Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.7.2005
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Slast ve Slastičárně
 >GLOSA: Další Velký bratr
 >SPOLEČNOST: Pár otázek před důchodem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Lidské vztahy
 >EXPANZE ISLÁMU: Kalifát spravedlivých
 >PRAHA: Ptákoviny na Václaváku
 >POLITICKÝ CIRKUS: Kraus předepisuje straně lék zvaný formalismus
 >NÁZOR: Aby nebylo pozdě
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (12)
 >PSÍ PŘÍHODY: Každému jeho Dior
 >CHTIP: Dárek paní učitelce
 >SPORT: Nejrychlejší cyklo-muž hodinovky
 >ZOO PRAHA: Expozice tygrů a levhartů, křtiny urzona
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby mírně vzrostly
 >PENÍZE.CZ: Vyplatí se bankovní konto v Rakousku?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
22.7. SPOLEČNOST: Pár otázek před důchodem
tazatel

Loni mi bylo 60 a začal jsem se zajímat o budoucí důchod. Dostal jsem předdůchodový výpis mých zaměstnání a zjistil, že tam více než 10 pracovních poměrů chybí. Na některé z nich jsem jako účetní osobně odevzdával můj tzv. Evidenční list důchodového zabezpečení. Čili nepořádek ve správě sociálního zabezpečení, který já musím napravovat, jinak mám smůlu a snížený důchod. Proto se ptám:

1. Po Praze se povídá, že po kontrole celkového počtu dokumentů před a po digitalizaci se na Ústřední správě sociálních služeb zjistilo, že "šestina dokumentů nějak z digitalizace vypadla a je nenávratně ztracena, protože studenti-brigádníci práci odflákli". Přesná čísla musí ministr Škromach znát. Takže vzniká logická otázka, jak Škromach - zodpovědný za personální politiku - vybírá vedoucí pracovníky Správ sociálního zabezpečení, kteří mají na starosti efektivní a kvalitní řízení svých úseků.

2. Když přehlédnu šikanu ze strany tvůrců administrativních procesů spojených s nahlašováním uskutečněných odvodů (například každý podnik si musel koupit psací stroj na vyplňování formulářů ELDP), tak přece sociálky kontrolují plnění těchto povinností. A za účinnost a efektivnost těchto kontrol opět odpovídají osoby vybírané Škromachem.

3. V mediích často čteme o tak zvaných mandatorních výdajích na důchody a lítají miliardy. Ale nikde se mi nepodařilo zjistit, kolik z těchto manadatorních výdajů je skutečně důchodcům vyplaceno a kolik spotřebují správní a kontrolní úředníci na svoje prokazatelně nekvalitně prováděné aktivity, abych si mohl v mezinárodním srovnání porovnat efektivnost práce úředníků řízených Škromachem.

Celkově to na mne dělá dojem, že chaos ve správě důchodového systému není důsledkem diletantství Škromacha a jím vybraných vedoucích pracovníků, ale politickým nástrojem sloužícím ke snížení výdajů na důchodové zabezpečení. To je pravděpodobně pravý význam zdůrazňované socdemácké solidarity, že každý občan bez ohledu na jím zaplacené pojištění bude žít za sociální minimum a k tomu je Škromachem řízený chaos účinným nástrojem.

(Autor požádal redakci o zachování anonymity.)


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku