Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.7.2005
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Slast ve Slastičárně
 >GLOSA: Další Velký bratr
 >SPOLEČNOST: Pár otázek před důchodem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Lidské vztahy
 >EXPANZE ISLÁMU: Kalifát spravedlivých
 >PRAHA: Ptákoviny na Václaváku
 >POLITICKÝ CIRKUS: Kraus předepisuje straně lék zvaný formalismus
 >NÁZOR: Aby nebylo pozdě
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (12)
 >PSÍ PŘÍHODY: Každému jeho Dior
 >CHTIP: Dárek paní učitelce
 >SPORT: Nejrychlejší cyklo-muž hodinovky
 >ZOO PRAHA: Expozice tygrů a levhartů, křtiny urzona
 >EKONOMIKA: Úrokové sazby mírně vzrostly
 >PENÍZE.CZ: Vyplatí se bankovní konto v Rakousku?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
22.7. NÁZOR: Aby nebylo pozdě
Ivan Turnovec

V Londýně se opět "kdosi" pokusil o pumové atentáty. Je jen náhoda, že to tentokrát nevyšlo - fanatici nebyli dostatečně zruční. To ale není důvodem ke klidu. Několik let jsme již ve válce s teroristy, nic se ale neděje, s výjimkou hloupého pseudoválčení v Afganistánu a Iráku. Chráněni jsou jen politici a vládní činitelé, na občany svých států zatím nikdo ze "zodpovědných" nemyslí. Ať se nám to líbí nebo nikoliv, patříme do jednoho vyhraněného společenství a proti nám se vytvořilo společenství jiné. O boji proti terorismu a teroristům se jen hodně mluví, ale to, co zatím euroamerická civilizace předvádí, je bez výraznějšího efektu. Bez drastických metod není šance ozbrojený střet islamistů a euroamerické civilizace ukončit.

Dnes je hloupé připomínat, že řadu současných strategů islámské armády teroristů původně vyzbrojovaly a vychovávaly velmoci během studené války v rozděleném světě. Je zbytečné vzpomínat, že během zbytečných konfliktů, řízených a financovaných tajnými službami USA, nebo SSSR bylo zabito několik milionů lidi v různých zemích, mezi nimi i děti. Některé informace a nastolené otázky humanistů musíme dnes prostě odmítnout. Na hrubý pytel hrubá záplata. Jestliže vidíme, že současný terorismus a militantní islámský fundamentalismus nevyřeší žádné bombardování ani pozemní vojenská akce, je třeba reagovat zcela pragmaticky. Ke změnám může dojít jen při oddělení ohnisek napětí a zabránění, aby se sebevražední atentátníci dostali do zemí, kde nemají etnické, ani ideologické kořeny. Jen tak může za čas dojít k dosažení rovnováhy ve vzájemných vztazích. Mírové soužití musí být někdy vynuceno násilím – příkladem by měl být boj s nacismem a konec konců i pozdější izolace komunistického světa. Opakované exploze v etnicky nejdemokratičtějším městě Londýně by měly ukončit nesmyslně humánní diskuse a nikam nevedoucí proklamace o pomoci dobrým muslimům. Je zbytečné zabývat se i nadále analýzou a vymýšlením příčin vzniku významných protihumánních aktivit islámských fanatiků jako projevů chudoby atp.. Opak je pravdou, islámští militantní aktivisté jsou vzdělaní a bohatí. Někdy se zamýšlím, proč se setkáváme se snahou některých politiků chovat se podobně jako to dělala anglo-francouzská elita před druhou světovou válkou. Jde o snahu opakovaně ustupovat a umožnovat tak protivníkům pronikat do Evropy.

Je nejvyšší čas podniknout kroky vedoucí k eliminaci rizikových přistěhovatelských center. Ať se nám to líbí nebo ne, bez oddělení islamské civilizace, nebo alespoň její významné části, od zbytku světa, se teroristickým činům militantních skupin zabránit nedá. I islámské komunity žijící na evropském (i našem) území se musí rozhodnout samy – buď se navrátí do domovských států, kde mohou být podporovány jejich aktivity pro změnu životního stylu, pořádek si musí udělat ve své komunitě sami, nebo musí souhlasit s výrazným omezením osobní svobody jako imigranti.
Další články tohoto autora:
Ivan Turnovec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku