Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 26.7.2005
Svátek má Anna
  Výběr z vydání
 >TEROR: Že by z Londýna Londonistan, z Evropy Eurábie?
 >EVROPA: Vězení za hubičku
 >SPOLEČNOST: Podnikat za vlády ČSSD se opravdu vyplatí!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Čas změn
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Státní bordel
 >ARCHITEKTURA: Ten Černý zas provokuje aneb Nová zastávka v Liberci
 >POLITICKÝ CIRKUS: Pravý důvod k pýše
 >PRÁVO: O střetu zájmů, ústavních principech a nezávislosti soudců
 >NÁZOR: Až se probereme, bude už pozdě
 >PSÍ PŘÍHODY: Jdem na to, Barte
 >ESEJ: O věcech tajemných
 >ÚVAHA: Pravda? Ano, ale kdo ví, co pravdou jest?
 >GLOSA: Bambuča
 >ZOO PRAHA: Do zoo i v noci
 >PENÍZE.CZ: První vysvědčení pro Novou Evropu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
26.7. EVROPA: Vězení za hubičku
Petr Robejšek

Dovolená, letní večer, ovíněná společnost a na rozloučenou vlepíte náhodné holandské známé vroucí polibek. Za mého mládí se mu, tuším, říkalo francouzák; v Holandsku je to rovno znásilnění. Když vás vystřízlivělá holandská dáma zažaluje, budete vydán cizímu soudu. Týž osud hrozí českému právníkovi, který úspěšně obhajuje Itala, zač dostane opravdu velkoryse zaplaceno. Italský soud ho může žalovat za praní peněz pro mafii. Pokud nevěříte, zkuste to. Od 1. listopadu 2004 u nás totiž platí eurozatykač.

Motivy pro zavedení eurozatykače jsou úctyhodné (boj proti terorismu); způsob jeho zavedení a důsledky jsou však silně pochybné. V demokratických společnostech zákony tvoří parlament, vykonává vláda, nad jejich dodržováním bdí soudy.

V Evropské unii jdou hodiny opačně. Brusel není oprávněn harmonizovat či dokonce formulovat právní předpisy členských zemí; přesto eurozatykač přijala Evropská rada ministrů spravedlnosti (ten náš u toho byl také); parlamenty směly kývnout a na soudy se tak nějak zapomnělo. Vlastně až do minulého týdne. Německý ústavní soud v Karlsruhe totiž vykonávání eurozatykače stopnul (dosud bylo vydáno 19 německých občanů), neboť shledal, že není v souladu s německou listinou základních práv a svobod. Soudci poukázali dále na to, že seznam přečinů obsahuje i velmi vágní pojmy jako je podvádění, počítačová trestná činnost, rasismus nebo sabotáž. Cizí úřady si mohou (domnělý) prohřešek vykládat po svém.

Rozsudek z Karlsruhe se týká i mnohem zásadnější otázky. Rozumí se, že tradiční stát chrání občany proti zvůli cizích mocností; za to mu ostatně platíme daně, z nichž správní aparát slušně tyje. Jenže s eurozatykačem nás stát vydá na pospas cizí vládě i za jednání, které by u nás trestné nebylo.

A konečně: soudci v Karlsruhe konstatovali, že postupující ztráta suverenity Německa (doložená mj. zavedením eurozatykače) není v souladu s ústavou. Němečtí zločinci si tedy mnou ruce? Nikoliv. Mohou být vydáni do jiného státu, ne však automaticky, pouze podle státoprávních zásad.

Kdežto u nás eurozatykač pořád platí. Proto pozor na veselé Holanďanky, a zejména - pozor na naši vládu. Se vstupem do EU převzala velkou zodpovědnost za všechny obyvatele ČR. Je-li vládnoucí koalice pro evropskou integraci, má proto své důvody. Jenže to jí nedává právo automaticky kývat na všechno, co přijde z Bruselu; nezbavuje ji to povinnosti kriticky zkoumat důsledky pokračující evropské integrace pro naše občany. Naše členství v EU není samoúčel. Opravněné je totiž pouze jako prostředek zlepšení života našich občanů.

Petr Robejšek, psáno pro Týden


Další články tohoto autora:
Petr Robejšek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku