Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 29.7.2005
Svátek má Marta
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak čelit Paroubkově demagogii aneb 63:41
 >PRÁVO: Politické poradenství není dle úřadů práce švarsystém!
 >SVĚT: Válka civilizací a mýtus o mlčící většině
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Stereokino
 >POLITIKA: Evropa hledá politické vůdce
 >MÉDIA: Hvížďala zneužívá Dostálovo jméno
 >POLITICKÝ CIRKUS: Velké letní mlčení
 >POLITIKA: Vzhůru k volbám! Ale s kým?
 >PRAHA: Tváře?
 >MIMOCHODEM: V kamenném lese
 >PSÍ PŘÍHODY: Vedra uhodila
 >MÉDIA: Procházky minovým polem české žurnalistiky po r. 1989 (Část 2.)
 >POLEMIKA: O úvaze Karla Janyšky
 >ZOO PRAHA: Expozice dikobrazů a restaurace Gaston
 >PENÍZE.CZ: Bez embosované karty na internetu nezaplatíte

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
29.7. PENÍZE.CZ: Bez embosované karty na internetu nezaplatíte
Dana Chytilová

Běžné elektronické karty na platby v internetu využít obvykle nelze. Na řadu tak přicházejí embosované karty, které však musíte ve většině případů před prvním použitím odblokovat. Karty jsou totiž zpravidla vydávány s nulovým počátečním limitem pro platby na internetu a o jeho navýšení musíte banku požádat. Citibank a Volksbank nabízejí možnost platit kartou na internetu automaticky už při vydání karty. GE Money Bank do odvolání z bezpečnostních důvodů možnost platby kartou v prostředí internetu zablokovala. Nabízí však, stejně jako ostatní banky, možnost takzvané virtuální karty, což je speciální karta určená jen pro platby na internetu. Tématu se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Částka, kterou můžete denně na internetu utratit nebývá vysoká, kolem 5 tisíc Kč, ale můžete si ji navýšit. Mějte přitom na paměti bezpečnost. Čím vyšší limit, tím více peněz vám může být "ukradeno". Na druhou stranu, pokud budete nakupovat jen u takzvaných 3D-Secure nebo zabezpečených obchodníků, riziko nepříjemnsotí klesá.

Co je to za zvláštního obchodníka?

Oba typy obchodníků poznáte buď podle URL adresy, která proti klasické adrese obsahuje navíc písmenko s (to znamená https://www.co.kde), nebo podle malé ikonky umístěné v některém spodním rohu. Jedná-li se o zamčený visací zámek na zlatém pozadí,
SSL (Secure Socet Layer) je protokol, který využívají banky pro zabezpečení přenosu dat v internetovém bankovnictví. Data jsou šifrována.
nemusíte se bát. Naopak objevíte-li odemčený visací zámek na šedém pozadí, jedná se o nezabezpečeného obchodníka, se kterým raději neobchodujte. Tyto značky ukazují na certifikát potvrzující takzvané SSL zabezpečení.

3D-Secure obchodník má na svých webových stránkách kromě certifikátu potvrzující SSL zabezpečení také loga karetních asociací Verified by Visa a MasterCard Secure Code.

3D-Secure aneb prostor pro 4 subjekty

Budete-li nakupovat u 3D-Secure obchodníka, můžete si být téměř jisti, že nezíská údaje o vás ani o vaší platební kartě. Do systému jsou totiž zapojeny 4 subjekty: vy jako držitel karty, vaše banka, internetový obchodník, jeho banka. Poté, co si vyberete zboží, už nekomunikujete přímo s obchodníkem, ale jste přesměrováni na jeho banku. To znamená, že údaje o kartě zadáváte přímo zpracovatelské bance, údaje mají navíc zašifrovanou podobu. Karta je navíc ověřena příslušnou karetní asociací a vydavatelskou bankou. Proběhne-li vše úspěšně, nic nebrání v blokaci peněz na vašem účtu.

Průběh platby je jednoduchý:
  1. Vyberte jako způsob platby placení kartou,
  2. zadejte 16-místné číslo své karty bez mezer,
  3. zadejte datum vypršení platnosti karty,
  4. někdy budete dotázáni na takzvaný CVV nebo CVC kód, jedná se o ochranný kód platebních karet. Najdete jej na podpisovém proužku na zadní straně karty, pouze poslední 3 číslice).
  5. Zadejte vaše heslo a počkejte na ověření (pracovník banky vám většinou zavolá zpět, že transakce byla úspěšná, obchodník se o provedené platbě dozví také od banky, nezná ani heslo ani číslo vaší karty).

Pozor na podvody

Finanční podvodníci mají spoustu triků, jak vaši kartu zneužít. Nedoporučuje se například k nákupu používat veřejné počítače (v internetové kavárně). Na těch mohou být "snímače", které si zapamatují vaše heslo a číslo. Další hrozbou je takzvaný phishing. Nikdy nevyplňujte dotazník (ať se k vám dostane jakoukoli cestou), který připomíná webovou stránku kartové asociace a požaduje sdělení důvěrných informací o bankovním spojení, čísla karty, její platnosti, PINu, atd. Mějte na paměti, že žádná karetní asociace ani banka po vás tyto údaje v žádném případě chtít nebude.
Nebezpečné může být i nechat volně ležet účtenku od platby kartou. Pokud zasílání zvláštních výpisů o platební kartě není automaticky součástí služeb poskytovaných ke kartě, požádejte o jejich sjednání. Můžete tak rychle reagovat na případné nesrovnalosti a přidat kartu na stoplist. V zásadě však platí, že pokud máte sebemenší pochybnosti o důvěryhodnosti obchodníka, zvolte raději jiný způsob úhrady.

Již jste platili na internetu? Jak to dopadlo? Znáte i jiné možnosti, jak zaplatit a neohrozit přitom svoje bankovní konto?
Další články tohoto autora:
Dana Chytilová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku