Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.7.2005
Svátek má Jakub
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Asimilátor, Deratizátor, Terminátor a Buldozer
 >SPOLEČNOST: Kupředu levá, zpátky ni krok
 >POLITIKA: Kdo zvyšuje ceny elektřiny
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Povodeň na zkoušku
 >SVĚT: Čínská ekonomika na vzestupu
 >ROZHOVOR: „Bojuji za mediální gramotnost“
 >POLITICKÝ CIRKUS: Mediální cvičení
 >PRAHA: Bolševici lákali k jízdě načerno
 >PRVNÍ ISLÁMSKÁ DYNASTIE: Umáyyovci
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se vyhnout blamáži
 >ZVĚROKRUH: Lev
 >GLOSY: Nápady Leonarda da Vinci
 >PENÍZE.CZ: Reforma v Německu a boj s nezaměstnaností naruby
 >SPOLEČNOST: Zavedení zdravotních knížek...
 >POLITIKA: Politici nezklamali - nejsou prostě lepší ani horší než ostatní

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.7. Pravý důvod k pýše
(eff)

Čistě technicky vzato, dopadlo pražské protipovodňové cvičení v základních parametrech velmi dobře. Dva a půl kilometrů zábran bylo postaveno za třetinu potřebné šestatřicetihodinové lhůty. Také kompletace se zdařila, přinejmenším z pohledu přihlížejícího Pražana. Impozantní je uzávěra ústí Čertovky do Vltavy, právě tato partie jistě byla jedním z nelehkých oříšků, jež museli projektanti díla rozlousknout. Pražané mají v dobré paměti, jak se hliníkové bariéry osvědčily při povodních v srpnu 2002 a je třeba jen vyjádřit politování, že to, co stálo v Praze o víkendu, tam nemohlo stát o tři roky dříve.

Při pohledu na monumentální rozsah zábran přihlížejícího napadne, zdali to někdy bude zapotřebí. Nicméně, jakmile jsou ochranné prostředky k disposici, odpovědné vedení města je povinno je obstarat, přichystat a také prověřit tak, jak se to stalo o víkendu. Je tedy dobře, že se cvičení konalo, že proběhlo bez zmatků a konfliktů. Pokud si někdo stěžoval na „nedostatek informací“, musel si sedět na uších, protože při cvičení se prověřil i městský pouliční rozhlas.

Magistrát si tímto výkonem udělal u veřejnosti dobré oko a bezpochyby bude vystaven podezření, že právě to byl hlavní „smysl cvičení“, řečeno vojenskou hantýrkou. Veřejnost viděla, že zábrany existují a dají se v limitu postavit. Nicméně až povodeň by prověřila, že opravdu fungují. Ta možná nepřijde nikdy, nebo až za padesát let, nebo za sto. Projekt počítá s pětisetletou vodou. V tom tkví ošidný bod celé věci. Teď totiž půjde o to, aby systém byl trvale držen v použitelném stavu po dlouhá léta, doslova desetiletí, když už si netroufnu dohlížet za limit stovky let. Na této práci nebude nic velkolepého na pohled, nic, čím by se magistrát mohl chlubit. Uzávěra Čertovky, to je pýcha. Ale zřízenec, který jednou za rok natře ochrannou vrstvou gumová těsnění, a bude to dělat v roce 2050 i v roce 2100, ten se do zpravodajství nedostane. Pokud magistrát skutečně zajistí trvalou údržbu a trvalou provozuschopnost komplexu (nepatří do něho jen hliníkové moduly, ale i technika a také lidé, schopní moduly sestavit a upevnit), pak teprve to bude důvod k obdivu a pochvale. Na pochybnosti máme právo právě po zkušenostech z roku 2002. Tehdy neselhala jen technika ochrany metra, ale hlavně lidský faktor, tedy odpovědnost lidí, kteří měli zabezpečení kontrolovat a prověřovat. A to, že právě jim se nic nestalo a je ticho po pěšině a nikdo za nic nemůže, v nás budí pochyby nad tím, co se stane s funkčností protipovodňových zábran v toku času, až řeka tiše poplyne a příroda bude trpělivě čekat na to, aby nás zase přistihla s rukama v kapsách.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku