Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 16.7.2005
Svátek má Luboš
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Euronedůslednost pana Gabala
 >POLITIKA: Dobrý začátek aneb Kdo čemu nerozumí
 >MOBY DICK: VUML po španělsku
 >POVÍDKA: Jak jsem ztratil hlas
 >BODYPAINTING: Šílenosti
 >FEJETON: Jak očekávat odpověď na milostný dopis
 >CHTIP: Perfektní penis
 >ESEJ: O životní energii
 >MEJLEM: Poučení z londýnských útoků?
 >FINANČNÍK.CZ: Nový trend investování v USA
 >EVROPA: EU v bezpečnostním testu
 >USA: Prezident Reagan a český exil
 >POLITIKA: Noc dlouhých nožů už proběhla aneb O novinářském pokrytectví
 >EVROPA: Ztuhlé jádro unie je k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Premiér Paroubek to zařídil

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.7. Hrátky s čertem
(eff)

Premiér Jiří Paroubek se o víkendu sešel Milošem Zemanem, svým předchůdcem na postu ministerského předsedy. Cestu předcházely více či méně divoké zvěsti. Například ta, že se Gros chce omluvit za zkaňhanou prezidentskou volbu. Mlhavé fámy předestíraly jakýsi projekt vtažení Zemana do předvolebního boje na straně sociální demokracie.
Návštěva starého harcovníka nemusí být nutně škodlivá a v jistém, ohledu může přinést i užitek, ostatně jako každá konfrontace.
Je ovšem víc než pochybné, že by Zemanovo "vtažení" přineslo víc užitku, než škod.
Vtažení Zemana totiž znamená riziko vtažení odpudivých figur, kterými se Zeman obklopil. Právě tato tlupa pod jeho taktovkou přivedla do řad stoupenců soc dem voliče, kteří by "normálně" volili komunisty a sládkovce a řekli si, že"tenhle člověk stojí za podporu". Stojí Paroubkova (vlastně stále ještě nominálně Grossova, jakkoli to zní směšně) sociální demokracie o návrat této "podpory"?
Vize, s níž Paroubek jede na Vysočinu, je pochopitelné ,je to vize Zemanova volebního vítězství a vstupu do Strakovy akademie, sídla vlády, předním vchodem. Bohužel je to zároveň vize Bambergu, vize estébáckých poradců, vize Kavana a jeho pravé ruky, z níž se vyklubal korupčník a strůjce vraždy, vize prudce se zhoršujících mezinárodních vztahů, vize třikrát zahajované stavby "dálnice do Ostravy", kde se korupci "nepodařilo dokázat". Navíc, Zeman ve své knize pamětí ukázal, co je on za ducha, co on je za myslitele. Magie jeho moudrého pohledu by neměla zastřít fakt, že je to chrapoun opírající se o sobě rovné. Paroubkovi se nyní daří vyzvedávat sociální demokracii z hlubiny, kam ji dokopal právě Zeman svou škůdcovskou činností, v níž mu jeho spřeženci vydatně pomáhali. Strana má šanci se stát moderní stranou s velkým nábojem přitažlivosti pro činorodé, inteligentní lidi se sociálním cítění. Ostatně, mnoho jich je mezi zklamanými příznivci někdejší Čtyřkoalice, kteří dnes nemají koho volit a sní o jakési iluzi vzniku nové liberální strany. Ti by mohli sociální demokracii podpořit v situaci, kdy opravdu už není žádná jiná volba, protože v úvahu připadají jen komunisté (a ti v úvahu nepřipadají), lidovci se vším, co lidovci znamenají, a ODS, která vede systematickou protievropskou politiku a tím zasazuje mocné rány základním zájmům naší země.
Podpora z této strany ano, ale bez Zemana.
Paroubek by si měl uvědomit, že námluvy na Vysočině jsou hrátky s čertem a že jedná s člověkem, který v zájmu svého ega nejednou poskytl sociální demokracii medvědí služby.


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku