujících řádcích, převzatých a pro účel tohoto článku lehce zkrácených ze serveru Finančník.cz.

Co jsou to komodity?
Komodity jsou zjednodušeně suroviny. Velká většina toho, co vidíme kolem nás, denně používáme, konzumujeme, nakupujeme - to jsou velmi často tak zvané komodity. Benzín, ropa, plyn, maso, kukuřice, oves, ječmen, zlato, stříbro, dřevo, mléko… a mnohem, mnohem více. Komodity jsou základem existence podoby současného života nás všech.
Komodity však nejsou pouze suroviny, které používáme v našem každodenním životě, ale jsou to i suroviny, které je možné bez hlubších znalostí obchodovat. Samozřejmě naprosto poctivou a legální cestou - tak, jako to dělá miliony obchodníků po celém světě. Jak? Pojďme si vše zkusit demonstrovat na krátkém příběhu.

Ranní story
Představte si, že jednoho krásného rána vstanete a jdete se udělat svojí oblíbenou snídani. Jednou ze součástí pestrého ranního stolu bude s největší pravděpodobností i káva - lahodný a aromatický nápoj, kterým si každodenní ranní vstávání zkrášlují milióny lidí po celém světě den co den. Usednete ke stolu, pustíte si k tomu třeba televizi a začnete snídat. Sledujete ranní zprávy, naléváte si horkou kávu do svého oblíbeného modrého hrníčku, přidáváte mléko a cukr... Když v tu náhle Váš pohled spočine na TV obrazovce. Hlasatel v televizních zprávách právě uvádí následující zprávu:

"…ačkoliv nebyl nikdo zraněn, díky mohutným přírodním katastrofám v celé Latinské Americe bylo poničeno více jak 2/3 celkové letošní úrody kávy. Trh s kávou okamžitě reagoval prudkým zvýšením cen a dá se předpokládat, že v průběhu dvou následujících týdnů cena dosáhne svých historických maxim…"

Vaše ruka s kávou se lehce zatřese. Hrnek položíte zpět na stůl a zahledíte se do jeho nitra. V ten moment si uvědomíte, že jste svojí kávu nakoupili v supermarketu zcela nedávno doslova za babku. Kolik asi bude stát káva teď? Nakoupíte jí ještě někdy za stejných pár korun, jako dříve? Pak ale odtrhnete oči z kávy zpět na TV obrazovku, a hlavou - pokud máte v sobě alespoň malilinkého obchodního ducha - vám začnou již za malý okamžik putovat myšlenky úplně jiného druhu:

"Za dva týdny historická maxima… Kdybych tak teď vlastnil kamión té kávy, co jsem před nedávnem nakoupil za babku v supermarketu… Nebo raději celý sklad kávy… Počkal bych dva týdny, pak bych kávu prodal za rekordně vysoké ceny a mohl bych s klidným svědomím odejít do předčasného důchodu…."

Za moment se ale proberete zpět do reality a uvědomíte si, že vy osobně, se svým platem 20000,-kč hrubého jste přeci jenom příliš malý pán na to, aby jste kdy mohl vlastnit třeba 10 tun levně nakoupené kávy a prodat jí v momentě, kdy se ceny kávy vyšplhají rekordně vysoko… Přesto jste ale takovouto představou příjemně nakaženi po celý zbytek dne a tajně sníte o tom, co by jste si za takové peníze koupili... Kéž by jste už v tento moment tušil, že nakoupit tuny kávy je ve skutečnosti neuvěřitelně snadné, že vám k tomu stačí doslova pár korun a že na obchodě, o kterém vy sníte, vydělá během příštích 14 dnů tisíce jiných! A většina z nich přitom o samotné kávě ani nic nevědí, někteří dokonce ani nevědí o mohutných přírodních katastrofách - a přesto na kávě pravidelně vydělávají!

Co když se dá káva koupit i jinde, než v obchodě?

Váš ranní příběh s kávou vám nedává klid. Neustále přemýšlíte o tom, jak by to přeci jenom bylo skvělé, kdyby jste nyní vlastnil tunu kávy co jste koupil v supermarketu za babku a za 14 dnů svou tunu prodal za obrovské peníze….
Váš ranní příběh vám vrtá hlavou dokonce na tolik, že se jen tak ze zvědavosti v práci kouknete na internet, jak a kde vůbec takovou kávu nakupují supermarkety… Pokud nevyděláte na nynějším obřím růstu cen kávy vy, pak někdo jako na potvoru určitě ano. Na to můžete vzít jed. A tak po chvilce pátrání zjistíte, že vaše ranní káva má za sebou docela dlouhou cestu:

V první řadě vaší ranní kávu vypěstovali farmáři v Latinské Americe.
Tuto kávu pak prodali dalším zpracovatelům - například velkým značkám tipu NESCAFÉ.
Ti pak surovou kávu dále zpracovali a naporcovali do sáčků.
Tuto porcovanou kávu pak skrze nejrůznější způsoby dále distribuovali do tisíců mezi-skladů po celém světě.
Z těchto mezi-skadů se pak káva dostala skrze nejrůznější řetězce do miliónů obchodů, kde si ji každý může koupit v té podobě, jak jí všichni znáte.

Toto samozřejmě není nic nového, co vás však zaujme je následující informace:

káva s prosincovým dodáním obchodovaná na burze CSCE dnes posílila již o 10%

Opět si na moment zasníte. 10 procent za jediný den. Pane jo. V bance mám úroky sotva 2 procenta za rok. A akcie co jsem slyšel hodnotí za celý rok tak o 10-15 procent. A tady káva zhodnotí 10 procent už za jediný den!
Pak se ale opět zarazíte. Co sakra znamenají ty další informace? Jaká burza CSCE? Jaké prosincové obchodování? Začíná to celé zavánět přílišnou komplikovaností… Internetové stránky tedy zavřete a na celý incident s kávou pro zbytek dne zapomenete.

Situace se začíná vyjasňovat

Uplyne něco málo přes týden. I když se po celou tu dobu už snažíte na kávu nemyslet, stále vás štve slyšet každý večer ve zprávách, jak dosahuje káva nových a nových maxim. Přeci jenom se tedy překonáte a ještě jednou se rozhodnete v situaci s kávou trochu "porýpat". Co vám utkvělo v paměti je věta:

káva s prosincovým dodáním obchodovaná na burze CSCE.

Zkusíte tedy jenom ze zvědavosti otevřít stránku www.CSCE.com. Chvíli počkáte, než se stránka načte, a náhle - pane jo, skutečně burza, na které se obchoduje káva!
Začtete se tedy do stránek a náhle se nestačíte divit. Zatím co jste si vždycky myslel, že farmáři prodávají svojí vypěstovanou kávu rovnou společnostem typu Nescafé, oni jí prodávají i na burzách! Proč by taky ne - copak se neprodává na různých burzách milióny jiných věcí? Na takové burze přeci jenom nebude mít farmář nikdy nouzi najít kupce - a třeba ještě prodá kávu trochu výhodněji!

No vida. Tak jste o něco moudřejší. Už víte, že kdyby jste chtěli nakoupit 10 tun kávy, mohli by jste tak učinit na burze v New Yorku, konkrétně na burze zvané CSCE. Ne, že by vám tato informace k něčemu byla, ale je dobré to vědět. Co kdyby jednou….

Situace je ještě jasnější
Káva vám však opět nedá spát. V práci nejste schopni myslet na nic jiného než na kávu, dokonce sami sebe nachytáte, že pijete nějak více kávy než obvykle! A tak se rozhodnete, že přeci jenom ještě jednou zavítáte na stránky burzy CSCE a zkusíte blíže odhalit tu podivnou záležitost s prosincovým dodáním….
Situace se vyjasní rychleji, než jste předpokládal. Je to docela jednoduché:
farmáři prodávají na burzách kávu ve formě KONTRAKTŮ. To znamená, že to není tak, jak jste se domníval - že farmář na nějakou burzu přiveze 10 tun své vypěstované kávy a tam u té obrovské kupy kávy stojí tak dlouho, než přijde někdo kdo má o ní zájem a nabídne farmáři, že od něho celých 10 tun kávy koupí…. Farmář přiveze na burzu (která je ve skutečnosti složená jen z pár místností) pouze KONTRAKT, ve kterém se zavazuje, že dodá potenciálnímu kupci 10 tun své kávy ke stanovenému termínu. Perfektní. Proč vozit kávu, když stačí dovést kontrakt! Vždyť takto funguje obchodování na celém světě! Třeba když jste si tuhle kupoval dlažbu do svého nového domu, který právě stavíte: nejprve jste podepsal kontrakt, kde se vám dodavatel zavázal dlaždice dodat do 10 dnů a pak až teprve došly samotné dlaždice…
Prosincové dodání kávy pak zcela logicky znamená, že farmář prodává na burze kontrakt, ve kterém se zavazuje dodat svojí kávu někdy v prosinci. Jak jednoduché!

Geniální zjištění
Další dny vám hlava šrotuje o kávě ještě více, než kdykoliv jindy. Při poslední návštěvě na stránkách burzy CSCE totiž zjistíte další úžasnou věc: pokud na této burze koupíte nějaký kontrakt na kávu, můžete tam tentýž kontrakt zase prodat - a to až do doby termínu dodání!
Co to znamená? Že kdyby jste přeci jenom koupil 10 tun kávy před velkými přírodními katastrofami v Latinské Americe, nemusel by jste kávu vlastně vůbec fyzicky přebírat a tudíž nikde skladovat! Vlastně by jste klidně mohl nakoupit kávu jenom ve formě "papíru", ve formě KONTRAKTU!

Začíná to zapadat do sebe
O několik dalších dnů později vám náhle začíná všechno zapadat do sebe. Vše, co jste se právě dozvěděl totiž znamená asi následující: Pokud by jste před měsícem nakoupil kávu s termínem dodání v prosinci, a nyní je - řekněme - září, pak by jste kávu nakoupil ještě před měsícem za velmi nízké ceny. Co je ale podstatné - nakoupil by jste kávu pouze ve formě KONTRAKTU, který můžete až do doby termínu dodání - tedy do konce prosince zase kdykoliv prodat. Takže svůj kontrakt by jste mohl klidně prodat právě dnes, když jsou ceny kávy rekordně vysoko a vydělat tak obrovské peníze, aniž by jste vůbec kdy nakoupenou kávu museli jakkoliv fyzicky přebírat, nebo někde skladovat!

Vlastně je to trochu jako s akciema. Když nakoupíte akcie, koupíte si kus firmy. Jenomže ve skutečnosti nekupujete například nábytek firmy, budovu, a podobně - ve skutečnosti kupujete jen "papíry", které vám stvrzují, že tuto firmu z patřičné části vlastníte. Když se pak firmě daří, firma prosperuje a ceny akcií jdou nahoru. Když pak prodáte své akcie někomu jinému za více peněz než jste nakoupili, vyděláte.
U kávy zase nakoupíte obrovské množství nikoliv ve formě fyzické hromady kávy, ale jenom ve formě papíru (kontraktu) a tím celou kopu kávy vlastníte, přičemž až do termínu dodání zůstává tato káva uskladněna u farmáře, takže se naprosto nemusíte o kávu jakkoliv starat, dokonce jí ani vidět. Navíc přísná pravidla burzy, dokonalý dohled vlády USA a vysoce seriózní prostředí vám zajišťují, že se s vaší kávou po celou dobu nic nestane a že vám opravdu patří, i když vše co máte, je kus papíru!
Když pak cena kávy náhle prudce vzroste, jako nyní, tak zkrátka a jednoduše kontrakt zase prodáte na burze někomu jinému, ale za cenu mnohem vyšší! A jestli někdo váš kontrakt koupí? To je na tom to nejlepší - na burze existují kupci prakticky každou minutu!

Nejenom káva?!
Další dny jste natolik nadšený tím, co jste zjistil, že se svým novým "know-how" začínáte chlubit kolegům, na které taková nová informace dělá patřičný dojem.
Pak ale přijde další obří zjištění: tímto způsobem se dá obchodovat nejenom káva, ale například i benzín, o kterém jste zcela na začátku uvažoval, jak by bylo úžasné nakoupit levně benzín každé jaro a prodat draze každé léto! I benzín si můžete koupit ve formě kontraktu, tudíž nemusíte nic skladovat, nic fyzicky přebírat… Ale kdyby jen benzín! K mání jsou desítky dalších možných surovin: pšenice, kukuřice, bavlna, maso, vajíčka, zlato, stříbro, cukr, kakao… a mnohem, mnohem více!

Všem těmto surovinám se pak říká souhrnně komodity a jak už tedy víte, obchodují se na nejrůznějších komoditních burzách. Nyní tedy už chápete, co to znamená obchodovat komodity! Znamená to nakupovat a prodávat kontrakty na různé suroviny. To je celé. Tak, jak si v případě akcií kupujete vlastnictví částí nejrůznějších společností, tak si v komoditách kupujete vlastnictví nejrůznějších surovin. Obojí se pak dělá ve formě jen určitého "vlastnického papíru" a v obojím můžete později tento "vlastnický papír" (buďto akcii nebo komoditní kontrakt) prodat za mnohem více, než jste nakoupili! A u obojího nemusíte nic vědět jak o společnosti, kterou spolu vlastníte, tak o komoditách, které jste nakoupil. Zrovna tak není ve skutečnosti za potřebí ani žádných přírodních katastrof, aby se cena všech komodit hýbala každý den dostatečně na to, aby komoditní obchodník mohl doslova každý den vydělávat nemalé částky.
Je tedy nyní již vše dostatečně jasné?

Závěrem
Doufáme, že z tohoto článku nyní již každý alespoň trochu chápe, co je to komoditní obchodování a proč se tento druh investování pomalu stává novou "vlajkovou lodí" v USA. Samozřejmě, k opravdovému vydělávání peněz v komoditách je za potřebí širších znalostí a dovedností. Komoditní obchodníci, mezi které přibývá čím dál tím více lidí nejrůznějšího věku a nejrůznějších profesí, používají k obchodování celou řadu nejrůznějších technických nástrojů a počítačových programů, které komoditní obchodování výrazně zjednodušují.
Komoditní obchodování má před sebou bezesporu velikou budoucnost. Pokud mnoho lidí zbohatlo na nakupování a prodávání společností formou akcií, bez pochyb bude do budoucna mnoho jiných vydělávat zase na nákupu a prodeje komoditních surovin. Proces je prakticky stejný - vždy vám stačí pouze počítač, telefon, broker a znalosti, které je dnes možné získat již z mnoha zdrojů.
V případě zájmů dozvědět se o komoditním obchodováním více je možné využít například internetový zdroj Finančník.cz- v tento moment se v českých internetových vodách jedná pravděpodobně o nejkomplexnější zdroj bezplatných informací o komoditním obchodování.

Tomáš Nesnídal
Autor je vydavatelem a redaktorem serveru Finančník.cz a vicepresidentem Česká a Slovenská asociace technické analýzy TASOCS.
Další články tohoto autora:
Tomáš Nesnídal

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku