Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.7.2005
Svátek má Jakub
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Asimilátor, Deratizátor, Terminátor a Buldozer
 >SPOLEČNOST: Kupředu levá, zpátky ni krok
 >POLITIKA: Kdo zvyšuje ceny elektřiny
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Povodeň na zkoušku
 >SVĚT: Čínská ekonomika na vzestupu
 >ROZHOVOR: „Bojuji za mediální gramotnost“
 >POLITICKÝ CIRKUS: Mediální cvičení
 >PRAHA: Bolševici lákali k jízdě načerno
 >PRVNÍ ISLÁMSKÁ DYNASTIE: Umáyyovci
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se vyhnout blamáži
 >ZVĚROKRUH: Lev
 >GLOSY: Nápady Leonarda da Vinci
 >PENÍZE.CZ: Reforma v Německu a boj s nezaměstnaností naruby
 >SPOLEČNOST: Zavedení zdravotních knížek...
 >POLITIKA: Politici nezklamali - nejsou prostě lepší ani horší než ostatní

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.7. RODINA A PŘÁTELÉ: Povodeň na zkoušku
Ondřej Neff

Dva a půl kilometru hliníkových zábran vyrostlo v Praze po obou březích Vltavy při protipovodňovém cvičení. Objeli jsme si je s Ljubou a Annou na kole.
Je to velkolepé dílu, dva a půl kilometrů zábran, postavili je za 12 hodin, všechna čest. Dopustím se tedy něčeho nečeského a budu chválit! To se u nás nenosí, neboť povinností novináře je konstatovat, že je všechno špatně, ba dokonce, že je všechno ještě hůře.
Jeli jsme tedy kolem těch zábran. Konstatování první: I policajti byli vlídní a nekušnili, když jsme u výjezdu zpod Jiráskova mostu i s koly bariéru přelejzali.
Konstatování druhé: Je zajímavé, jak nás oči klamou. Například Janáčkovo nábřeží vypadá jako rovné a je ve skutečnosti do konce směrem k mostu Legií.
Konstatování třetí: Nevíme, kde nasosává Čertovka vodu! Až pak jsem zjistil, že je přiváděna rourou od Dětského ostrova, to je opravdu hodně daleko, až za zmíněným mostem Legií.
Konstatování čtvrté: Lidi jsou závistivé bestie a byli jsme u toho, kdy se lidi radovali, že dům Mládkové, tedy Sovovy mlýny, není chráněný. Vysvětlení pro nezasvěcené. Mládková je paní, která žila většinu života v Americe, s manželem tam nadělala jmění a místo aby ho rozfofrovala, nakoupila obrazy, zvláště pak Františka Kupky, a věnovala sbírku svému národu. Ta je umístěna v řečených Sovových mlýnech. Něco takového Češi těžko snášejí, však taky pan Knížák kvůli tomu skáče dva metry padesát do vzduchu. Takže: ať si ta Mládková svůj barák ochrání sama. Bariéra je tudíž vedena za Sovovými mlýny, přestože je kolem nich zeď a ta by se snadno dala do ochrany zabudovat. Ať žije uprděná česká mrzkost.
Konstatování páté: zajímavé je řešení ochrany jádra Kampy, kde jsou dvojí bariéry, jedny nižší, druhé vyšší, ta nižší u řeky, vyšší na náměstí, takže celá pravá strana náměstí je víc ohrožena, než levá. Asi to má nějaký technický důvod.

Konstatování šesté: Vypadá to všechno dobře, ale stejně bych si moc přál, aby se to nikdy nemuselo vyzkoušet, jak to funguje. Není o co stát. Povodeň je hnusná.

Foto: Jiří Wagner

ústí Čertovky Sovovy mlýnyDalší články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku