Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.7.2005
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Slast ve Slastičárně
 >GLOSA: Další Velký bratr
 >SPOLEČNOST: Pár otázek před důchodem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Lidské vztahy
 >EXPANZE ISLÁMU: Kalifát spravedlivých
 >PRAHA: Ptákoviny na Václaváku
 >POLITICKÝ CIRKUS: Kraus předepisuje straně lék zvaný formalismus
 >NÁZOR: Aby nebylo pozdě
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (12)
 >PSÍ PŘÍHODY: Každému jeho Dior
 >CHTIP: Dárek paní učitelce
 >SPORT: Nejrychlejší cyklo-muž hodinovky
 >ZOO PRAHA: Expozice tygrů a levhartů, křtiny urzona
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby mírně vzrostly
 >PENÍZE.CZ: Vyplatí se bankovní konto v Rakousku?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
22.7. GLOSA: Další Velký bratr
Gentleman

Evropská unie uvažuje o povinném nahrávání všech telefonátů, mailů a esemesek. Má to pomoci v boji proti terorismu. Nejde však o nahrávání obsahu těchto komunikací, jak by se logicky zdálo. To by ostatně znamenalo potřebu obrovského kvanta paměti, protože povinné archivování by se týkalo minimálně jednoho roku. Je pravda, že by to nejspíš přispělo k urychlenému vývoji nových technologií, čím by se terorismus paradoxně stal hnacím motorem vývoje ITC.

Jenže uchovávat se má pouze číslo volajícího a volaného, místo, datum, čas a délka hovoru (u mailů a esmesek délka zprávy?). Otázkou je, k čemu to bude. Ty údaje představují pouhé indicie, statistická data. Obsah žádný. Vezměme například, kolik je ukradených telefonů. Jak pak policie odhalí pachatele? Navíc si zločinci - podle zjištění zmíněné policie, takže to bude nejspíš pravda - pro účely plánování svých akcí pořídí telefon (resp. simkartu), který používají po omezenou dobu a pak ho (ji) zahodí. Těch pár pitomců, co tak nečiní, představuje opravdu jen chabý úlovek. Sledovaní Velkým bratrem však budeme všichni. Co kdyby...

Naprosto nepřijatelné je odůvodnění uchovávání uvedených indicií, které učinil britský ministr Clarka, a sice že "právo člověka cestovat londýnským metrem a nebýt přitom roztrhán na kusy je stejně důležité jako všechna další lidská práva". Když je stejně důležité, tak mají mít svou váhu i ona další práva. A buďme upřímní: žádná databáze nezabrání tomu, aby někdo položil nálož kamkoli. Nanejvýš usnadní jeho dopadení. A to je setsakra málo.

Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku