Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.7.2005
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Slast ve Slastičárně
 >GLOSA: Další Velký bratr
 >SPOLEČNOST: Pár otázek před důchodem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Lidské vztahy
 >EXPANZE ISLÁMU: Kalifát spravedlivých
 >PRAHA: Ptákoviny na Václaváku
 >POLITICKÝ CIRKUS: Kraus předepisuje straně lék zvaný formalismus
 >NÁZOR: Aby nebylo pozdě
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (12)
 >PSÍ PŘÍHODY: Každému jeho Dior
 >CHTIP: Dárek paní učitelce
 >SPORT: Nejrychlejší cyklo-muž hodinovky
 >ZOO PRAHA: Expozice tygrů a levhartů, křtiny urzona
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby mírně vzrostly
 >PENÍZE.CZ: Vyplatí se bankovní konto v Rakousku?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
22.7. PRAHA: Ptákoviny na Václaváku
Jiří Wagner

Situace

Již třetí léto hostí pražské Václavské náměstí podivnou výstavu výtvorů, které mají být umělecké. Festival Scuplture Grande 05 pořádá společnost Art Factory za spoluúčasti pražského magistrátu a několika obchodních společností a na volných prostranstvích na náměstí (i poblíž něho) vystavuje díla tuzemských i zahraničních umělců.

Oficiálně se tyto artefakty nazývají "velkorozměrové sochy současného vizuálního umění", ale asi jenom lidé s vysoce vyvinutým smyslem pro současné umění v těchto podivnostech nacházejí smysl a někteří dokonce u některého díla i pochopí, co vlastně má zobrazovat. Nebýt vysvětlivek u sochy, kolemjdoucí by zřejmě odcházeli s pocitem, že "zas někdo něco uplácal, nikdo tomu nerozumí, ale prej je to umění". Není ovšem vyloučeno, že obdivovatelé moderního kumštu odcházejí se stejným pocitem i po přečtení vysvětllivek, zejména když si třeba pod šesti svařenými karosériemi škodovek přečtou, že socha je snahou o zachycení reinkarnačního procesu něčeho společností již použitého a následně vyvrhnutého z přirozeného principu transformace hmoty, tak jako je možné chápat v lidském rozměru život a smrt.

Upřímně řečeno, mně se líbily pouze dva výtvory - do země zapíchnutý superman a pak válcovité sousoší připomínající panáčky na dveřích toalety. Jedna ze soch je povalená a druhá, s otvorem uprostřed, stojí. Toto sousoší se nazývá záhadně "Situace", ale přiléhavější pojmenování by asi bylo "Odmrštěný zvrhlík"...

Pod článkem si můžete prohlédnout i několik dalších artefaktů, mám však dojem, že obrázky většinu z vás k urychlené návštěvě Václavského náměstí za účelem "neobyčejného uměleckého zážitku" asi nevybídnou.

(O výstavě více na stránkách Galleryartfactory.cz)

Dönatellö Formule navždy Holokunst Kiss Další vesmír Krychlový les Železní muži Liebe Lili No name Orange menu PeacemakerDalší články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku