Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 20.7.2005
Svátek má Ilja
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Mediální hvězda gulášového kapitalismu
 >SPOLEČNOST: Hlavně si neplést právo se spravedlností
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Batman začíná
 >VZNIK ISLÁMU: Mohamed a Korán
 >HISTORIE: Dvacátého července
 >POLITICKÝ CIRKUS: Cena za zákon
 >VZPOMÍNKA: K blížícímu se výročí vyhlášení války v roce 1914
 >KNIHA: Mezi obory i světadíly
 >PSÍ PŘÍHODY: Zatracená smůla
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (11)
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Džungarská pánev ve fotografiích
 >PENÍZE.CZ: Investoři nás mají rádi. Zatím.
 >EVROPA: Prezident konkrétní řešení nenabízí
 >DLOUHÁ CESTA 6: Rozjezd do okolí
 >SPOLEČNOST: Kdo vládne

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
20.7. BOTANICKÁ ZAHRADA: Džungarská pánev ve fotografiích
Marcela Uhlíková

Jedním z pilířů vědecké práce pracovníků trojské botanické zahrady je účast na expedicích. Cílem jedné z nich se na podzim roku 2004 stala Džungarská pánev v Číně.

Téměř měsíční pobyt českých a čínských botaniků byl završením mezinárodní spolupráce, která byla mezi Botanickou zahradou Turpan v provincii Xinjiang a Botanickou zahradou hl. města Prahy navázána už v roce 1999 a která má podporu v Grantu mezinárodní spolupráce ve vědě a výzkumu číslo M 620. Pětičlenná skupina odborníků měla za úkol sbírat rostliny a jejich semena pro budoucí expozice flory střední Asie. Tato provincie je pro Čínu atypická a svými přírodními podmínkami odpovídá spíše střední Asii.

„V rámci provincie Xinjiang se táhnou dvě velké pánve, ohraničené na severu Altajem, uprostřed ŤanŠanem a na jihu Tibetskou náhorní plošinou. Ta severní nese název Džungarská,“ upřesňuje místo výskytu expedice jeden z členů RNDr. Pavel Sekerka, přední odborník především na listnaté stromy, stínomilné trvalky a pivoňky. V nejbližších dnech se ovšem v rámci botanické zahrady nebude prezentovat coby botanik, ale fotograf: Od 23. července do 31. srpna budou mít možnost návštěvníci Výstavního sálu shlédnou fotografie, které, jak sám autor přiznává, vznikly jako vedlejší produkt vědeckého bádání. Neboť všechny situace zachycené hledáčkem fotoaparátu vznikly v rámci dokumentace stanovišť expedice.

O tom, že bylo z čeho vybírat a výstava bude skutečně žánrově pestrá, svědčí určitě jednak ten fakt, že vystavované fotografie vzešly z výběru z téměř tří stovek snímků, a pak taky skutečnost, že autor se na nich snažil zachytit různorodost, rozlehlost a barevnost zdejší přírody, kde se teploty během roku pohybují v rozmezí od - 40 do + 50 st. Celsia.. Jak sám Pavel Sekerka přiznává: „Našel jsem zde stepní základy naší civilizace.“

A nám nezbývá (pokud jsme jen trochu zvědaví), přijít si najít tu svoji představu třeba právě na výstavu Čína - Džungarská pánev.

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz


Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku