Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.7.2005
Svátek má Jakub
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Asimilátor, Deratizátor, Terminátor a Buldozer
 >SPOLEČNOST: Kupředu levá, zpátky ni krok
 >POLITIKA: Kdo zvyšuje ceny elektřiny
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Povodeň na zkoušku
 >SVĚT: Čínská ekonomika na vzestupu
 >ROZHOVOR: „Bojuji za mediální gramotnost“
 >POLITICKÝ CIRKUS: Mediální cvičení
 >PRAHA: Bolševici lákali k jízdě načerno
 >PRVNÍ ISLÁMSKÁ DYNASTIE: Umáyyovci
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se vyhnout blamáži
 >ZVĚROKRUH: Lev
 >GLOSY: Nápady Leonarda da Vinci
 >PENÍZE.CZ: Reforma v Německu a boj s nezaměstnaností naruby
 >SPOLEČNOST: Zavedení zdravotních knížek...
 >POLITIKA: Politici nezklamali - nejsou prostě lepší ani horší než ostatní

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.7. POLITICKÝ CIRKUS: Mediální cvičení
Ondřej Neff

Není na tom nic zvláštního, že premiér Paroubek dopisem vyzval ministra vnitra, aby připravil protiteroristické cvičení. Chce, aby se prověřila schopnost složek IZS kooperovat. To jistě není jednoduché, vždyť systém zahrnuje hasiče, dále pak vojenské jednotky určené k ochraně obyvatelstva, policii a zdravotnickou záchrannou službu plus celou plejádu dalších institucí a sborů. Pravidelná cvičení jsou tedy namístě a v době možného ohrožení jsou namístě dvojnásob.

Poněkud zarážející je ale motiv cvičení.

Dalo by se pochopit, že cvičení slouží k prověrce, k odhalení nedostatků a ke hledání prostředků vedoucích k nápravě. Paroubek ale uvádí jinou motivaci. Cvičení má „dát veřejnosti impuls, že příslušné záchranářské složky i celá státní správa jsou připraveny k záchraně jejich životů a zdraví". Pak snadno pochopíme, proč byl záměr uspořádat cvičení hned za tepla roztrouben do médií.

O tomto víkendu se v Praze koná jiné cvičení. Prověřují se tu protipovodňová patření, zejména pak kovové bariéry, které by měly napříště zabránit devastaci ohrožených pražských čtvrtí. Cvičení přichází po monumentální ostudě z roku 2002, kdy šlendrián – nota bene nikdy nezjištěných viníků – zavinil zatopení „nevytopitelného“ pražského metra. Toto cvičení je bezpochyby rozumné a soudný člověk ho může jen uvítat.

Paroubkovo cvičení se možná povede a bude užitečné. Zatím je to jen mediální plácnutí do vody. Bude hodně záležet na tom, jak ho ministr Bublan připraví a jak se povede. Veřejnost bude na průběh a výsledky velmi zvědava. Vždyť tentokrát nejde o tekoucí vodu. Jde o tekoucí krev.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku